MHP'den Esnaf Kuruluşlarına Uludere Ziyareti - Son Dakika
Yerel

MHP'den Esnaf Kuruluşlarına Uludere Ziyareti

MHP\'den Esnaf Kuruluşlarına Uludere Ziyareti

Uludere'de 35 kişinin ölümünün ardından bölgede meydana gelen gelişmelere ilişkin, "Kaymakama yapılan hareket, linç girişimi devlete karşı yapılmış bir girişimdir" dedi.

03.01.2012 18:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

MHP İl Başkanı Arif Yıldız,

Uludere'de 35 kişinin ölümünün ardından bölgede meydana gelen gelişmelere ilişkin, "Kaymakama yapılan hareket, linç girişimi devlete karşı yapılmış bir girişimdir" dedi.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, Doğu Anadolu bölgesindeki cenaze geleneğinde, taziyeye gelen herkesin baş tacı anlayışı olduğunu belirterek,

Uludere'de Kaymakama yapılan saldırının kabul edilemez olduğunu söyledi.

MHP İl Başkanı Arif Yıldız, beraberinde parti yöneticileri ve Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Vahap Murat, önce MESOB Başkanı Şevket Keskin'i ardından da Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren'i ziyaret etti. MHP İl Başkanı Arif Yıldız, "MHP olarak seçimin dışında hem vatandaşlarımız ve hem de sivil toplum kuruluşları ile birlikte olmak istiyoruz. Sıkıntıları paylaşmak istiyoruz. Şunu demesinler bundan sonra, 'Siyasetçiler seçim döneminde ziyaret ediyor' diye" dedi.

Uludere'de 35 kişinin ölümünün ardından gelişmeleri değerlendiren MHP İl Başkanı Yıldız, "Kaymakam orada devletin temsilcisi. Kaymakama yapılan bu hareket, linç girişimi devlete karşı yapılmış bir girişimdir. Oradaki milletvekili denilen kişilerin de orada, 'Kaymakam önemli değil, devletin daha büyük temsilcileri gelseydi, aynısını göreceklerdi' söylemi de bunu doğruluyor zaten. Önemli olan Türkiye'nin bu dönemde birlikteliğini devam etmesi" diye konuştu.

Daha önce orada askeri birliklere yapılan saldırılarda silahların katırlarla taşındığını ve yapılan kaçakçılıktan elde edilen paraların da terör örgütü PKK'ya aktarıldığının da bilindiğini söyleyen Yıldız, "Böyle bir durum varken oradaki insanları çok masum olarak gösterip, devletin sanki orada katliam yapmış gibi gösterilmesi, davranılması devlete karşı çok büyük bir haksızlıktır. Bunu göz ardı etmemek lazım. Oradaki insanların durumunu da değerlendirmek lazım, devletin durumunu da değerlendirmek lazım.O insanlar orada geçtiği zaman, PKK'lı olduğunu düşünün ve silah taşıdığını düşünün, o insanlar orada geçip askerimizi öldürdüğü zaman, biz askere ne diyecektik? Diyecektik ki, 'Heronlar gördü, siz niye vurmadınız?" ifadelerini kaydetti.

MESOB Başkanı Şevket Keskin de yılın son gününde yaşanan olayın iki tarafın da tasvip edeceği bir olay olmadığını söyleyerek, "Yanlış bir istihbaratla o insanların vurulması acı bir şey. Sayın Başbakanımız da söyledi, ana muhalefet partisi lideri de söyledi. O insanların acısı bizim acımız. Ama orası bir güvenlik bölgesi. Orası terör belasını yoğunlaştığı bir bölge. Eğer PKK'lılar o şekilde gelip askerimizi vursaydı, askerlerimiz büyük bir zan altında bırakılacaktı. O olayın ayrı bir boyutu. Ancak,özellikle adet ve geleneklerimize uymayan, oradaki aşiret yapısına uymayan, taziyesine giden insanı tokatlamak, linç etmek, bunların felsefesinde olmayan bir şeyle karşılaştık. Kaymakama yapılan o hakaret çok yanlış ve hiç kimsenin kabul etmeyeceği bir olay. Oradaki taziye sahipleri ve sivil toplum kuruluşları da bunu kabul etmiyor. Çünkü geleneğimizde böyle bir şey yoktur. Düşman bile taziyeye gelse, güvenli bir şekilde uğurlanır. İnşallah, bu tür olaylar bir daha tekrarlanmaz. Herkesin üzerine düşeniyapması gerekiyor" diye konuştu.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ali Evren ise, "Partilerin halkın arasında olması lazım. Partilerin esnafın arasında olması lazım. Esnafın şuandaki durumu durgun. Esnafımız tedirgin vaziyette. Doğruya doğru dememiz lazım. Esnafımız, kazanırsa memleketimizde kazanır" dedi. - MALATYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel MHP'den Esnaf Kuruluşlarına Uludere Ziyareti - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement