Uzmanlar İstanbul depremi için uyardı: "İstanbul'da 2000 yılı öncesi binalar ivedilikle güçlendirilmesi gerek" - Son Dakika

Uzmanlar İstanbul depremi için uyardı: "İstanbul'da 2000 yılı öncesi binalar ivedilikle güçlendirilmesi gerek"

26.02.2023 13:24

Uzmanlar İstanbul depremi için uyardı: "İstanbul'da 2000 yılı öncesi binalar ivedilikle güçlendirilmesi gerek" Dr.

Uzmanlar İstanbul depremi için uyardı: "İstanbul'da 2000 yılı öncesi binalar ivedilikle güçlendirilmesi gerek"

Dr. Kılınç: "Deprem öldürmez, bina öldürür"

Kırklareli deprem riski en düşük iller arasında yer alıyor

KIRKLARELİ - Kahramanmaraş'ta 9 saat arayla yaşanan 2 depremin arından uzmanlar muhtemel İstanbul depremi için 2000 yılı öncesi binaların güçlendirilmesi konusundan uyarıda bulundu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından uzmanlar İstanbul için uyarıda bulundu. Kırklareli Üniversitesi İnşaat Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Kadir Kılınç'ta olası bir İstanbul depreminde özellikle 2000 yılı öncesinde yapılan binaların daha çok etkileneceğini söyledi.

Kılınç, İstanbul'da 2000 yılı öncesi yaklaşık olarak 1 milyon evin biran önce güçlendirme yapılması gerektiğine vurgu yaparak, muhtemel bir depremde İstanbul'da etkilenecek bina sayısının oldukça fazla olabileceğini söyledi. Dr. Kılınç, "2000 yılından önceki binalara baktığımızda yaklaşık 1 milyon binaları ivedilikle güçlendirme yöntemine gidilmeli. Tabi ki güçlendirmede hangi yöntemler kullanılır konusuna bakacak olursak karbon elyaf adını verdiğimiz malzeme genelde güçlendirmede kullandığımız bir malzemedir. Yalnızca tek başına yeterli olmayabilir aynı zamanda burkulması önlenmiş çaprazlar yine aynı şekilde güçlendirmede kullanılan malzemelerdir. Bildiğiniz üzere izolatörler oldukça önemli. İzolatör kullanımı da hastane binalarında oldukça büyük önem taşımaktadır. Tabi ki izolatör fiyatları oldukça yüksek. Özellikle 2000 yılı öncesinde ki yapılarda kolon başına 20 bin dolar gibi bir maliyet gözlemleyebiliriz, yeni yapılarda ise 5 bin dolar civarında izolatör maliyetleri" dedi.

"Binaları depreme hazırlıklı hale getirmeliyiz"

Depreme karşı insanların bilinçli olması gerektiğini ifade eden Dr. Kılınç, "İstanbul'da insanların depreme yapısal faktörlerin dışında deprem bilincinin oluşması çok büyük önem taşımaktadır. Depreme karşı insanların bilinçli olması gereklidir. Deprem öldürmez, bina öldürür ben buna kesinlikle katılıyorum. Yapıda beton kalitesi, yapısal sistemin kusursuz olması, deprem yönetmeliğine harfiyen uyulması oldukça önemli. Deprem yönetmeliğindeki kriterlere ve yapılması gereken hususlara uyarsanız binanızı da depreme hazırlıklı hale getirmiş olursunuz" şeklinde konuştu.

"Kırklareli deprem riski en düşük iller arasında yer alıyor"

AFAD tarafından hazırlanan Türkiye deprem haritasında Kırklareli'nin en düşük riskli iller arasından yer aldığını aktaran Kılınç, "Trakya Kuzey Anadolu Fay hattından etkilenebilir. Yani Kuzey Anadolu Fay hattında meydana gelebilecek depremlerden etkilenme ihtimali olan bir bölgedir. Özellikle Tekirdağ şiddetli bir depremden etkilenmesi yüksektir. Kırklareli ise Kuzey Anadolu Fay hattından etkilenmesi en az olan bir ildir. Kırklareli AFAD tarafından hazırlanmış Türkiye deprem haritasında 4. ve 5. gurupta yer almaktadır. Deprem potansiyeli ve deprem riski en düşük olan ildir" diye konuştu.

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Kahramanmaraş'ta 4,2 büyüklüğünde deprem! Kahramanmaraş'ta 4,2 büyüklüğünde deprem!

Son Dakika Yerel Uzmanlar İstanbul depremi için uyardı: 'İstanbul'da 2000 yılı öncesi binalar ivedilikle güçlendirilmesi gerek' - Son Dakika


Advertisement