Soma'ya Fakülte Kazandırmak İçin Girişimler Başladı - Son Dakika

Soma'ya Fakülte Kazandırmak İçin Girişimler Başladı

Soma\'ya Fakülte Kazandırmak İçin Girişimler Başladı
Son Güncelleme: 10.08.2016 16:16

Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş başkanlığında, Belediye Başkanı Hasan Ergene, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla Soma’ya fakülte kazandırmak için girişimlere başlandı.

Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş başkanlığında, Belediye Başkanı Hasan Ergene, siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin katılımıyla Soma'ya fakülte kazandırmak için girişimlere başlandı.

Soma Belediyesi'nde düzenlenen toplantıya Kaymakam Ahmet Altıntaş, Belediye Başkanı Hasan Ergene, Ak Parti İlçe Başkanı Şeref Kavruk, CHP İlçe Başkanı Levent Elbinsoy, MHP İlçe Başkanı Vedat Erdem, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hakan Işık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Dikici, Celal Bayar Üniversitesi Soma Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yardımcısı Doç. Dr. Ayla Tekin, Öğretim Görevlisi Fırat Tekin ile Belediye Başkan Yardımcısı Ali Tulup katıldı.

Önce bölüm belirlenecek

Soma Kaymakamı Ahmet Altıntaş, "Soma'da fakülte açılması için toplantı yapıyoruz. Önceliklerimiz arasında ise Soma'ya hangi bölümlerin açılması gerektiğidir. Hiç öğrencilerin tercih etmediği bölümler yer alıyor, Dericilik, madencilik bunlardan bir kaçı. Böyle bölümleri açarsak da boşa açmış olacağız. Hangi fakülteleri açabileceğimiz ile ilgili sıkıntılar var. Biz şu fakülteyi istiyoruz dediğimiz zaman öncelikli olarak yurt sorunu hallolmadan üniversiteden bir adım atmam deniyor. O eğitimin yapılacağı alana uygun bina olmadan bir adım atmam diyor. Ülkenin her yerindeki üniversiteler için geçerli bu durum. Buraya hangi fakülteyi açmamız uygun onun bir kararını vermemiz gerekiyor. Fakülte olsun ama ne olursa olsun diye ilerlemiyor. Onunla ilgili altyapıya sahip miyiz değil miyiz. Bunlar yoksa söz ile yapalım denilmiyor. Ayrıca Yurt-Kur tarafından 300 kişilik bir yurdun ihalesi kısa sürede yapılacak. Birlik koleji Üniversite binası olmadı gibi söylemler var. İmam Hatip Ortaokulumuz var. İldeki başarı sırası İmam Hatip Ortaokulları arasında 1. sırada yer alıyor. Tüm Ortaokulları arasında ise 2. sırada olan bir okulumuz. Halkımızın çok büyük bir teveccühü var. 200 kişi alabilecek iken şuan 450'nin üzerinde bir müracaat var. İmkanları en optimum şekilde kullanmak gerekiyor. Bu konuda da fikir alışverişinde bulunacağız. Sonuç ne çıkar şuan belli değil." dedi.

" Bandırma'da bile var Soma'da neden olmasın"

Manisa CBÜ Soma MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayla Tekin ise, "Biz Soma'da meslek yüksek okulu olarak 300 öğrenciden 2 bin 100 öğrencilere kadar sayıyı çıkardık. Soma için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Ben Bandırmalıyım, orada bir üniversite var. Soma'da niye bir fakülte olmasın. Ama fakülte için kriterler çok farklıdır. Fiziki durumu araştırılır, Soma'ya uygun mudur? YÖK ilçelerde fakülteye çok sıcak bakmıyor. 4 yıl boyunca öğrenci orada ne şartlarda eğitim alacak. Sosyal etkinlik alanları müsait mi? Sağlam bir dosya hazırlamamız lazım. Biz yüksekokul olarak şimdiye kadar açmış olduğumuz hiçbir programlarda red olmadı. Hep olumlu döndü. Geçerliliği çok fazla istihdam sıkıntısı olmayan programlar olmasına özen gösterdik. Burada da bu seçim önemli. Akhisar'da kurulması planlanan Ziraat Fakültesi 3 defa senatodan geçti ama sonrasında ya Yüksek Öğretim kurumu(YÖK)'te kaldı, ya da bakanlar kurulundan geçmedi. Salihli aynı şekilde. Birlikte bu süreci sağlam adımlarla götürürsek 1 yıl içerisinde de çözülür belki daha erken bile çözülür. Sürecin Ankara ayağı da çok önemli. Bunu da hep birlikte gerek siyasi gerek STK'lar olarak hep birlikte yapacağız." diye konuştu.

Yapılan açıklamaların ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti. Toplantıda alınan kararların önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacağı açıklandı. - MANİSA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Soma'ya Fakülte Kazandırmak İçin Girişimler Başladı - Son Dakika


Advertisement