Milli Mücadele Kahramanı Köyde Mehter Takımlı Kutlama - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
Milli Mücadele Kahramanı Köyde Mehter Takımlı Kutlama

Milli Mücadele Kahramanı Köyde Mehter Takımlı Kutlama

29.06.2008 17:56

Kurtuluş Savaşında İzmit'i İşgal Eden Yunanlılara Karşı Kahramanca Mücadele Eden Servetiye Camili Köyü, Zaferin 87. Yıldönümünü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ile Kutladı.

Kurtuluş savaşında İzmit'i işgal eden Yunanlılara karşı kahramanca mücadele eden Servetiye Camili köyü, zaferin 87. yıldönümünü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ile kutladı.

Kocaeli'nin Bahçecik ilçesine bağlı Yuvacık beldesindeki Servetiye Camili köyünde düzenlenen zafer şenliğine, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Münir Karaloğlu, Başiskele Kaymakamı Selami Aydın, AK Parti İl Başkanı Zeki Aygün, Milli Mücadelede Servetiye Cephesi kitabı yazarı ve İçişleri Bakanlığı Baş Müfüttişi Ali Üzmez ve köylüler katıldı. Servetiye Cephesi hakkında bilgi veren köy muhtarı Recep Karaosmanoğlu, "Kurtuluş Savaşı sırasında İzmit de 1920 yılında Yunan orduları tarafından işgal edildi. Ordumuz, Sakarya'da ve Ege'de Yunanlılarla savaştığı için İzmit'te düşmana kolay teslim oldu. Denizden İzmit'e giren Yunan ordusu, karadan Bahçecik, Servetiye ve Pamukova'ya ulaşıp Türk ordusunu arkadan kuşatmak istemişti. Ordumuza arkadan saldırmak isteyen Yunan ordularına, Servetiye köyünde oturan bir grup insan kahramanca direnmiştir. Köyümüzde hala o dönemde denizden atılan top mermileri bulunmaktadır. Köyde yaşayan herkes bir yıl üç ay 17 gün, Yunanlılarla savaşmış, gazi olmuş, şehit olmuş ama vatan toprağını vermemiştir. Servetiye cephesi, Kurtuluş savaşı için çok önemli bir cephedir. İzmit'te olmamıza rağmen pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Geçtiğimiz yıl Şehitlik Anıtını açtık" dedi.

Törene katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter takımı tarafından çalınan marşlar, vatandaşlar tarafından büyük alkış aldı. Kurtuluş Savaşı'nı babalarından dinleyen bazı yaşlılar, törenlerde gözyaşlarına engel olamadı.

(GA-OMR) 29.06.2008 17:29 TSİ

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Milli Mücadele Kahramanı Köyde Mehter Takımlı Kutlama - Son Dakika


Advertisement