Vanlı Depremzede Öğrencilere Artvin'de Psikolojik Destek - Son Dakika

Vanlı Depremzede Öğrencilere Artvin'de Psikolojik Destek

04.01.2012 11:29
Vanlı Depremzede Öğrencilere Artvin'de Psikolojik Destek

Van'daki depremin ardından Artvin'e gelerek eğitimlerini sürdüren öğrenciler ile ailelerine, Artvin Milli Eğitim Müdürlüğünce psikolojik destek veriliyor.

Van'daki depremin ardından Artvin'e gelerek eğitimlerini sürdüren öğrenciler ile ailelerine, Artvin Milli Eğitim Müdürlüğünce psikolojik destek veriliyor.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Hamza Köşker, yaptığı yazılı açıklamada, 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde Van'da yaşanan depremlerde bir çok aile mağdur olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Mağduriyetlerinin bir parça olsun iyileştirilebilmesi, çocukların ve ailelerin bir nebze olsun yeniden hayata tutunabilmeleri için, aileler çeşitli bölgelere yerleştirilmiştir."

Bu kapsamda Artvin'e gelen 8 ailenin konaklamasına imkan sağlandığını ve öğrenci olan çocuklarının da okula gönderildiğini ifade eden Köşker, şunları dile getirdi:

"Depremzede çocuklarımıza ilimizdeki rehber öğretmenler gereken müdahalelerde bulunmuştur ve halen yakından izlenmeye devam edilmektedir. Bu tür travmatik olaylarda elbette ki çocuklar kadar yetişkinler de etkilenmektedir. Yetişkinlerin psikolojik olarak desteklenmesi ve kendilerinin yanı sıra, çocuklarına daha iyi destek olabilmeleri açısından da son derece önemlidir."

Köşker, bu amaçla çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirterek, Van'daki depremin ardından Artvin'e gelerek burada eğitim gören öğrencilere ve ailelerine psikolojik destek verilmesi amacıyla, "Psikososyal Müdahale Hizmetleri Eylem Planı" hazırlandıklarını bildirdi.

Bu çerçevede öğretmenlerden oluşan bir komisyon kurduklarını ifade eden Köşker, şunları kaydetti:

"Yetişkinlerin yaşadıkları bu travmatik olayı, düşünceleri, izlenimleri ve tepkileri detaylı bir şekilde gözden geçirmeleri, sonradan ortaya çıkabilecek istenmeyen etkilerin önlenmesi ve normal iyileşmenin hızlandırılması için psikolojik bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Daha sonraki eğitimler, plan doğrultusunda devam edecektir."

- ARTVİN

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Artvinli Tv İmtiyaz Sahibi Ersöz: Basın Yasası, Yerel Medya Düşünülerek Yapılmış Değil. Değişmesi Lazım Artvinli Tv İmtiyaz Sahibi Ersöz: Basın Yasası, Yerel Medya Düşünülerek Yapılmış Değil. Değişmesi Lazım Rize'de yapımı devam eden Lojistik Merkezinin liman dolgusunun yüzde 40 tamamlandı Rize'de yapımı devam eden Lojistik Merkezinin liman dolgusunun yüzde 40 tamamlandı Ardahan'ın yüksek kesimlerine kar yağdı Ardahan'ın yüksek kesimlerine kar yağdı

Son Dakika Yerel Vanlı Depremzede Öğrencilere Artvin'de Psikolojik Destek - Son Dakika


Advertisement