Okul Aile Birliklerinin Aidat Arayışı - Son Dakika
Yerel

Okul Aile Birliklerinin Aidat Arayışı

Okul Aile Birliklerinin Aidat Arayışı

Türkiye genelinde olduğu gibi Adana'da da okullarda 'katkı payı' ve 'aidat' toplanmasının yasaklanması üzerine hareket geçen 'Okul-Aile Birliği' başkanları, ortak hareket etme kararı aldı.

03.01.2012 11:00
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye genelinde olduğu gibi Adana'da da okullarda 'katkı payı' ve 'aidat' toplanmasının yasaklanması üzerine hareket geçen 'Okul-Aile Birliği' başkanları, ortak hareket etme kararı aldı. Başkanlar, Vali Hüseyin Avni Coş ile bir araya gelerek, konuyu masaya yatırdı.Okullarda öğrenci velilerinden 'katı payı' ve 'aidat' altı altında toplanan bağışların, Milli Eğitim Bakanlığı'nca(MEB) alınan karar doğrultusunda Adana Valiliği'nce yayımlanan genelgeyle birlikte yasaklanması, söz konusu bağışları alan yöneticiler hakkında da soruşturma başlatılacağının açıklanması, okul-aile birliklerini bir araya getirdi. Konuyu kendi aralarında müzakere eden okul-aile birliği başkanları, sorunun çözümü noktasında da Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ile bir araya geldi.Mimar Kemal İlköğretim Okulu Okul-Aile Birliği Başkanı Nadiret Kulak, İsmet İnönü İlköğretim Okulu Okul-Aile Birliği Başkanı Nursel Tufan ve Gazi İlköğretim Okulu Okul-Aile Birliği Başkanı Nazife İşken'den oluşan bir heyet, Vali Coş'u makamında ziyaret ederek, görüş alış-verişinde bulundu. Başkanların sıkıntısını dinleyen Hüseyin Avni Coş, çözüm noktasında gereken çabanın gösterileceği sözünü verdi.Okul-aile birliği başkanları, Türkiye genelinde olduğu gibi Adana'da da valilik tarafından okullarda 'bağış' adı altında 'aidat' ve 'katkı payı' toplanmasının yasaklandığını hatırlattı. Bu durumun eğitim kurumlarında sorunlara neden olacağının altını çizen birlik başkanları, "Eğer bağış toplanmazsa, okullarda sınıfların ısıtılması, temizlenmesi ve musluklardan suların akması mümkün olmayacak" dedi.'Her şeyin devletten beklenmemesi' şeklinde özetlenebilecek bir yaklaşıma, Vali Hüseyin Avni Coş'un da sıcak baktığını dile getiren okul-aile birliği temsilcileri, bu noktada da tamamen 'gönüllülük' esasına göre yapılabilecek her türlü bağışın toplanması yönünde bir talepte bulunduklarını anlattı. Başkanlar, "Yapılan gönüllü bağışlarla birlikte her öğrenciye eşit hizmet verilerek, onların daha iyi bir ortamda eğitim almaları sağlanacak. Durumu iyi olmayan öğrenci ve öğrenci velilerinden para toplanmayacağı gibi gönüllü bağışlarla temin edilecek kaynakla birlikte bu ailelere yardımda bulunulacak" ifadesini kullandı.Toplanacak paraların da kendilerine değil, Okul-Aile Birlikleri'nce oluşturulacak banka hesaplarına yatırılacağını, söz konusu hesapta toplanacak paranın da okulların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında kullanılacağı bilgisini de veren okul-aile birliği başkan ve temsilcileri, şu görüşleri dile getirdi; "Bu yöndeki çaba ve gayretlerimizin Valilik nezdinde de destek görmesi gelecek açısından umut verici. Umarım sorun en kısa sürede çözülür de çocuklarımız mağdur olmaz."(SNK-Y)03.01.2012 10: 52 TSİNNNN - KANADANA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Okul Aile Birliklerinin Aidat Arayışı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti
  00:25 HSK atama kararları yürürlükte! 148 hakim ve savcının görev yeri değişti

  Adli yargı hakim ve Cumhuriyet Savcısı adaylarının atamaları gerçekleştirildi. Adayların, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığınca atanmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Atama kararına göre 148 hakim ve savcının görev yeri değişti.

 • Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü
  00:11 Ukrayna Hava Kuvvetleri, Rus istihbarat uçağını düşürdü

  Ukrayna ordusu, Karadeniz yakınlarındaki Azak Denizi üzerinde uçan Rusya'ya ait A-50 tipi istihbarat uçağını düşürdü. Ukrayna sınır hattında istihbarat topladığı düşünülen uçağın havada vurulduğu ve düştükten sonra infilak ettiği anlara ait görüntüler de ortaya çıktı.

 • Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim
  00:01 Bakan Uraloğlu davet etti, İmamoğlu yanıt verdi: Pazartesi o açılışa gideceğim

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yerel seçimler öncesi Sancaktepe'de yaptığı konuşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından davet edildiğini söyledi. İmamoğlu, "Teşekkür ediyorum kendisine. Pazartesi oraya gideceğim. Şunun için gideceğim o açılışa: O bakanlık, o makamlar; onlar kadar benim. Benim makamım, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, benim kadar onların. Bunu onlara öğretene kadar, bunu her yerde anlatacağım" dedi.

 • Twitch'e erişim engeli getirildi
  23 Şub Twitch'e erişim engeli getirildi

  BTK sayfasında paylaşılan bilgilere göre, popüler canlı yayın platformları arasında yer alan Twitch'e, Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü kararıyla erişim engeli getirildi.

 • Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz
  23 Şub Abdullah Özdemir'den Ekrem İmamoğlu'na: Biz felaket zamanı tatile gitmeyiz

  Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum'un bakanlık döneminde felaket bölgelerindeki hizmetlerinden övgüyle bahsetti. Konuşmasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na gönderme yapan Özdemir, ''Biz felaket zamanı balıkçıya, tatile gitmeyiz'' dedi.

 • Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu
  23 Şub Kendisinden haber alınamayan kadın evde uyurken bulundu

  Niğde'de kendisinden haber alınamayan 65 yaşındaki F.G. isimli kadın, evinde uyurken bulundu.

 • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor
  23 Şub Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Türkiye, FATF'ın gri listesinden çıkıyor

  Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara para aklama ve terörizmin finansmanı konusunda belirlediği kriterleri, Türkiye'nin büyük ölçüde karşıladığı sonucuna vardı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek FATF'ın Türkiye kararını değerlendirerek, ''Ülkemizi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmalarımızı başarıyla tamamladık. Haziran ayında yapılacak yerinde denetimle gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak.'' ifadelerini kullandı.

 • 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak
  23 Şub 6 yaşında evlendirme davasında istinaf mahkemesi cezayı az buldu, sanıklar yeniden yargılanacak

  6 yaşında evlendirilme davasında sanık Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel'in hapis cezası ile cezalandırıldıkları kararı istinaf mahkemesi bozdu. 20. Ceza Dairesi Kadir İstekli'nin iki suçtan cezalandırılması gerekirken tek suçtan cezalandırıldığı, anne Fatıma Gümüşel ve baba Yusuf Ziya Gümüşel'in ise anne ve baba olmalarından dolayı cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararın usul ve esas yönünden bozulmasına karar verdi. Sanıklar yeniden hakim karşısına çıkacak.

 • Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi
  23 Şub Mauro Icardi, MKE Ankaragücü-Galatasaray maçındaki hareketi nedeniyle PFDK'ya sevk edildi

  Galatasaray'ın Arjantinli futbolcusu Mauro Icardi, Ankaragücü maçındaki hareketi nedeniyle tedbirsiz olarak PFDK'ye sevk edildi.


Advertisement