Balkanlarda elektrik kesintisi! Birçok ülkede hayat durma noktasına geldi - Son Dakika
3.Sayfa

Balkanlarda elektrik kesintisi! Birçok ülkede hayat durma noktasına geldi

Balkanlarda elektrik kesintisi! Birçok ülkede hayat durma noktasına geldi

Balkanlarda öğle saatlerinde birçok ülkede elektrik kesintisi yaşandı. Bölgede daha önce örneğine rastlanmayan bölgesel elektrik kesintisi, Bosna Hersek ve Karadağ ile kısmen Hırvatistan ve Arnavutluk'ta da etkili oldu. Karadağlı yetkililer, kesintinin yüksek hava sıcaklığı nedeniyle artan elektrik kullanımından kaynaklı aşırı yüklenme olduğunu söyledi. Kesinti nedeniyle Balkan başkentlerinde tramvay ve troleybüs seferleri dururken, trafik kilit duruma geldi.

21.06.2024 16:21

Balkanlarda yaşanan elektrik kesintisi hayatı durma noktasına getirdi. Bölge ülkelerinden yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre Bosna Hersek ve Karadağ'da arıza nedeniyle elektrik dağıtım sistemi neredeyse tamamen hizmet dışı kaldı. Elektrik kesintisi, Hırvatistan ve Arnavutluk'un bazı bölgelerinde de görüldü.

Karadağ Enerji ve Madencilik Bakanı Sasa Mujovic, basına yaptığı açıklamada elektrik sistemindeki arızanın sebebinin yüksek hava sıcaklığı nedeniyle artan elektrik kullanımından kaynaklı aşırı yüklenme olduğunu söyledi. Karadağ Elektrik Dağıtım Sistemi (CEDIS) tarafından yayınlanan açıklamada, "Karadağ'ın neredeyse tamamı şebekedeki arzılar nedeniyle elektriksiz kaldı." denildi.

Balkanlar'da elektrik kesintisi! Birçok ülkede hayat durma noktasına geldi

SARAYBOSNA'DA TRAMVAY VE TROLEYBÜS SEFERLERİ DURDU

Bosna Hersek'te ülke genelinde yaşanan kesinti nedeniyle trafik lambaları hizmet dışı kalırken, birçok işletme faaliyetlerine ara vermek zorunda kaldı. Başkent Saraybosna'da tramvay ve troleybüs seferleri durdu. Bosna Hersekli yetkililer, bölgeyi etkisine alan elektrik kesintisinin Karadağ'daki güç şebekesinde yaşanan bir problemle başladığını belirtti. Bosna Hersek'in kamu elektrik hizmeti sağlayıcı firması Elektroprivreda tarafından yayınlanan açıklamada, elektrik kesintisinin nedeninin bölgede yaşanan bir iletim hattı arızası olduğu ve bu arızanın Bosna Hersek'teki elektrik sistemini de etkilediği ifade edildi.

POLİSLER ALARMA GEÇTİ

Elektrik kesintisi, Hırvatistan'ın başta Dalmaçya kıyıları olmak üzere belirli bölgelerinde de etkili oldu. Hırvatistan da elektrik sistemindeki arızanın Karadağ'da başladığını ve kesintinin Karadağ'ın ardından Bosna Hersek ve Hırvatistan'ı etkilediğini yazdı. Hırvatistan'ın Split kentinde trafik lambalarının hizmet dışı kalması nedeniyle çok sayıda polis sahaya gönderildi. Elektrik kesintisine alışveriş merkezlerinde yakalananlar, kesintiyle birlikte toplu şekilde araçlarına dönünce AVM'lerin garajlarında trafik sıkışıklığı yaşandı.

Balkanlar'da elektrik kesintisi! Birçok ülkede hayat durma noktasına geldi

ARNAVUTLUK DA ETKİLENDİ

Arnavutluk'ta ise başkenti Tiran, Durres, İşkodra ve Saranda'nın da aralarında bulunduğu birçok şehirde kesinti meydana geldi. Yerel saatle 12.20 sıralarında başlayan kesinti sonrasında yaklaşık bir saat içerisinde çeşitli bölgelere kademeli olarak yeniden elektrik verilmeye başlandı.

Kaynak: İHA

Son Dakika 3.Sayfa Balkanlarda elektrik kesintisi! Birçok ülkede hayat durma noktasına geldi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (7)

  • YoH null: elektrik hava sıcaklığı ile olmaz fırtına olsa tamam derim sıcak hava ile elektrik kesintisi kanıtlanmış değil yani biri kesmiş iste 3 2 Yanıtla
    Akbt Drn: Klimalara yüklenmişlerdir belki 6 1 Çağatay Kurt: Haberi nerenle okudun ? Aşırı sıcaktan kaynaklanan elektrik kullanımı diyor yani klima 6 0
  • Doğrucu: Sıcak havayla ilgisi yok. Bizde de aynısı oldu. Trafoların içine baksınlar. 2 1 Yanıtla
  • barış özcan: Sıcak havanın etkisi ile trafolar patlayabilir ve tamiri günler alabilir. 2 0 Yanıtla
  • Ömer SÜRÜCÜ: Küreselciler iş başında. 2 0 Yanıtla
  • Kemal: Geliyor gelmekte olan 1 0 Yanıtla

Advertisement