Şifa Kaynağı Pekmez, Geçim Kapısı Oldu - Son Dakika
Yerel

Şifa Kaynağı Pekmez, Geçim Kapısı Oldu

Kırklareli'de her yıl üretimi artan üzüm pekmezi, şifa kaynağı olmanın yanı sıra insanların geçim kapısı da olmaya başladı.

01.01.2012 12:42
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Kırklareli'de her yıl üretimi artan üzüm pekmezi, şifa kaynağı olmanın yanı sıra insanların geçim kapısı da olmaya başladı.

Kırklareli'de her yıl artan bağ alanlarıyla birlikte, üzümün işlenmesiyle elde edilen ürün çeşitliliği de çoğaldı. Kırklareli'de üzümden yöreye özgü alkolsüz bir içecek olan hardaliyenin yanı sıra sirke, pekmez, komposto ve reçel üretimi hızla yaygınlaşıyor. Bu ürünler arasında hardaliye ilk sıralarda gelirken onu pekmez üretimi izliyor.

Kırklareli'nin Karahıdır Mahallesi sakinlerinden Şadiye Cebeci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 40 yılı ışkın süredir sofralarında pekmezin eksik olmadığını söyledi.

Şifa kaynağı olan ve kış mevsiminde sofraların olmazsa olmazları arasındaki üzüm pekmezi sayesinde kışı doktor yüzü görmeden çıktıklarını ifade eden Cebeci, ilk zamanlarda kendileri için ürettikleri ve konu komşuya hediye olarak verdikleri üzüm pekmezinin aranmaya başlamasıyla bu işe daha fazla önem vermeye başladıklarını kaydetti.

Ürettikleri üzüm pekmezinin doğal olduğuna işaret eden Cebeci,"Geçmişte kendimiz için yaptığımız üzüm pekmezini artık daha fazla üretimini yaparak satmaya başladık" dedi. Cebeci, üzüm pekmezinin yapımının çok zahmetli olduğunu ve bir hafta kadar sürekli ateş karşısında olduklarını belirtti.

Karahıdır Mahallesi Muhtarı Metin Duygun da mahallelerinde çok sayıda kişinin üzüm pekmezi yaptığını ve faydalarının da televizyonlarda ele alınmasıyla tüketimin arttığını söyledi.

-Pekmez çeşitleri-

Kırklareli Üniversitesi öğretim görevlisi Ali Çakır da, yörede yaygın olarak pancar, üzüm ve karpuz pekmezi yapıldığını hatırlatarak, faydalarını şöyle sıraladı:

"Pekmezle beslenen bir kişi günlük demir ihtiyacının yüzde 35'ini alır. Pekmez iyi bir demir deposudur. Günlük enerji kaynağıdır. Kan yapıcı özelliği vardır. Özellikle hamile kadınlara yedirilir. Kan değeri düşük olanlara faydalıdır. Kış hastalıklarına karşı vücudun direncini arttırır. Üşümeyi önler ve vücut ısısını arttırır. Özellikle vücudun günlük kalsiyum, potasyum ve magnezyum ihtiyacının büyük kısmını karşılar. Pekmez günlük vitamin ihtiyacının yaklaşık olarak yüzde 20'sini karşılar.

Kan dolaşımını rahatlattığı için yüksek tansiyonu olanlara iyi gelir. İştah açıcı olduğu için kilo almakta zorluk çekenlere iyi gelir. İçinde yer alan mineraller bebek ve çocuk gelişimi için faydalıdır."

Eskiden Kırklareli'nin köylerinde şeker çok sık kullanılmadığını ve şekerin yerine pekmez ve pancar kullanıldığını vurgulayan Çakır, "Kuru erik hoşafı yapılacaksa şeker yerine tatlandırmak için kaynatırken içerisine pancar konurdu. Helva ya da kurabiye yapılırken içerisine şeker yerine pekmez konurdu" diye konuştu.

- KIRKLARELİ

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Şifa Kaynağı Pekmez, Geçim Kapısı Oldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı
  08 Nis Kişisel eşyalarını toplatan Akşener, makam odasını boşalttırdı

  27 Nisan'daki olağanüstü kongrede aday olmayacağını duyuran İYİ Parti lideri Akşener, makam odasındaki kişisel eşyalarını toplattı.

 • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti
  08 Nis İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale partisinden istifa etti

  İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale, partisinde siyaset üretmenin artık imkansız hale geldiğini söyleyerek istifa etti. Özlale, yerel seçimlerde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışmıştı.

 • Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi
  08 Nis Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun dedi

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, yeni meclis üyelerine hayırlı olsun diyerek, 'Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada da huzurlu ve uyumlu bir meclis olacağımızı temenni ediyorum. Kayseri'de en çok kadın üyenin olduğu meclisiz' dedi.

 • Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu
  08 Nis Senegal'de Müridi tarikatının rastalı ve mistik yorumu: Baye Fall topluluğu

  Senegal'de Müridi tarikatının renkli, aykırı ve mistik kolu Baye Fall topluluğu, giyimleri, yaşam tarzları ve kendilerini adadıkları felsefeleriyle ayrı bir dünyanın kapılarını aralıyor.

 • Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu
  08 Nis Söğütlü OSB'ye 200'ün üzerinde yatırımcı başvurusu

  Sakarya'nın istihdamına büyük katkı sağlaması beklenen Söğütlü Organize Sanayi Bölgesi'ne (OSB), 200'ün üzerinde yatırımcı yer tahsisi için başvuru yaptı. Başvuru şartlarının ilan edilmesinin ardından 40 firmayla sözleşme seviyesine gelindi. Söğütlü OSB Yönetim Kurulu Başkanı, hedeflerinin ihracat oranlarını yükselterek cari açığı kapatmaya katkı sağlamak olduğunu belirtti.

 • Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı
  08 Nis Söğütlü OSB'ye Yoğun Talep: 200'ün Üzerinde Yatırımcı Başvuru Yaptı

  Sakarya'nın yeni karma Organize Sanayi Bölgesi Söğütlü OSB için yapılan yer tahsis çağrısına 200'ün üzerinde yatırımcı başvuru yaptı. Söğütlü OSB'nin cazip özellikleri ve bölgenin ulaşım altyapısı, lojistik kolaylığı ve uygun arsa fiyatları yatırımcıları cezbetmektedir. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Tiryaki, sadece ihracat ve istihdam artışına katkı sağlayacak firmaları beklediklerini belirtti. Rant amaçlı başvurulara itibar edilmeyeceği vurgulandı. Başvuruların değerlendirilmesi sonucunda 40 firma ile sözleşme yapılabilir seviyeye gelindiği açıklandı. Başvurular hala devam etmektedir.

 • Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi
  08 Nis Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 40 yıllık muhtarlık görevi devredildi

  Bağcılar'ın Güneşli Mahallesi'nde 87 yaşındaki Atik Yağmur, 40 yıldır yaptığı muhtarlık görevini Engin Kılıç'a devretti. Devir teslim törenine Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir de katıldı.

 • Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı
  08 Nis Köşk Belediye Meclisi Yeni Döneme Başladı

  Köşk Belediye Meclisi, yerel seçimlerin ardından yeni dönemin ilk olağan toplantısını gerçekleştirdi. Meclis üyeleri ve komisyon üyeleri seçimleri yapıldı.

 • HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı
  08 Nis HashKey Group, Bermuda Lisansıyla Küresel Kripto Borsası Açtı

  Asya merkezli finansal hizmetler devi HashKey Group, Bermuda'dan aldığı lisans ile kripto para piyasalarında küresel bir oyuncu olma yolunda. Şirket, HashKey Global adı verilen yeni bir kripto para borsası kurdu. Bermuda lisansı, HashKey'e launchpad, vadeli işlem ve kaldıraçlı ticaret gibi alanlarda faaliyet gösterme imkânı tanıyor. HashKey Group İşletme Müdürü Livio Weng, önümüzdeki beş yıl içinde dünyanın en büyük lisanslı borsa kümelerinden birini kurmayı amaçladıklarını belirtti.

 • Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var
  08 Nis Meral Akşener bırakıyor! İYİ Parti'de genel başkanlık koltuğuna talip 4 isim var

  İYİ Parti lideri Meral Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde alınan başarısız sonuçların ardından olağanüstü seçimli kurultay kararı aldığını açıkladı. Ancak Akşener, kurultayda aday olmayacağını duyurdu. Seçimlerden önce istifa edip etmeyeceği merak edilen Akşener'in, yakın çevresiyle yaptığı görüşmeler sonucunda bu kararı aldığı belirtildi.

 • Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor
  08 Nis Doğu Karadeniz Bölgesi Turist Akınına Uğruyor

  Son yıllarda özellikle Körfez ülkelerinden Doğu Karadeniz Bölgesine yoğun turist akını olurken, geçen sene Trabzon'u 1 milyonun üzerinde turist ziyaret ettiği belirtildi. TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yeni turizm sezonunda beklentilerin geçen seneye göre daha yüksek olduğunu belirtti. Kantarcı, ayrıca Trabzon Havalimanı'ndaki modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla hizmet kalitesinin artacağını ve bölgenin turizm potansiyelinin daha da yükseleceğini ifade etti. Turistlerin genellikle Trabzon'da konakladığını ve ardından bölgedeki diğer turistik yerleri ziyaret ettiklerini söyleyen Kantarcı, Uzungöl'deki turizmcilerin sıkıntılarının hala devam ettiğini ve bu konuda çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

 • İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti
  08 Nis İsrail, Gazze'deki askeri birliklerini geri çekti

  İsrail ordusu, Gazze'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra bir tugay dışında tüm kara birliklerini geri çekti. Ancak, Gazze'nin orta kesiminde bulunan Nahal adlı tugay hala bölgede kalmaya devam edecek. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Gazze çevresinde yeni güvenlik bölgeleri oluşturarak yeniden organize oldu ve istihbarata dayalı saldırılara odaklanacak. Askerlerin geri çekilmesinin siyasi baskıyla ilgili olmadığı belirtiliyor.


Advertisement