Bakan Soylu'dan açıklama: 15 Kasım itibariyle bu yıl 251 kadın cinayeti işlendi - Son Dakika

Bakan Soylu'dan açıklama: 15 Kasım itibariyle bu yıl 251 kadın cinayeti işlendi

25.11.2021 11:17
Bakan Soylu'dan açıklama: 15 Kasım itibariyle bu yıl 251 kadın cinayeti işlendi

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı'nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 15 Kasım itibariyle bu yıl 251 kadın cinayetinin işlendiğini açıkladı.

Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık başkanlığında video konferans yöntemiyle 81 ilin katılımı ile gerçekleştirilen, 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Burada kadına şiddete yönelik açıklamalarda bulunan Soylu, 15 Kasım itibariyle bu yıl 251 kadın cinayetinin işlendiğini ifade etti.

"MAĞDURİYETLERİN, BİR TAKIM ACILARIN ÖNÜNE GEÇMELİYİZ"

15 Kasım itibarıyla bu yıl 251 kadın cinayetinin işlendiğini, geçen yılın tamamında bu sayının 268 olduğunu aktaran Süleyman Soylu, "Bu yılı sayı olarak geçen yılın üstünde kapatacağımız anlaşılıyor fakat olumlu olan gelişme şu ki son beş-altı yıldır aşağı doğru, kanal şeklinde bir iniş var. Bu yıl da düşüş kanalının içinde kalacağımız görülüyor ancak burada, söz konusu olan istatistik rakamlar değil, insan canı olduğu için, bu meseleye özellikle bu önümüzdeki bir ayda hızlı şekilde vaziyet etmemiz lazım. Arkadaşlarımıza da buradan şunları ifade etmek istiyorum. Sahayı biraz daha baskılayarak kamuoyunun dikkatini çekecek programlarla, etkinliklerle, özellikle ihbar ve şikayet eğilimini arttırmayı başarmalı ve yeni olayların, mağduriyetlerin, birtakım acıların önüne geçmeliyiz" sözlerine yer verdi.

"KELEPÇE UYGULAMASI SAYISI 501"

Kadına karşı şiddeti bir insanlık meselesi olarak gördüklerine ve bir can kaybına bile tahammüllerinin olmadığını ifade eden Soylu, "Elektronik kelepçe izleme merkezi kurduk, bin kelepçe kapasitemiz var, Türkiye'de şu an aktif 296 kelepçe var, süresi tamamlanan kelepçe uygulaması sayısı da 501. Yani toplam 800'e yakın kelepçe kararı verilmiş, uygulanmış veya uygulanıyor. Bu noktadan hareketle koruyucu önleyici tedbir kararlarının, kelepçe kararlarının sayısını arttırma gayret içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Kurumların gerçekleştirdiği çalışmalarının sunumun ardından toplantı, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı'nın etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak ve kadına yönelik şiddet olaylarını en aza indirebilmek amacıyla görüş ile önerilerin ifade edilmesiyle son buldu.

Son Dakika Yerel Bakan Soylu'dan açıklama: 15 Kasım itibariyle bu yıl 251 kadın cinayeti işlendi - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Taksimetrede yazan ücrete itiraz eden yolcuya taksicilerden meydan dayağı 15:07 Taksimetrede yazan ücrete itiraz eden yolcuya taksicilerden meydan dayağı CHP'li milletvekillerine HDP ile ilişkileri soruldu 15:04 CHP'li milletvekillerine HDP ile ilişkileri soruldu Son dakika magazin haberleri! Magazin dünyasındaki son gelişmeler 14:56 Son dakika magazin haberleri! Magazin dünyasındaki son gelişmeler
Doların rekor tazelemesi sonrasında Deutsche Bank'tan Türk lirası tahmini 13:38 Doların rekor tazelemesi sonrasında Deutsche Bank'tan Türk lirası tahmini Swinger partisi için 700 liraya anlaşan şahıs, nişanlısını da cinsel ilişkiye zorlamış 12:15 Swinger partisi için 700 liraya anlaşan şahıs, nişanlısını da cinsel ilişkiye zorlamış Koç Holding çalışanlarından 2 günde bir test istiyor! Tepkiler twitterda öfke seline döndü! 11:46 Koç Holding çalışanlarından 2 günde bir test istiyor! Tepkiler twitterda öfke seline döndü!
Aile sağlığı merkezine giren satırlı saldırgan terör estirdi, çalışanların kaçış anı kamerada 11:32 Aile sağlığı merkezine giren satırlı saldırgan terör estirdi, çalışanların kaçış anı kamerada Son dakika: Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 1 Aralık'ta yapacak 11:23 Son dakika: Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 1 Aralık'ta yapacak
Advertisement