Muğla'daki Şiddetli Yağışlar - Son Dakika

Muğla'daki Şiddetli Yağışlar

10.01.2012 18:40
Muğla'daki Şiddetli Yağışlar

Muğla'da 7 Ocak'tan bu yana devam eden şiddetli yağışlar nedeniyle 2 milyon 360 bin liralık zarar meydana geldiği bildirildi.

Muğla'da 7 Ocak'tan bu yana devam eden şiddetli yağışlar nedeniyle 2 milyon 360 bin liralık zarar meydana geldiği bildirildi.

Muğla Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Muğla ve ilçelerine bağlı muhtelif köy yollarında şiddetli yağış sonucu oluşan zararla ilgili İl Özel İdaresi tarafından maliyet hesabı yapıldığı ve 1 milyon 330 bin liralık zarar tespit edildiği belirtildi.

Köyceğiz beldesindeki altyapılarda ise 1 milyon 30 bin lira hasar oluştuğu vurgulanan açıklamada, Bodrum'da fırtına yüzünden 3 teknenin karaya oturduğu, 4 sandalın battığı, sahildeki bazı iş yerlerini ise dalgalar nedeniyle su bastığı bilgisi verildi.

Muğla Çakmak köyünde iki konut, bir işyeri, Ula ilçesinde bir konut, Köyceğiz ilçesinde 34 konut ve 11 işyeri olmak üzere, il genelinde 37 konut ve 12 işyerinde su baskını sonucu hasar oluştuğu bildirilen açıklamada, Köyceğiz'de hasar tespit çalışmalarının sürdürüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Köyceğiz ilçesinde Kargıcık Deresi'nin üç yerden taşması ve yan tahkimatı yıkması sonucu ilçe merkezi su taşkınlarına maruz kalmış, tarım arazileri, portakal bahçeleri, cadde ve sokaklar ile bazı işyeri ve evlerin bodrum ve zemin katlarında su baskınlarına neden olmuştur. Meydana gelen taşkına il merkezi ve çevre ilçelerden 40 iş makinesi ve 200 personel ile müdahale edilmiş, derenin yıktığı tahkimatlar onarılmış, tahkimatların güçlendirme çalışmaları devam etmektedir. Muğla merkez Yörükoğlu köyünden 35 üreticinin 300 dekarlık hububat ve yem bitkisi, Taşlı köyünde 12 üreticinin 70 dekarlık hububat ve yem bitkisi zarar görmüştür. Muğla merkez Karabağlar yaylasında ekili alanlar tamamen su altında kalmıştır."

Köyceğiz'in Balcılar, Hamitköy, Döğüşbelen, Zaferler, Çandır, Köyceğiz ve Toparlar köylerinde 280 üreticiye ait yaklaşık 7 bin 200 arı kovanı ve 6 bin 130 dekar narenciye ve nar ekili alanlar ile domates serasının zarar gördüğü ifade edilen açıklamada, Ula ilçesi Kıyra, Kavakçalı, Arıcılar, Yeşilova Sarayyanı ve Turgut köylerinde 3 bin arı kovanı ve 2 bin dekar meyve ve hububat alanında tahribat oluştuğu bildirildi.

Açıklamada, Fethiye ilçesi Çalıtözü köyünde 25 çiftçinin 6 dekarı sera olmak üzere 50 dekar ekili alanında zarar oluştuğu belirtildi.

Aşırı yağışlardan zarar gören sera, hububat ve yem bitkisi ekim alanları, arı ve arı kovanlarının hasarlarının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bildirileceğine değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tarım sigortası kapsamında olanlar, sigortadan yararlandırılacak olup, sigorta kapsamında olmayan üreticilere 2090 sayılı Tabi Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkındaki Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli tüm yardımlar yapılacaktır. Yapılan hasar tespit çalışmalarına göre Valiliğimizce, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığından acil yardım ödeneği talep edilecektir."

- MUĞLA

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Yerel Muğla'daki Şiddetli Yağışlar - Son Dakika


Advertisement