TDV, Bangladeş'teki Arakanlı Müslüman çocuklara eğitim imkanı sağlıyor - Son Dakika
Yerel

TDV, Bangladeş'teki Arakanlı Müslüman çocuklara eğitim imkanı sağlıyor

TDV, Bangladeş\'teki Arakanlı Müslüman çocuklara eğitim imkanı sağlıyor

Türkiye Diyanet Vakfı, Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların yaşadığı kamplarda inşa ettiği 5 okulda bin 250 çocuğa eğitim imkanı sunuyor. TDV'nin inşa ettiği okullarda öğrenim görmek için yoğun talep olduğunu belirten Bangladeş Müdürü Afzalur Rahman, çocukların geleceğe yönelik eğitim aldığını ve Diyanet burslarıyla doktora eğitimine kadar ilerleyebileceklerini söyledi. Ayrıca TDV'nin açtığı kız okulu da Bangladeş hükümeti tarafından takdir gördü.

05.03.2024 10:26  Güncelleme: 10:29
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Türkiye Diyanet Vakfı'nın (TDV), Bangladeş'te Arakanlı Müslümanların yaşadığı kamplarda inşa ettiği 5 okulda bin 250 çocuk aktif olarak eğitim görüyor.

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanların (Rohingyalar) yaşadığı mülteci kamplarının ihtiyaçları her geçen gün artıyor. Bu çerçevede Türkiye Diyanet Vakfı, insani şartların iyileştirilmesi amacıyla bölgedeki yardımlarına hız kesmeden devam ediyor. Çocukların eğitimine de önem veren Diyanet Vakfı'nın mülteci kamplarında inşa ettiği 5 yeni okulda bin 250 çocuk eğitim görüyor.

Türkiye Diyanet Vakfı Bangladeş Müdürü Afzalur Rahman yaptığı açıklamada, TDV'nin inşa ettiği okullarda öğrenim görmek için ailelerden ve çocuklardan çok sayıda talep olduğunu ifade ederek, "Biz de öğrencilerin durumunu değerlendirerek ve seçerek öğrenci alıyoruz. Talep o kadar yoğun ki bize sitemde bulunan aileler oluyor 'Bizim çocuğumuzu niye okula almadınız' şeklinde. Aslında bu bizim buradaki eğitim kalitemizi ortaya koyuyor" diye konuştu.

"Astronot olabileceklerini hayal ediyorlar"

Bangladeş'teki diğer okulların TDV okullarına olan ilgiyi fark ettiğini ve kaliteli eğitimi ülkeye getirdiklerini dile getiren Rahman, "Bu durum Elhamdülillah bizleri çok mutlu ediyor. Gece gündüz nasıl daha kaliteli bir eğitim veririz diye çalışıyoruz. Diğer okullarda çocuklar geleceklerini göremiyor. Biz burada geleceğe yönelik eğitimler veriyoruz. Diyanet burslarıyla bu öğrenciler doktora eğitimine kadar eğitim alabilir. Öğrenciler burada doktor, mühendis ve astronot olabileceklerini hayal edebiliyor" ifadelerini kullandı.

"Bangladeş hükümeti, kız okullarının her kampta olmasını istiyor"

Bangladeş'te kız çocuklarının küçük yaşta evlendirildiğine işaret eden Rahman, bu sorunun TDV'nin inşa ettiği okullar ile çözüm yoluna girdiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"12-13 yaşlarında kız çocuklarını evlendirebiliyorlar. Buradaki aileler çocuklarını erkek-kız karışık okullara göndermek istemiyor. Şimdiye kadar kampta kız okulu yoktu. Biz Diyanet Vakfı Fatima Al Fihriye ismiyle ilk kız okulunu açtık. Eğitimlerini kadın öğretmenlerin verdiği ve güvenliği kadın olan okulu açalı 3 ay oldu ve ailelerden yoğun talep geldi. Çok yoğun bir şekilde kızlarını okula göndermek istediler. 350 kız öğrenciye eğitim vermeye başladık. Bangladeş hükümeti tarafından da takdir gören bir eğitim projesi oldu. Bangladeş hükümeti, kız model okulumuzun her kampta olmasını istiyor."

TDV'nin açtığı okula 'Aylan' ismi verildi

Okullarda işinin ehli en iyi öğretmenlerin çalıştırıldığını aktaran Türkiye Diyanet Vakfı Bangladeş Müdürü Rahman, "Bulunduğumuz okulun ismini de 'Aylan' koyduk. Biliyorsunuz Türkiye'de bir bebeğin cesedi bulunmuştu. Birçok farklı coğrafyada Müslümanlar zulüm altında, burada da bir zulüm var. Çocuklar hayatın zor olduğunu bilsin ve eğitimin ne kadar önemli olduğunun farkına varsın diye bu ismi seçtik" ifadesini kullandı. - DAKKA

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel TDV, Bangladeş'teki Arakanlı Müslüman çocuklara eğitim imkanı sağlıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP Hatay'da seçim sonuçlarına itiraz etti
  02 Nis CHP Hatay'da seçim sonuçlarına itiraz etti

  Hatay'da kesin olmayan sonuçlara göre seçimi 2. sırada tamamlayan Cumhuriyet Halk Partisi sonuçlara itirazda bulundu.

 • MTSO Başkanı: Önümüzdeki dört yıl deprem bölgesinin ayağa kaldırılması için fırsat olmalı
  02 Nis MTSO Başkanı: Önümüzdeki dört yıl deprem bölgesinin ayağa kaldırılması için fırsat olmalı

  Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 31 Mart yerel seçimlerini değerlendirdi. Seçimsiz geçecek dört yılın önemine vurgu yapan Başkan Sadıkoğlu, 'Önümüzdeki dört yıl hükümetimizin ve seçilen belediye başkanlarının en önemli gündemi deprem bölgesinin ayağa kaldırılması olmalı' dedi.

 • Ahmet Aras, Muğla'da Seçim Zaferini Kutladı
  02 Nis Ahmet Aras, Muğla'da Seçim Zaferini Kutladı

  CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Aras, seçim zaferinin ardından Muğlalılara teşekkür etti ve Muğla ittifakının zaferini kutladı.

 • Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, AK Parti'nin oy oranını artıran başkan oldu
  02 Nis Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, AK Parti'nin oy oranını artıran başkan oldu

  Isparta Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Şükrü Başdeğirmen, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Parti'nin oy oranını en çok artıran başkan oldu. Başdeğirmen, 2019 yerel seçimlerinde yüzde 38 olan oy oranını 2024'te yüzde 41,95'e yükseltti.

 • Milas'ta Polise Mukavemet Eden Şahıslar Gözaltına Alındı
  02 Nis Milas'ta Polise Mukavemet Eden Şahıslar Gözaltına Alındı

  Muğla'nın Milas ilçesinde polis memuruna mukavemet gösteren ve sosyal medyadan aşağılayıcı bir yorum yapan şahıslar polis tarafından gözaltına alındı. Şahıslar, emniyette ifadelerinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Van'da DEM Partililer ile polis arasında gerginlik
  02 Nis Van'da DEM Partililer ile polis arasında gerginlik

  Van'da yapılan yerel seçimlerin ardından DEM Partililerin kutlama yapmasıyla polis arasında gerginlik yaşandı. Polis ekipleri TOMA ve gaz bombası kullanarak müdahale etti.

 • Hilal Özdemir, Suadiye Mahallesi'nde muhtar seçildi
  02 Nis Hilal Özdemir, Suadiye Mahallesi'nde muhtar seçildi

  Hilal Özdemir, yerel seçimlerde Kadıköy'ün Suadiye Mahallesi'nden muhtar adayı olduğunu açıklamıştı. Seçim sonrasında muhtar olduğunu duyuran Özdemir, teşekkür mesajıyla yeni dönemde mahalleye hizmet etmeye devam edeceğini belirtti.

 • Ankara'da CHP, 3 ilçe belediyesi daha kazandı
  02 Nis Ankara'da CHP, 3 ilçe belediyesi daha kazandı

  Ankara'da yapılan 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimi sonuçlarına göre, CHP 3 ilçe belediyesi daha kazanarak toplamda 16 ilçe belediyesine sahip oldu.

 • İYİ Parti Yahyalı Belediye Başkan Adayı Mustafa Balcı ve Adaylar İstifa Etti
  02 Nis İYİ Parti Yahyalı Belediye Başkan Adayı Mustafa Balcı ve Adaylar İstifa Etti

  İYİ Parti Yahyalı Belediye Başkan adayı Mustafa Balcı ve belediye meclisi üyesi adayları ile ilçe teşkilatının bazı yöneticileri, partilerinden istifa etti. Balcı, seçim ofisinde, ilçe teşkilatı yöneticileri ve belediye meclisi üyesi adaylarının da hazır bulunduğu toplantıda yaptığı açıklamada, yerel seçimi geride bıraktıklarını belirterek, kazananı tebrik ettiğini söyledi. Yahyalı için ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarına inandığını ifade eden Balcı, şunları kaydetti: 'Bu seçimin kaybedilmesinde bizim hatalarımızın olduğu gibi uzun bir süre yalnız bırakılmamızın da etkisi olduğunu düşünüyoruz. Başta içinde bulunduğumuz il yönetiminin ilgisizliği, ilçe yönetiminin teşkilatlanma ve planlamalardaki eksiklikleri bizi farklı bir karar almaya zorlamıştır. Şu andan itibaren Yahyalı ilçe teşkilatında görev alan 7 arkadaşımız ve seçimde belediye meclisi üyesi adaylığı yarışında bulunan tüm adaylarımızla İYİ Parti üyeliğinden ve partideki görevlerimizden istifa ettiğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.'

 • Avrupa'nın ortasında ilkokula silahlı saldırı! 3 yaralı
  02 Nis Avrupa'nın ortasında ilkokula silahlı saldırı! 3 yaralı

  Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bir okulda silahlı saldırı düzenlendi. Olayda 3 öğrenci yaralandı, reşit olmayan bir şüpheli gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Vatandaşlara Teşekkür Etti
  02 Nis Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Vatandaşlara Teşekkür Etti

  Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 31 Mart Yerel Seçimlerinin ardından yeniden başkan seçilmesinin ardından vatandaşlara teşekkür etti. Şahin, seçim sonuçlarının demokratik kazanç olduğunu belirterek, hizmet belediyeciliğinin devam edeceğini ve Gaziantep Modeli'ni canlı tutacaklarını ifade etti.

 • Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı: Zaman kaybetmeden üretim ve ihracata odaklanmalıyız
  02 Nis Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı: Zaman kaybetmeden üretim ve ihracata odaklanmalıyız

  Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Celal Kadooğlu, yerel seçimlerin ardından üretim ve ihracata odaklanılması gerektiğini belirtti. Seçimlerin demokratik olgunluk içerisinde gerçekleşmesinin önemine dikkat çeken Kadooğlu, ekonomideki makro dengelerin iyileştirilmesi için çalışılması gerektiğini vurguladı.


Advertisement