Salman IMF'ye Olan Son Ödemeyi Değerlendirdi - Son Dakika
Yerel

Salman IMF'ye Olan Son Ödemeyi Değerlendirdi

Salman IMF\'ye Olan Son Ödemeyi Değerlendirdi

Ak Parti Amasya İl Başkanı Osman Faik Salman, "Artık borç alan değil, borç veren bir Türkiye vardır" dedi.

14.05.2013 14:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ak Parti Amasya İl Başkanı Osman Faik Salman, "Artık borç alan değil, borç veren bir Türkiye vardır" dedi.

Türkiye'nin IMF'ye olan borcunun kapanmasını değerlendiren Salman, "3 Kasım 2002'de iktidara gelen Ak Parti, Uluslar arası para Fonu'na (IMF) olan borcu 23,5 milyar dolardan devralmış ve güven ve istikrar ortamı içerisinde bugün itibariyle bu borcun son taksitini de ödeyerek bir döneme son vermiştir" diye konuştu.

Ak Parti hükümetinin Türkiye'nin ve milletin hiçbir sorununu görmezden gelmediğini anımsatan İl Başkanı Salman, "Bugünlere hiç şüphesiz ki istikrar ve güven ortamında gelinmiştir. Havanda su döverek hamasi nutuklar atarak değil, Türkiye'mizin ve milletimizin gerçeklerinden hareket ederek, laf değil iş üreterek bu başarılara milletimizle beraber imza atılmıştır. Aziz milletimizin dikkatine bazı tarihi gerçekleri sunmamız gerekmektedir. 1961 Anayasası'nın yürürlüğe girmesinden 2002 yılına kadar geçen dönemde 32 farklı hükümet kurulmuştur. Başkan bir deyişle 41 yıllık zaman diliminde kurulan ve bazıları parlamentodan güvenoyu bile alamayan 32 hükümetin ortalama görev sürelerinin 1,5 yılın altında kaldığı görülmektedir. Yine aynı dönemde hükümet krizleri, siyasal anlaşmazlıklar nedeniyle parlamento tarafından cumhurbaşkanının seçilememesi, milletvekili transferleri, kısa süreli koalisyonlar siyasal hayatımızın kronik sorunları haline gelmiştir. Bu durum işbaşına gelen fakat muktedir olamayan hükümetleri çıkarmıştır. Dolayısıyla siyaset kurumunun güçsüzlüğü bu alanda geniş boşluklar oluşması sonucunu doğurmuş, söz konusu boşluklar da vesayet kurumları tarafından doldurulmuştur. Nitekim geçmişte Türkiye'de sıklıkla ortaya çıkan askeri darbeler ve vesayet yönetimi olgusu bu durum ile yakından ilgilidir" diye konuştu.

İstikrarsızlığın ürettiği ekonomik ve sosyal krizlerin Türk demokrasisinin ağır yaralar almasını beraberinde getirdiğini vurgulayan Osman Faik Salman, "1960-1980 yılları arasında hükümetlerin ortalama görev süresi bir yıldır. 12 Mart muhtırası ile 12 Eylül darbesi arasında hükümetlerin ortalama görev süresi 9 aya kadar düşmüştür. Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı olarak seçilmesine müteakip başlayan süreçle Ak Parti'nin iktidara geldiği dönem arasında geçen 13 yıl içinde 11 farklı hükümet kurulmuştur. 1970'li yıllardan 12 Eylül darbesi sonrasında yeniden sivil hükümetin işbaşına geçtiği döneme kadar geçen süre içinde enflasyon yüzde 700'den fazla artmıştır. 1990'lı yıllardaki istikrarsız hükümetler ve koalisyonlar neticesinde enflasyon 1994 yılında yüzde 150'ye çıkmıştır. 2000'li yıllara gelindiğinde gecelik faizler yüzde 1700'e çıkmıştır" şeklinde konuştu.

Salman, yeni hizmete giren parti binasında düzenlediği basın açıklamasına İl Başkan Yardımcıları Orhan Küçük ile Ahmet Hatipoğlu da katıldı. - AMASYA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Salman IMF'ye Olan Son Ödemeyi Değerlendirdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • YSK Başkanı Ahmet Yener, itiraz sürecinde kabul edilen itirazları açıkladı
  11 Nis YSK Başkanı Ahmet Yener, itiraz sürecinde kabul edilen itirazları açıkladı

  YSK Başkanı Ahmet Yener, Ramazan Bayramı dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya gelerek, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinin itiraz süreci hakkında bilgi verdi. Yener, AK Parti'nin 2, CHP'nin 1, MHP'nin 1 ve DEM Parti'nin 2 itirazının kabul edildiğini aktardı.

 • Başak Demirtaş'la ilgili çirkin paylaşıma tepki yağıyor
  11 Nis Başak Demirtaş'la ilgili çirkin paylaşıma tepki yağıyor

  Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş'la ilgili sosyal medyada yapılan çirkin paylaşım büyük tepki çekti. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Demirtaş'ın avukatı "Hepsinin gereği yapılıyor, yapılacak" ifadelerine yer verdi.

 • Ankara'da Siyasi Partiler Arasında Bayramlaşma Ziyaretleri Gerçekleşti
  11 Nis Ankara'da Siyasi Partiler Arasında Bayramlaşma Ziyaretleri Gerçekleşti

  Ankara'da siyasi partiler, Ramazan Bayramı sebebiyle bayramlaşma için kabul ve ziyaret heyetleri oluşturdu. MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya başkanlığındaki heyet, AK Parti, DSP, CHP ve Yeniden Refah Partisi heyetlerini ağırladı.

 • Guilin ile Endonezya arasındaki yeni hava yolu hattı açıldı
  11 Nis Guilin ile Endonezya arasındaki yeni hava yolu hattı açıldı

  Çin'in güneyindeki Guilin kenti ile Endonezya'nın Surabaya şehri arasında yeni bir doğrudan hava yolu hattı açıldı. İlk uçuşta 168 kişilik bir ziyaretçi grubu Guilin'e getirildi. Bu yeni hava yolu hattının, Guilin'e daha fazla Endonezyalı turist çekmesi ve turizm destinasyonu olarak daha da popüler hale gelmesi bekleniyor.

 • AK Parti Bingöl Milletvekilleri Karlıova'yı ziyaret etti
  11 Nis AK Parti Bingöl Milletvekilleri Karlıova'yı ziyaret etti

  AK Parti Bingöl milletvekilleri Feyzi Berdibek ve Zeki Korkutata, Ramazan Bayramı dolayısıyla Karlıova ilçesini ziyaret etti. Vatandaşlarla bayramlaşan milletvekilleri, Belediye Başkanı Veysi Bingöl'ü tebrik ederek, hizmet konusunda desteklerini belirtti. Milletvekilleri, Karlıova'ya gereken desteği vereceklerini ifade etti.

 • İYİ Parti, Ramazan Bayramı dolayısıyla siyasi parti temsilcilerini ağırladı
  11 Nis İYİ Parti, Ramazan Bayramı dolayısıyla siyasi parti temsilcilerini ağırladı

  İYİ Parti, AK Parti, CHP, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Milli Yol Partisi heyetlerini Ramazan Bayramı dolayısıyla ağırladı. Ziyaretlerde, Türkiye'nin güçlenmesi ve birlik beraberlik içinde çalışılması vurgulandı. Ayrıca, Filistin'deki durum ve yerel seçimler de konuşuldu. Bayramlaşma programı devam edecek.

 • Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Ramazan Bayramı'nda kırsal mahalleleri ziyaret etti
  11 Nis Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Ramazan Bayramı'nda kırsal mahalleleri ziyaret etti

  Yunusemre Belediye Başkanı Semih Balaban, Ramazan Bayramı'nın ilk günü Yuntdağı'ndaki kırsal mahalleleri ziyaret ederek, vatandaşlarla bayramlaştı. Başkan Balaban, ziyaretlerde vatandaşlarla bayramlaşarak, belediye yönetim anlayışını anlattı ve mahalle muhtarlarının taleplerini dinledi.

 • AK Parti Heyeti İYİ Parti'yi Ziyaret Etti
  11 Nis AK Parti Heyeti İYİ Parti'yi Ziyaret Etti

  AK Parti MKYK Üyesi Hasan Sert başkanlığındaki heyet, Ramazan Bayramı dolayısıyla İYİ Parti'yi ziyaret etti. İYİ Parti'de AK Parti heyetini Siyasi İşler Başkanı Oktay Vural ve beraberindeki heyet karşıladı. Heyetler, Türkiye'nin zor bir konjonktürden geçtiğini ve birlik ve beraberlik içinde çalışmanın önemini vurguladı. İYİ Parti ise siyasetinin ana omurgasının iyilikleri sahiplenmek ve çoğaltmak olduğunu belirtti.

 • İYİ Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti
  11 Nis İYİ Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti

  İYİ Parti heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkez binasını ziyaret etti. Heyetler arasında yapılan görüşmede bayramın kardeşlik ve barış vurgusu yapıldı.

 • Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, mazbatasını aldı
  11 Nis Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, mazbatasını aldı

  31 Mart yerel seçimlerinde yeniden seçilen Dikili Belediye Başkanı Adil Kırgöz, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde mazbatasını aldı. Başkan Kırgöz, Dikili'ye hizmetler sunmaya devam edeceklerini söyledi.

 • AK Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti
  11 Nis AK Parti Heyeti Ramazan Bayramı Dolayısıyla CHP'yi Ziyaret Etti

  AK Parti heyeti, Ramazan Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi'ni (CHP) ziyaret etti. Heyet, CHP Genel Merkezine giderek CHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka ile bir araya geldi. Ziyarette, bayramların barış, huzur ve kardeşlik duygusunu pekiştirdiği vurgulandı.

 • Hong Kong'da spor salonunda çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti
  11 Nis Hong Kong'da spor salonunda çıkan yangında 5 kişi hayatını kaybetti

  Hong Kong'un Yau Ma Tei semtinde bulunan 16 katlı bir binadaki spor salonunda çıkan yangında en az 5 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı. İtfaiye ekipleri binada mahsur kalan 250 kişiyi kurtardı. Yangının kontrol altına alındığı ve soruşturmanın başlatıldığı bildirildi.


Advertisement