Yeşilvadi, Sahibini Buldu - Son Dakika
Yerel

Yeşilvadi, Sahibini Buldu

Yeşilvadi, Sahibini Buldu

Türk sinemasının unutulmazlarından "Tosun Paşa" filminde paylaşılamayan "Yeşilvadi" gerçek hayatta Gazianteplilerin oldu.

16.04.2014 11:24  Güncelleme: 11:21

ADEM YILMAZ - Türk sinemasının unutulmazlarından "Tosun Paşa" filminde paylaşılamayan "Yeşilvadi" gerçek hayatta Gazianteplilerin oldu.

Şahinbey Belediyesince 120 milyon harcanarak 1 milyon 700 bin metrekare alana yaptırılan Yeşilvadi Parkı, 23 Nisan'da hizmete açılacak. Yeşilin hakim olacağı, her yaştan insana hitap edecek parka, Türkiye'nin en büyük amfi tiyatrosu inşa edildi.

Bilinenin aksine birçok farklılığı bünyesinde barındıran parkta özellikle çocukların yakından tanıdığı Keloğlan, Şirinler ve Gargamel, Red Kit, Dalton kardeşler, Fred Çakmaktaş ve arkadaşları gibi çizgi film karakterlerinin heykelleri de yer alıyor.

Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin en büyük parkını Gaziantep'e yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Projenin kendisini heyecanlandırdığını dile getiren Tahmazoğlu, parkın inşa edildiği bölgenin çarpık yapılaşmanın gelişme alanı içerisinde olduğunu vurguladı. Bu nedenle ilçenin çehresini değiştirmek gerektiği düşüncesiyle 7 milyon metrekare alanın imarını değiştirdiklerini ifade eden Tahmazoğlu, şöyle devam etti:

"Burada modern şehir kuruyoruz. Türkiye'nin en büyük parkını da bu bölgeye yapıyoruz. Türkiye'nin en geniş yollarından 12 şeritli 12 kilometrelik yol da burada olacak. Kısacası dev bir projeye adım attık. Amacımız çarpık yapılaşmayı önlemek. Aynı zamanda modern ve çağın gereklerine uygun yapılaşmayı sağlamak. Bunda da başarılı olduğumuza inanıyorum."

"Yeşilvadi gerçek hayatta Gazianteplilerin oldu"

Bölgede yapılan parka ilk etapta 40 bin ağaç diktiklerine işaret eden Tahmazoğlu, 8 bin kişi kapasiteli Türkiye'nin en büyük amfi tiyatrosunu da parkın içine inşa ettiklerini, gerektiğinde kapasitenin 15 bin kişiye kadar çıkarılabileceğini söyledi.

Parkta 86 bin 500 metrekarelik biyolojik göletin de hizmete sunulacağını ifade eden Tahmazoğlu, "Gölette kayıklarla gezilebilecek, su sporları yapılabilecek. Kapalı ve açık spor alanları, buz pateni alanı olacak. Tematik parklar, masal kahramanlarının bulunduğu parklar da yer alacak. Gençler için macera parkları kuruyoruz. Botanik bahçemiz var, süs havuzlarımız var" dedi.

Vadide kurulan parkın ismi konusunda çok düşündüklerini dile getiren Tahmazoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin en büyük parkını yaparak vadinin isminin Yeşilvadi olmasını istedik. Tabi Yeşilvadi denince akla 'Tosun Paşa' filmi geliyor. Filmde, Yeşilvadi Seferoğulları'nın mı yoksa Tellioğulları'nın mı olacak tartışması vardı. Burada ikisinin de olmadı. Yeşilvadi gerçek hayatta Gazianteplilerin oldu." - Gaziantep

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Yeşilvadi, Sahibini Buldu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement