Vakıf Haftası Kastamonu'da Etkinliklerle Başladı - Son Dakika

Vakıf Haftası Kastamonu'da Etkinliklerle Başladı

06.05.2013 17:33
Vakıf Haftası Kastamonu'da Etkinliklerle Başladı

Her yılın Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan Vakıf Haftası, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde çelenk konulmasıyla başladı.

Her yılın Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanan Vakıf Haftası, Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde çelenk konulmasıyla başladı.

Vakıflar Bölge Müdürü Vekili Ahmet Yüceer, Şube Müdürü Hüseyin karaoğlu, Vakıfbank Kastamonu Şubesi Müdürü Mustafa Özgenç, Mülhak Vakıfları temsilen Yanıkoğulları Vakıfları Mütevellisi Fahir Yanık, yeni vakıfları temsilen Metin Ünal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Ünal ve Vakıf Kiracılarını temsilen kurşunlu Han Otel Müdürü Cem Dilimel'den oluşan Vakıf Haftası Kutlama Komitesi, Anıt önündeki törenin ardından Kastamonu Valisi Erdoğan Bektaş ve Belediye Başkan Vekil Bahri Yavuz'u makamlarında ziyaret ettiler.

Vali Erdoğan Bektaş, burada yaptığı açıklamada, "Osmanlı döneminde birçok kamu hizmetinin vakıflar aracılığıyla, insanlardan vergi toplamadan bağışlanan gelirlerle yapıyorduk. Birçok yerde belediye yok iken bu işi vakıflar yapıyordu. Bir şekilde o köklerle yeniden buluşmamız lazım. Biz tabi bu dönemde bu çağda O köklü uygulamanın sonuçlarını görüyoruz. Birçok vakıf eseri şu anda hala ayakta ve Vakıfların birçoğu kendi gelirleriyle sürdürebilen varlıklarını sürdürebiliyorlar" dedi.

Kastamonu'da çok sayıda vakıf eserinin bulunduğunu belirten Vali Bektaş, "Anadolu'ya biz dışarıdan gelip yurt tuttuk, dışarıdan gelmiştik ve Anadolu'da başka ırklar, başka dinler, başka diller vardı nasıl oldu da biz bu toprağı kendimize öz vatan yapabildik ve kendi dilimizi, kendi geleneğimizi, kendi kültürümüzü, kendi dinimizi bu topraklarda geçerli kılabildik çünkü,

bizim kültürümüz bulunduğumuz kültürden daha ileriydi daha gelişmişti yoksa Anadolu'ya geldiğimizde bulunduğumuz kültüre yenik düşerdik ve kendi kültürümüz yok olup giderdi. Bunun tam tersi oldu, aslında Osmanlının bu yabancı topraklarda 600 sene nasıl yaşayabildiğinin de bir izahıdır, gerçekten bizim kendi köklerimizde arayacağımız, bulacağımız çok şey var, hazineler var, Vakıflarda bunların en önemlilerinden birisi, umarız bu çabaları, bu haftaları, restorasyonlar bu arayışlar bizi o köklerle daha çok yönlü olarak oluşturabilir, kavuşturabilir, o özelliği de yaşarız" diye konuştu.

Ardından Kastamonu Belediye Başkanı Vekili Bahri Yavuz'u ziyaret eden Kutlama Komitesi, ayrıca Elyakut Köyü Ortaokulu öğrencileri ile Sosyal Hizmetler Çocuk Yuvası öğrencilerini, Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi getirerek, gezdirdi. - KASTAMONU

Son dakika! Kastamonu'da iki otomobil çarpıştı: 1 yaralı Son dakika! Kastamonu'da iki otomobil çarpıştı: 1 yaralı Kastamonu'da sele kapılan genci arama çalışmalarının 6. gününde de sonuç alınamadı Kastamonu'da sele kapılan genci arama çalışmalarının 6. gününde de sonuç alınamadı Başkan Vidinlioğlu, yarışamada dereceye giren öğrencileri gezi öncesi uğurladı Başkan Vidinlioğlu, yarışamada dereceye giren öğrencileri gezi öncesi uğurladı
Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Vakıf Haftası Kastamonu'da Etkinliklerle Başladı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement