Neü Seydişehir Yerleşkesi Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğine Ev Sahipliği Yaptı - Son Dakika

Neü Seydişehir Yerleşkesi Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğine Ev Sahipliği Yaptı

22.03.2017 15:33
Neü Seydişehir Yerleşkesi Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğine Ev Sahipliği Yaptı

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesinde üniversite ve sanayi işbirliği adına iki önemli etkinlik düzenlendi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesinde üniversite ve sanayi işbirliği adına iki önemli etkinlik düzenlendi.

Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumda gerçekleşen programlarda ilk olarak Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi ile InnoPark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi tarafından düzenlenen "Bölgesel Kalkınmada Teknoparkların Rolü: Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi" konulu bir konferans verildi. Konferansta, İnnoPark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, öğretim üyeleri ve öğrenciler ile bir araya gelerek InnoPark'ın tanıtımını yaptı.

Prof. Dr. Botsalı yaptığı konuşmasında, "Öğrencilerimize ve öğretim elemanlarımıza InnoPark'ın kapısı sonuna kadar açık, yeter ki innovasyona yönelik projeleriniz ile gelin. Ülkemize katma değer sağlayacak projeleri hep beraber ortaya çıkaralım" dedi.

Konferansta ayrıca InnoPark Girişimcilik Merkezi Yöneticisi, NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Birol Mercan da Bireysel Genç Girişimci Programının tanıtımını yaptığı bir sunum gerçekleştirdi. Ardından NEÜ Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi, Seydişehir Kaymakamlığı, Seydişehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, MÜSİAD ve InnoPark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin ortaklaşa düzenlediği Üniversite-Kamu-Sanayi Çalıştayı'na geçildi. Çalıştaya, Kaymakam Aydın Erdoğan, Belediye Başkanı Mehmet Tutal, InnoPark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, NEÜ Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Küçük, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Aypar, ETİ Alüminyum yetkilileri ile sanayi kuruluşları temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını NEÜ Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Arıkan yaptı. Üniversitenin InnoPark ile sanayi arasında bir köprü olacağını söyleyen Arıkan, "Üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmekteki misyonumuz nitelikli eleman sağlanması, projelerimiz ile sanayiciye destek vererek rehberlik yapmak. Bu çalıştayda sanayi, kamu, üniversite işbirliği noktasında neler yapılabileceğini sonuç odaklı bir şekilde konuşacağız." diyerek çalıştayın faydalı olmasını diledi.

Katılımcılara InnoPark hakkında bir sunum gerçekleştiren InnoPark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, "Dünya hızla değişiyor. Üreticimize yol gösteren merkezlerden birisi de Konya'daki InnoPark'tır. Seydişehir'de değişime ayak uyduracak bir potansiyel olduğuna inanıyorum. Üniversite, sanayi, kamu olarak hep beraber çalışmamız lazım. Kamunun ve üniversitenin mutlaka sanayicilerle işbirliği yapması gerekiyor. Konya Teknoloji Merkezi InnoPark, araştırma ve tasarım yapmak isteyen herkese yardımcı oluyor" dedi.

Birçok ülkenin innovasyonlar ile zengin olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Botsalı, "Üniversitelerde bilginin hızlı bir şekilde teknolojiye dönüştürülmesi gerekiyor. Japonya ve Kore'nin dünya markaları böyle oluşmuştur" şeklinde konuştu.

Çalıştay sonunda, Seydişehir'de ETİ A.Ş'nin Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinde öncü rolü oynayabileceği ve alüminyumda bir dünya markası çıkarılabileceği, ayrıca birlikte çalışarak ileri vadede savunma sanayisinin oluşturulabileceği görüşleri öne çıktı. - KONYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Neü Seydişehir Yerleşkesi Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliğine Ev Sahipliği Yaptı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement