Uluslararası 3. Plastik Sanatlar Çalıştayı Sona Erdi - Son Dakika
Yerel

Uluslararası 3. Plastik Sanatlar Çalıştayı Sona Erdi

Uluslararası 3. Plastik Sanatlar Çalıştayı Sona Erdi

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından üçüncüsü düzenlenen Bisanthe Uluslararası Plastik Sanatlar Çalıştayı düzenlenen sergi açılışıyla sona erdi.

28.08.2016 02:34

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından üçüncüsü düzenlenen Bisanthe Uluslararası Plastik Sanatlar Çalıştayı düzenlenen sergi açılışıyla sona erdi.

Bu yıl ilk kez uluslararası düzenlenen 3. Plastik Sanatlar Çalıştayı 19-27 Ağustos tarihleri arasında Süleymanpaşa Belediyesi Gençlik Merkezinde gerçekleşti. Toplam 21 sanatçının katıldığı çalıştayda ortaya çıkan sanat eserleri Süleymanpaşa Belediyesi Tarihi Bina'da sergilendi. Süleymanpaşa Belediyesi Tarihi Binası'nda gerçekleştirilen 3. Plastik Sanatlar Çalıştayı Sergisine, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Telat Akköse ile Gülferah Güral, sanatçılar ve Süleymanpaşalı sanatseverler katıldı.

"Sürekliliği arz eden bir sanat olayını devam ettirmenin ve üçüncüsünü yapmanın mutluluğu içerisindeyiz"

3. Plastik Sanatlar Çalıştayı sergi açılışında konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat Plastik Sanatlar Çalıştayının her yıl daha geniş kapsamlı olacağını belirterek, "Bir haftalık yoğun bir çalışmanın sonunda 21 sanatçının Süleymanpaşa için hazırladığı eserlerin sergisine hepiniz hoş geldiniz. Bu üçüncü sergimiz genelde birinci gelenekselleri yapan bir toplum olarak sürekliliği arz eden bir sanat olayını devam ettirmenin ve üçüncüsünü yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. Süleymanpaşa Belediyesinin kendi arşivinde yüze yakın resmi var. Heykele de aynı şekilde devam ediyoruz. 15 Eylül'de heykel çalıştayımız başlayacak. Ben kocaman bir teşekkürü Hakan Esmer'e ediyorum. Kendisi hem çok önemli bir resim sanatçısı hem de aynı zamanda büyük bir kooperatifin de başkanı. Bu kooperatif bu salonda gördüğünüz bu eserlerin sahibi arkadaşlarımızın kooperatifi. 25 sanatçı birbiriyle dayanışarak birbirini kıskanmadan birbirine destek olarak paylaşarak kısa bir süre içerisinde uluslararası bir grup haline geldi. Geçen sene Fransa'da yapılan sergi Fransızları da büyüledi. Bizim çalıştaya Macaristan'dan geldiler. Bu sene uluslararası faaliyetler de artarak devam edecek ve önümüzdeki 7 yıl Amerika da dahil olmak üzere önemli merkezlerde bu ekibin, resim sanatının çağdaş ressamlarının çalışmaları sergilenecek" diyerek söze 3. Plastik Sanatlar Çalıştayı Koordinatörü Hakan Esmer'e bıraktı.

"İki yıl ulusal devam eden etkinliğimiz bu yıl uluslararası gerçekleşti"

Herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan ressam Hakan Esmer, " Çok önemli kentlerden ailemizi oluşturuyoruz. İzmir, Adana, Edirne, Ankara ve İstanbul, kadromuz büyük, ailemiz büyük ama ne mutlu bize ki bu mutlu kent Süleymanpaşa Belediyesinin de bir parçasıyız. Üç sene önce başkanımla yola çıktığımız sanatsal anlamda birçok paylaşımlarda bulunduğumuz, yeri geldiğinde bizim desteklerimizi verdiğimiz, aynı şekilde onlardan da destek aldığımız çok güzel mutlu bir üç yılı geçirdik. İnşallah ileriki yıllarda da devam edeceğiz. Bir mutluluk da iki yıl ulusal devam eden bu etkinliğimiz bu yıl uluslar arası gerçekleşti. Bu anlamda da Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Biraz önce bahsedilen Paris seyahatimizi yaklaşık 73 kişiyle gerçekleştireceğiz. 20 sanatçımızla Paris Louvre müzesindeki bir uluslararası bir etkinliğe katılacağız. Pompidou Müzesinin hemen yanındaki alanda da yaklaşık 53 sanatçıyla Türkiye'yi temsil edeceğiz. Bundan dolayı da çok mutluyuz. Akabinde İspanya, İtalya, Hollanda ve Amerika'ya kadar uzanan yedi yıllık bir serüven. Tabi bu serüvene ilk adımları atma zevkini Tekirdağ'da Süleymanpaşa Belediyesinde yapmak bize ayrı bir gurur veriyor. Burada çok heyecanlı bir haftayı geçirdik. Çok dolu dolu geçiriyoruz. İnşallah seneye daha geniş bir kadroyla burada sizlerin karşısında oluruz. Bu güzel anı sizlerle paylaşırız" dedi.

Açılış konuşmalarının ardından resim sergisi dolaşılarak sanat eserlerinin sahiplerinden resimler hakkında bilgi alındı. Ressamlara 3. Plastik Sanatlar Çalıştayına katıldıkları için teşekkür eden Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, sanatçılara katılım sertifikası verdi. - TEKİRDAĞ

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Uluslararası 3. Plastik Sanatlar Çalıştayı Sona Erdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement