Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Sokak Köpekleri "Mikro Çip" ile Takip Edilecek - Son Dakika

Sokak Köpekleri "Mikro Çip" ile Takip Edilecek

"Bin kadar sokak köpeği, yeni alacağımız mobil klinikte kısırlaştırılacak" dedi.

Sokak Köpekleri "Mikro Çip" ile Takip Edilecek
03.01.2012 - 13:20,

Muğla Valisi Fatih Şahin, il genelinde tespit edilen sokak köpeklerinin mikro çip yardımı ile takip edileceğini açıklayarak,

"Bin kadar sokak köpeği, yeni alacağımız mobil klinikte kısırlaştırılacak" dedi.

Şahin, düzenlediği basın toplantısında, çevre ve halk sağlığı sorunları arasında sokak köpeklerinin de yer aldığını belirterek, "Özellikle kentlerimizde sahipsiz köpeklerin kontrolsüz şekilde gezmesiyle ilgili vatandaşlarımızdan şikayetler alıyoruz. Çocukların güvenliği açısından bu konu önem taşıyor. Ayrıca, sahipsiz köpekler, çöpleri karıştırarak parazit ve hastalık etkenlerini yayıyor. En önemlisi ise sokak köpekleri kuduz açısından önemli bir risk faktörü oluyor" dedi.

Turizm potansiyeli yüksek Muğla'da bu sorunun öncelik taşıdığına işaret eden Şahin, Özel İdare bütçesinden 100 bin lira ayırarak bir mobil klinik alacaklarını açıkladı.

Şahin, şöyle konuştu:

"Bin kadar sokak köpeği, yeni alacağımız mobil klinikte kısırlaştırılacak. Ayrıca, sokak köpeklerine mobil klinikte kuduz aşısı yapılacak ve 2012 yılında hayata geçirilecek proje kapsamında, il genelindeki sokak hayvanları 'mikro çip' yardımı ile takip edilecek. Aşıladığımız sokak hayvanlarını takılacak olan mikro çip yardımı ile takip etmiş olacağız. 2-3 yıl gibi bir süre içinde Muğla'da sokak köpeklerinden kaynaklanan sorunlara çözüm bulmayı hedefliyoruz. Mobil klinik aracımız ilçelere de gidecek. Bütün bölgeyi dolaşacak."

Vali Şahin, mobil klinikte 2 uzman personelin görev yapacağını, projenin Muğla Valiliği, İl Özel İdaresi ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütüleceğini bildirdi. Proje kapsamında, ilçe ve beldelerdeki yerel yöneticilerle birlikte hareket edeceklerini belirten Şahin, proje kapsamında, Muğla genelinde kısırlaştırılmamış sokak köpeği kalmayacağını vurguladı.

Bu süreçte yerel yönetimlerin, sokak hayvanları ile ilgili çalışma yapan sivil toplum kuruluşlarının desteğine dikkati çeken Şahin, "Kısırlaştırılan hayvanlar doğal ortamlarına bırakılacak. Sokak hayvanlarından kaynaklanan sıkıntıları tamamen ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Muğla'da belediye ait bir hayvan barınağı var. Bu tür barınakların sayısı yerel yönetimlerce artırılabilir" diye konuştu.

Gazetecilerin, "Pitbull cinsi köpeklerin tasmasız dolaştırılmaması konusunda bir çalışma söz konusu mu-" sorusuna ise Şahin, şu yanıtı verdi:

"Bu konuyu çevre ve tarım müdürlüklerimiz takip ediyorlar. Bildiğim kadarıyla bu konuyla ilgili yasaklar, ilgili bakanların internet sitelerinde yer alıyor. Arkadaşlarımız, bakanlıkların belirlediği doğrultuda çalışma yapıyorlar. Özellikle, kırma pitbull cinsi köpeklerle ilgili bir yasağın söz konusu olduğunu ifade edebilirim."

- MUĞLA

Kaynak: AA
YORUMLAR

Son Dakika Yerel Sokak Köpekleri 'Mikro Çip' ile Takip Edilecek - Son Dakika


Advertisement