Prostat Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor - Son Dakika

Prostat Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

20.01.2012 13:20
Prostat Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor

Niğde Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr.

Niğde Devlet Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Sarp Tancı, 50 yaşın üzerindeki erkeklerde sık görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanserinin, erken teşhis edilmesinin tedavi noktasında büyük önemi olduğunu söyledi.

Tancı, yaptığı açıklamada, ülkemizde son 20 yıl içinde prostat kanseriyle ilgili bilincin önemli ölçüde arttığını söyledi.

Bu hastalıkta erken tanının büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Tancı,

"Bunda esas faktör spesifik antijen (PSA) testinin ortaya çıkmasıdır. Hastanemizde de yapılabilen bu basit kan testi ve arkasından biyopsi (prostattan parça alıp inceleme) ile prostat kanserine erken tanı koyup, tedavi etme olanağı var" dedi.

Tancı, "Dünyada yılda ortalama 700 bin yeni prostat kanseri vakası saptanmaktadır. Erken tanı konulan vakalarda pek çok başarılı tedavi yöntemi mevcuttur. 50 yaşın üzerindeki tüm erkeklerin yılda bir kez PSA ölçtürmek için üroloji uzmanına başvurmalarını öneriyoruz. Ailesinde prostat kanseri öyküsü olanlarda ise ilk PSA baktırma için önerilen yaş 40'tır" diye konuştu.

- NİĞDE

YORUMLAR
500
Kanser tedavisi gören Billur Kalkavan teşhisin konduğu anı anlattı: Duyunca Buğra ile çok ağladık! Kanser tedavisi gören Billur Kalkavan teşhisin konduğu anı anlattı: Duyunca Buğra ile çok ağladık! Traktörün emniyet demiri sürücünün hayatını kurtardı Traktörün emniyet demiri sürücünün hayatını kurtardı iPhone, saldırıya uğrayan bir kadının hayatını kurtardı iPhone, saldırıya uğrayan bir kadının hayatını kurtardı
Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Prostat Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarıyor - Son Dakika


Advertisement