Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika

Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

14.08.2013 20:30
Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam

Katliamda yaşamını yitirenler için Sivas'ta gıyabi cenaze namazı kılındı

Mısır'da darbe karşıtlarına yönelik katliamda hayatını kaybedenler için Sivas'ta gıyabi cenaze namazı kılındı.

Kentteki bazı sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve üyeleri, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanarak, Mısır'da Rabiatül Adeviyye ve Nahda meydanlarında darbe karşıtı gösteri yapanlara yönelik katliamı kınadı.

Grup adına basın açıklaması yapan Anadolu Gençlik Derneği Sivas Şube Başkanı Bülent Şimşek, Mısır'da silah zoruyla yönetime el koyan darbecilerin sabah saatlerinde Adeviyye Meydanı'nda yeni bir katliama başladığını söyledi.

Darbe yönetiminin keskin nişancıları kullanarak katliam yaptığını dile getiren Şimşek, şunları kaydetti:

"Adeviyye Meydanı'nda sergilenen bu kanlı katliam, daha önceki müdahalelerde olduğu gibi canlı yayında tüm dünyanın gözleri önünde gerçekleşmiştir. Darbeye karşı direnişin sembolü olan Adeviyye Meydanı, adeta kan gölüne çevrilmiştir. En başından itibaren bu darbe süreci karşısında batının ikiyüzlülüğü ve çifte standartçılığı gün gibi aşikar olmuştur. Biz inanıyoruz ki bu yaşanan süreçte ABD, AB ve İsrail'in desteği olmasaydı Mısır'da ne darbe gerçekleşirdi ne de bu katliamlar yaşanırdı. Bu böyleyken sadece ve sadece darbe yönetiminin görünürdeki temsilcisi Sisi'yi eleştirmek ve kınamak gerçek katilleri örtbas etmektir."

Mısır'da işletilmeye çalışılan darbe sürecinin, Suriye'de yaşanan iç savaş ve Irak'ta patlayan bombalarla aynı merkezin kontrolünde olduğunu savunan Şimşek, "Dökülen kanın arkasındaki tek gerekçe, İsrail'in bölgedeki varlığının teminat altına alınmasıdır. Bu gerçek, bu coğrafyanın her insanı tarafından mutlaka fark edilmelidir" diye konuştu.

Şimşek'in konuşmasının ardından grup, Mısır'daki katliamlarda hayatını kaybedenler için kent meydanındaki Kale Camisi'nde gıyabi cenaze namazı kıldı. - Sivas

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Mısır'da Darbe Karşıtlarına Yönelik Katliam - Son Dakika


Advertisement