Muğla'daki Şiddetli Yağışlar - Son Dakika
Yerel

Muğla'daki Şiddetli Yağışlar

Muğla'da 7 Ocak'tan bu yana devam eden şiddetli yağışlar nedeniyle 2 milyon 360 bin liralık zarar meydana geldiği bildirildi.

10.01.2012 18:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Muğla'da 7 Ocak'tan bu yana devam eden şiddetli yağışlar nedeniyle 2 milyon 360 bin liralık zarar meydana geldiği bildirildi.

Muğla Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Muğla ve ilçelerine bağlı muhtelif köy yollarında şiddetli yağış sonucu oluşan zararla ilgili İl Özel İdaresi tarafından maliyet hesabı yapıldığı ve 1 milyon 330 bin liralık zarar tespit edildiği belirtildi.

Köyceğiz beldesindeki altyapılarda ise 1 milyon 30 bin lira hasar oluştuğu vurgulanan açıklamada, Bodrum'da fırtına yüzünden 3 teknenin karaya oturduğu, 4 sandalın battığı, sahildeki bazı iş yerlerini ise dalgalar nedeniyle su bastığı bilgisi verildi.

Muğla Çakmak köyünde iki konut, bir işyeri, Ula ilçesinde bir konut, Köyceğiz ilçesinde 34 konut ve 11 işyeri olmak üzere, il genelinde 37 konut ve 12 işyerinde su baskını sonucu hasar oluştuğu bildirilen açıklamada, Köyceğiz'de hasar tespit çalışmalarının sürdürüldüğü ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Köyceğiz ilçesinde Kargıcık Deresi'nin üç yerden taşması ve yan tahkimatı yıkması sonucu ilçe merkezi su taşkınlarına maruz kalmış, tarım arazileri, portakal bahçeleri, cadde ve sokaklar ile bazı işyeri ve evlerin bodrum ve zemin katlarında su baskınlarına neden olmuştur. Meydana gelen taşkına il merkezi ve çevre ilçelerden 40 iş makinesi ve 200 personel ile müdahale edilmiş, derenin yıktığı tahkimatlar onarılmış, tahkimatların güçlendirme çalışmaları devam etmektedir. Muğla merkez Yörükoğlu köyünden 35 üreticinin 300 dekarlık hububat ve yem bitkisi, Taşlı köyünde 12 üreticinin 70 dekarlık hububat ve yem bitkisi zarar görmüştür. Muğla merkez Karabağlar yaylasında ekili alanlar tamamen su altında kalmıştır."

Köyceğiz'in Balcılar, Hamitköy, Döğüşbelen, Zaferler, Çandır, Köyceğiz ve Toparlar köylerinde 280 üreticiye ait yaklaşık 7 bin 200 arı kovanı ve 6 bin 130 dekar narenciye ve nar ekili alanlar ile domates serasının zarar gördüğü ifade edilen açıklamada, Ula ilçesi Kıyra, Kavakçalı, Arıcılar, Yeşilova Sarayyanı ve Turgut köylerinde 3 bin arı kovanı ve 2 bin dekar meyve ve hububat alanında tahribat oluştuğu bildirildi.

Açıklamada, Fethiye ilçesi Çalıtözü köyünde 25 çiftçinin 6 dekarı sera olmak üzere 50 dekar ekili alanında zarar oluştuğu belirtildi.

Aşırı yağışlardan zarar gören sera, hububat ve yem bitkisi ekim alanları, arı ve arı kovanlarının hasarlarının Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bildirileceğine değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tarım sigortası kapsamında olanlar, sigortadan yararlandırılacak olup, sigorta kapsamında olmayan üreticilere 2090 sayılı Tabi Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkındaki Kanun hükümleri çerçevesinde gerekli tüm yardımlar yapılacaktır. Yapılan hasar tespit çalışmalarına göre Valiliğimizce, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığından acil yardım ödeneği talep edilecektir."

- MUĞLA

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Muğla'daki Şiddetli Yağışlar - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement