Motosikletli "Duman Avcıları" Erken Müdahale İçin Görev Başında - Son Dakika

Motosikletli "Duman Avcıları" Erken Müdahale İçin Görev Başında

15.07.2014 11:35
Motosikletli "Duman Avcıları" Erken Müdahale İçin Görev Başında

En fazla rüzgar alan iller olarak dikkati çeken Balıkesir ve Çanakkale'deki ormanlar, 15 motosiklet, 3 ATV ve 43 ilk müdahale aracıyla titizlikle korunuyor.

Türkiye'de, yangın sezonunda en fazla rüzgar görülen iller olan Balıkesir ve Çanakkale'den sorumlu Orman Bölge Müdürlüğünün "duman avcıları", 15 motosiklet, ATV olarak bilinen 3 arazi taşıtı ve kasasında su deposu bulunan 43 araçla günün 24 saati bölgeyi kontrol altında tutuyor.

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Hüseyin Yalçın, mayıs ayında başlayan yangın sezonuna, hava unsurları, arazöz, su ikmal araçları ve ilk müdahale araçlarıyla hazır olduklarını söyledi.

Ne kadar güçlü hava ve kara aracı ile işçiye sahip olunsa da yangına ilk müdahalenin öneminin her zaman çok büyük olduğunu vurgulayan Yalçın, "Kısa sürede ulaşmak demek, yangını küçükken yakalamak demek. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu'nun talimatlarıyla Orman Genel Müdürlüğünün bu yılki hedefi, yangına en geç 15 dakikada ulaşmak. Biz de Bölge Müdürlüğü olarak bu hedefe ulaşmak için çalışmalarımızı yaptık ve hazırız" dedi.

Yalçın, ilk kez geçen yıl Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde hizmete giren yangına ilk müdahale motosikletlerinin, hedeflerine ulaşmalarında önemli bir görev üstlendiğini anlattı.

Motosiklet depolarındaki sularla ilk müdahale

Sorumluluk sahalarındaki yangın tehlikesinin, kuvvetli rüzgarlar dolayısıyla fazla olduğuna değinen Yalçın, şöyle konuştu:

"Geçen yılın meteoroloji istatistiklerine göre Türkiye'deki yangın sezonu boyunca en fazla fırtına ve rüzgarın görüldüğü il, Balıkesir oldu. 31 gününü rüzgarlı geçiren Balıkesir'i, 30 günle Çanakkale izledi. Rüzgarlı gün sayısı en fazla olan bu iki ilden sorumlu bölge müdürlüğü olarak yangına ilk 5 veya 15 dakika içindeki müdahalemiz çok önemli. Yangının kısa sürede yakalanması ve yılanın başının küçükken ezilmesi lazım. Gezici araç ve motosikletlerimiz bunu yapıyor. Müdürlük bünyesinde 43 gezici araç, 15 motosiklet ve 3 ATV bulunuyor. Bu araçlar, ormanlık alanların kritik noktalarını, gezerek kontrol altında tutuyor."

Motosikletlerin arkasında küçük bir su deposu bulunduğunu dile getiren Yalçın, arazözlü ekipler gelinceye kadar alevlere büyümeden müdahalede bulunulabildiğini aktardı.

Arazözlerin sabit noktalarda bekletildiğini, olağanüstü durumlarda hemen olay yerine ulaştırıldığını bildiren Yalçın, "Motosiklet ekibi, genellikle piknik alanlarında geziyor. Tehlike arz eden durumlarda vatandaşları uyarıyor. Küçük bir yangın çıkmışsa bu alanda müdahale ediyor" ifadesini kullandı.

Motosikletli ekipler sayesinde geçen yıl büyüyebilecek, yangına dönebilecek ateşleri küçükken söndürdüklerini ifade eden Yalçın, bu iki tekerleklilerin bazen uçak, helikopter ve arazözlerden çok daha kritik ve büyük işler başarabildiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR
500
Balıkesir'den uluslararası tanıtım Balıkesir'den uluslararası tanıtım Son Dakika | Çanakkale Savaşı şehit ve gazilerinin torunları Ankara'ya gelecek Son Dakika | Çanakkale Savaşı şehit ve gazilerinin torunları Ankara'ya gelecek AK Parti Grup Başkan Vekili'nden asgari ücret çıkışı! 'Bazı eleştiriler olduğunu gördük' diyerek yılbaşını işaret etti AK Parti Grup Başkan Vekili'nden asgari ücret çıkışı! 'Bazı eleştiriler olduğunu gördük' diyerek yılbaşını işaret etti
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Motosikletli 'Duman Avcıları' Erken Müdahale İçin Görev Başında - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement