Son dakika Madencilik haberleri, Madencilik son dakika, son dakika Madencilik

Son Dakika Madencilik Haberleri

 • Maden Mühendisleri, İliç'teki Toprak Kaymasıyla İlgili Suçlamaları Reddetti
  14:44 Maden Mühendisleri, İliç'teki Toprak Kaymasıyla İlgili Suçlamaları Reddetti

  TMMOB Maden Mühendisleri Odası üyeleri, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kayması sonrasında sahadaki mühendislerin asli kusurlu olarak suçlanmasının doğru olmadığını savundu. Grup, Kocatepe Kültür Merkezi önünde toplanarak bu durumu protesto etti. Oda Başkanı Saffet Durak, işveren vekilinin tali kusurlu olduğunu belirterek, madenlerde önlem alınması ve tehlike durumunda madenin durdurulması yetkisinin şirket yönetim kurulu, işveren veya işveren vekilinde olduğunu vurguladı. Durak ayrıca AFAD bünyesinde yapılacak personel alımlarında maden mühendislerine daha fazla yer verilmesi gerektiğini ifade etti.

 • Türkiye Cumhuriyeti Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu: Türkiye-Venezuela ticaret hacmi hedefine doğru adımlar atıyoruz
  22 Şub Türkiye Cumhuriyeti Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu: Türkiye-Venezuela ticaret hacmi hedefine doğru adımlar atıyoruz

  Türkiye Cumhuriyeti Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Venezuela Cumhurbaşkanı (Nicolas) Maduro ile müştereken belirlediği 3 milyar ABD doları ticaret hacmi hedefine doğru adımlarımızı atıyoruz.

 • Son 10 Yılda 671 Çocuk İşçi Hayatını Kaybetti
  22 Şub Son 10 Yılda 671 Çocuk İşçi Hayatını Kaybetti

  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), 2013-2023 yılları arasını kapsayan 'Çocuk İş Cinayetleri' raporunu yayımladı. Rapora göre son 10 yılda 14 yaş ve altı 234, 15-17 yaş arası ise 437 çocuk olmak üzere toplamda 671 çocuk işçi hayatını kaybetti. En çok ölüm trafik servis kazalarında yaşandı. Ayrıca Ocak 2024 iş cinayetleri raporuna göre ocak ayında en az 158 işçinin hayatını kaybettiği açıklandı.

 • CHP Milletvekili Kayıhan Pala, Bakan Özhaseki'ye Ekolojik Risk Değerlendirmesi ve Siyanürle Altın Çıkartılan Madenler Hakkında Sorular Yöneltti
  22 Şub CHP Milletvekili Kayıhan Pala, Bakan Özhaseki'ye Ekolojik Risk Değerlendirmesi ve Siyanürle Altın Çıkartılan Madenler Hakkında Sorular Yöneltti

  CHP Bursa Milletvekili Kayıhan Pala, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'ye, ülkemizde yapılan Ekolojik Risk Değerlendirmesi hakkında bilgi istedi. Ayrıca, siyanürle altın çıkartılan madenlerin çevresel etkilerini izlemek için herhangi bir eylem planı olup olmadığını sordu.

 • İmamoğlu: Milletçe Bütün Kurumlarda Partizanlığı Bırakmak, Partizanlıktan Arınmak Gerekir
  22 Şub İmamoğlu: Milletçe Bütün Kurumlarda Partizanlığı Bırakmak, Partizanlıktan Arınmak Gerekir

  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sultangazi Cebeci Yatırımları tanıtımı ve halk buluşmasında konuştu. İmamoğlu: “Hükümet, belediye, şu, bu fark etmez yeter ki sorunları hızlı çözmek adına aklın, kanunun, yasanın öngördüğü ne varsa işbirliği içerisinde, hızlı ve çözümleri birlikte tasarlayalım. Ama bunun için illa herkes aynı partiden olacak, herkes şu olacak, herkes bu olacak diye bir kaide yok. Bu memleketin, bu milletin gündemine böyle lüzumsuz işleri taşıyanlar gerçekten bu milletin kalitesinin farkında değil. Milletimiz 86 milyon insanımız 16 milyon hemşerimiz bu süreçleri en nizami şekliyle anlayıp işlerin yapılma biçimine bakıp yeter ki hizmet alalım bakışıyla hareket ettiğinin hepimiz farkındayız. Ne gerekir açıkçası milletçe bütün kurumlarda partizanlığı bırakmak, partizanlıktan arınmak ve herkesin işine odaklanması gerekir” dedi.

 • KESK Samsun Şubeler Platformu, İliç'teki Maden Felaketine Tepki Gösterdi
  22 Şub KESK Samsun Şubeler Platformu, İliç'teki Maden Felaketine Tepki Gösterdi

  KESK Samsun Şubeler Platformu üyeleri, Erzincan'ın İliç ilçesinde yaşanan maden felaketine tepki gösterdi. KESK Dönem sözcüsü İsmail Yavuz, insanı ve doğayı merkezine koymayan politikaların sonucunun katliam, acı ve ölüm olduğunu belirtti. Ayrıca, madencilik faaliyetlerinin kamulaştırılması çağrısı yapıldı.

 • İşçi yakınları altın madenindeki arama faaliyetlerinin durdurulmasına tepki gösterdi: Çalışmaları gösterin bize
  21 Şub İşçi yakınları altın madenindeki arama faaliyetlerinin durdurulmasına tepki gösterdi: Çalışmaları gösterin bize

  Erzincan İliç'teki maden faciası sonrasında liç yığının altında kalan 9 işçiyi arama çalışmaları heyelan riski nedeniyle durdurulurken, işçilerin aileleri karara Çöpler köyünden maden sahasına yürüyerek tepki gösterdi. "Çalışmaları gösterin bize. Biz sizden bir şey istemiyoruz. Sadece kardeşimizi istiyoruz" dedikleri AFAD yetkilisinin "Canlarımız bu toprağın belirli noktalarında akış yönlerine doğru çeşitli alanlara savrulmuş" yanıtını duyan bazı işçi yakınları sinir krizi geçirdi.

 • Eskişehir Madencilik Kümesi Yönetim Kurulu, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili toplandı
  21 Şub Eskişehir Madencilik Kümesi Yönetim Kurulu, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili toplandı

  Eskişehir Madencilik Kümesi (EMKD) Yönetim Kurulu, Erzincan-İliç'te meydana gelen maden kazasıyla ilgili toplandı. Küme Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çekiç, kazayı 'kaza' olarak değerlendirmekte zorlandıklarını belirterek, olayın incelenmesini ve benzer kazaların bir daha yaşanmamasını diledi.

 • Erzincan'da maden faciası: Arama çalışmalarına ara verildi
  21 Şub Erzincan'da maden faciası: Arama çalışmalarına ara verildi

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen maden faciası sonrası arama çalışmalarına ara verildiğini açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, tesisin faaliyetlerinin durduğunu belirtirken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise şu ana kadar zehirli atığa rastlanmadığını söyledi.

 • Erzincan'da maden faciası: Toprak altında kalan işçilerin aileleri bekliyor
  21 Şub Erzincan'da maden faciası: Toprak altında kalan işçilerin aileleri bekliyor

  Erzincan'ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik'in işlettiği altın madeninde meydana gelen heyelanda toprak altında kalan 9 işçinin aileleri bekleyişini sürdürüyor. Aileler, çocuklarının bir an önce kurtarılmasını istiyor ve yetkililere isyan ediyor.

 • Gümüşhane'den 2023'te Almanya, Fransa ve Hollanda'ya köme ve pestil ihracatı
  21 Şub Gümüşhane'den 2023'te Almanya, Fransa ve Hollanda'ya köme ve pestil ihracatı

  Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Akçay, geçen yıl Gümüşhane'den 10 ülkeye köme ve pestil ihracatı yapıldığını açıkladı. Akçay, pestil ve köme sektörünün gelişmesi için Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) projesinin hayata geçirileceğini belirtti.

 • Eski Mossad yetkilisi, Netanyahu'ya Hamas'ın finansal varlıklarını hedef almayı önerdi
  21 Şub Eski Mossad yetkilisi, Netanyahu'ya Hamas'ın finansal varlıklarını hedef almayı önerdi

  Eski bir üst düzey Mossad yetkilisi, yıllar önce İsrail Başbakanı Netanyahu'ya Hamas'ın finansal varlıklarını hedef almayı önerdiğini açıkladı. Bahsedilen finansal ağlardan biri de Hamas tarafından kontrol edilen ve Türkiye'den yönetilen milyonlarca dolarlık bir yatırım portföyüydü. Levy, Netanyahu'nun bu bilgiler üzerine harekete geçmediğini ifade ediyor.

 • TİP, Çöpler Altın Madeni'ndeki toprak kaymasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu
  20 Şub TİP, Çöpler Altın Madeni'ndeki toprak kaymasıyla ilgili suç duyurusunda bulundu

  Türkiye İşçi Partisi (TİP), Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni'nde 9 işçinin altında kalmasına neden olan toprak kaymasında sorumlulukları bulunduğu gerekçesiyle eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ile çok sayıda şirket ve kamu görevlisi hakkında suç duyurusunda bulundu. TİP, olayda sorumluluğu bulunan şirket ve kamu yetkilileri hakkında kamu davası açılması talebiyle suç duyurusunda bulundu.

 • Rusya, Afrika'daki doğal kaynaklara erişim karşılığında hükümetlere destek sağlıyor
  20 Şub Rusya, Afrika'daki doğal kaynaklara erişim karşılığında hükümetlere destek sağlıyor

  Bir düşünce kuruluşunun raporuna göre Rusya, Afrika'daki hükümetlere rejimi ayakta tutma konusunda destek sağlıyor. Rapor, Rus hükümetinin Batı Afrika'daki madencilik yasalarını değiştirme çabalarını da detaylandırıyor. Rusya'nın Wagner paralı asker grubunun faaliyetlerini devralma süreci de raporda yer alıyor.

 • TMMOB Maden Mühendisleri Odası: 'İliç Çöpler Altın Madeni Kapatılmalı, İşletme Ruhsatları İptal Edilmelidir. Sömürge Madenciliğine Son Verilmelidir'
  20 Şub TMMOB Maden Mühendisleri Odası: "İliç Çöpler Altın Madeni Kapatılmalı, İşletme Ruhsatları İptal Edilmelidir. Sömürge Madenciliğine Son Verilmelidir"

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Maden Mühendisleri Odası, Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik tarafından işletilen Çöpler Altın Madeni’nde meydana gelen toprak kaymasının olduğu alanda ticari sır ve benzeri gerekçelerle inceleme yapmalarına izin verilmediğini belirterek, “Daha fazla kâr hırsı ile maliyetten kaçmak için madencilik kültüründen, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinden ödün veren, insan hayatını, çevre sağlığını, toplumsal yararı hiçe sayan madencilik uygulamalarına ve diğer ekonomik faaliyetlere izin verilmemelidir. İliç Çöpler altın madeni kapatılmalı, işletme ruhsatları iptal edilmelidir. Sömürge madenciliğine son verilmelidir” açıklamasını yaptı.

 • İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu
  20 Şub İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

  İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kumral, Erzincan İliç'teki maden kazası ve iş güvenliği ihmaline dair değerlendirmelerde bulundu. Kumral, siyanür havuzunda tahribat olmadığını ve Devlet Su İşleri'nin gerekli önlemleri aldığını belirtti. Türkiye'nin madencilik faaliyetlerinde işletme zafiyeti olduğunu ve dünya standartlarına ulaşması için zaman gerektiğini ifade etti.

 • Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Ocak Ayında Yüzde 59,27 Arttı
  20 Şub Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Ocak Ayında Yüzde 59,27 Arttı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 4,57 artış gösterdi. Yıllık olarak ise yüzde 59,27 artış kaydedildi. İmalat sektöründe ise yıllık artış yüzde 59,24 olarak gerçekleşti.

 • Zonguldak'ta Maden Suçları Soruşturma Bürosu Kuruldu
  19 Şub Zonguldak'ta Maden Suçları Soruşturma Bürosu Kuruldu

  Zonguldak'ta Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde oluşturulan Maden Suçları Soruşturma Bürosu, maden ve madencilik kaynaklı suçları araştıracak. Büro, cumhuriyet savcıları ve kolluk birimiyle koordineli çalışarak delillere hızlı bir şekilde ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca, madenlerde meydana gelen ölüm, yaralanma, ruhsatsız maden ocaklarının açılması ve suçu gizlemek için el değiştirmesi gibi suçlarda daha etkin soruşturma yapılması amaçlanıyor.

 • Erzincan'daki maden faciası köylüleri tedirgin ediyor
  19 Şub Erzincan'daki maden faciası köylüleri tedirgin ediyor

  Erzincan İliç'te Anagold Madencilik'in işlettiği maden ocağında meydana gelen facianın üzerinden 7 gün geçti. Göçük altındaki 9 işçinin çıkarılması için bekleyiş sürerken; bölgede 'siyanür sızıntısı' iddiaları madenin yakınındaki köylüleri tedirgin etmeye devam ediyor.

 • ABD'li şirket altın madenindeki facianın faturasını ağır ödeyecek
  18 Şub ABD'li şirket altın madenindeki facianın faturasını ağır ödeyecek

  Erzincan İliç'teki altın madeni sahasında yaşanan toprak kaymasında, madeni işleten ABD'li SSR şirketi yatırımcıların derdine düştü. ABD'de kamuoyuna bilgilendirmeler yapan şirketin temsilcileri, İliç'teki maden sahasına adımını bile atmadı. 35 milyon metreküplük bir toprak yığınının yanlış ve tekniğe aykırı istifleme nedeniyle kaydığı ortaya çıkarken, en az 400 bin kamyonluk bir hafriyat aktarımı yapılacak. Milyonlarca dolara mal olacak operasyon ise idari cezalarla şirkete fatura ettirilecek.

 • Artvin Cerattepe'deki madenciliğe karşı mücadele 8. yılını doldurdu
  18 Şub Artvin Cerattepe'deki madenciliğe karşı mücadele 8. yılını doldurdu

  Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, Artvin Cerattepe'deki madenciliğe karşı başlatılan mücadelenin 8. yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Artvin'in işgal edildiğini ve halkın 30 yıldan fazla süredir madenciliğe karşı mücadele ettiğini belirtti. Ayrıca, Cumhurbaşkanı kararının iptali için açılan davanın kazanıldığı ve yeni HES projelerinin araştırılması önergelerinin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiği ifade edildi.

 • MAPEG, 2023'te maden ruhsat sahalarında 1 milyar 260 milyon lira idari para cezası uyguladı
  18 Şub MAPEG, 2023'te maden ruhsat sahalarında 1 milyar 260 milyon lira idari para cezası uyguladı

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı olan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), 2023 yılında maden ruhsat sahalarında gerçekleştirdiği 8 bin 828 denetim sonucunda toplam 1 milyar 260 milyon lira idari para cezası uyguladı. MAPEG'in yaptığı denetimlerde eksiklik tespit edilmesi durumunda para cezası veya faaliyet durdurma işlemi uygulanmaktadır. Ayrıca, tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 2 bin 421 faaliyet durdurma işlemi kararı verildi. Türkiye'de madencilik faaliyetlerine izin verilmeyen alanlar arasında arkeolojik ve doğal sit alanları, askeri yasak bölgeler, yaban hayatı koruma geliştirme alanları, milli parklar, kesin korunacak hassas alanlar, kıyı kanununa göre korunması gereken alanlar, kültür ve turizm koruma ve geliştirme bölgeleri, tabiat koruma alanları, özel çevre koruma bölgeleri, korunması gerekli kültür varlıkları, nitelikli doğal koruma alanları ve tabiat parkları bulunmaktadır.

 • Üretimin durdurulduğu maden ocağında taşeron şirketten işçilere çağrı: Eksiksiz herkes işe gelecek
  17 Şub Üretimin durdurulduğu maden ocağında taşeron şirketten işçilere çağrı: Eksiksiz herkes işe gelecek

  Erzincan'ın İliç ilçesinde 9 işçinin toprak altında kaldığı maden sahasında lisansların iptal edilip üretim faaliyetlerinin durdurulmasına rağmen ocağın sahibi Anagold Madencilik'in taşeronu olan Çiftay şirketi çalışanlarına dikkat çeken bir mesaj gönderdi. Mesajda, ''Gereksiz haberlere kulak asmayalım. Arkadaşlar hepimiz akşam vardiya saatinde işe çıkıyoruz. İşe çıkacakmış gibi hazır bir şekilde vardiya saatlerinde duyarlı olalım. Eksiksiz herkes gelecektir.'' ifadelerine yer verildi.

 • Erzincan'daki maden kazasına ilişkin gözaltına alınan 8 kişiden 6'sı tutuklandı
  17 Şub Erzincan'daki maden kazasına ilişkin gözaltına alınan 8 kişiden 6'sı tutuklandı

  Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen maden ocağı toprak kaymasıyla ilgili soruşturma devam ederken, aralarında Kanadalı yöneticinin de bulunduğu 8 şüpheli adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 6'sı tutuklandı, 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Diyarbakır'da kanaat önderleriyle bir araya geldi Açıklaması
  16 Şub Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Diyarbakır'da kanaat önderleriyle bir araya geldi Açıklaması

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Burada yatırım ortamı farklılaştı son yıllarda.

 • BIST 100 Endeksi Tüm Zamanların En Yüksek Kapanışını Gerçekleştirdi
  16 Şub BIST 100 Endeksi Tüm Zamanların En Yüksek Kapanışını Gerçekleştirdi

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,09 değer kazancıyla günü 9.250,36 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 9.306,34 puana taşıdı. Bankacılık endeksi yüzde 0,43, holding endeksi yüzde 0,07 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,55 ile madencilik, en çok kaybettiren ise yüzde 1,09 ile ticaret oldu. ABD'de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise ocakta aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda yüzde 0,9 artışla beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Analistler, ABD'de açıklanan ÜFE verisiyle ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri indirmek için acele etmeyeceği görüşlerinin tekrar öne çıkmasının küresel piyasalarda risk iştahını törpülediğini belirtti. Haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özeti, tüketici güven endeksi, reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası (Fed) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları, Avro Bölgesinde enflasyon, Almanya'da büyüme, ABD'de, Avro Bölgesinde ve Almanya'da imalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin öne çıkacağını dile getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.300 ve 9.500 seviyelerinin direnç, 9.200 ve 9.000 seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydetti. AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tümü, TCMB'nin politika faizini sabit bırakmasını bekliyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 36,25 oldu.

 • Erzincan'da Çalık Çöpler Altın Madeni'nde sızıntıya ilişkin önlemler alındı
  16 Şub Erzincan'da Çalık Çöpler Altın Madeni'nde sızıntıya ilişkin önlemler alındı

  Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çalık Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen göçük sonucunda 9 işçi göçük altında kaldı. Göçük altındaki işçilerden henüz haber alınamazken, maden sahasında sızmaya ilişkin önlemler için numune alındığı görüntüler ortaya çıktı. Köylüler tarafından çekilen görüntülerde, siyanürlü suyun vana patlaması sonucu maden sahasından çıktığı belirtildi.

 • Erzincan'da altın madeni faciası: 8 işçi gözaltına alındı
  16 Şub Erzincan'da altın madeni faciası: 8 işçi gözaltına alındı

  Erzincan'ın İliç ilçesindeki Anagold şirketine bağlı altın madeninde 9 işçinin siyanürlü liç yığını altında kaldığı maden faciasının ardından 8 işçi gözaltına alındı. Madenden emekli olan işçiler İliç adliye binası önünde işçilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, 'Diyarbakır'ın Gelecek Tasavvuru Kongresi'nde konuştu Açıklaması
  16 Şub Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, "Diyarbakır'ın Gelecek Tasavvuru Kongresi"nde konuştu Açıklaması

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Bir müjdeyi de vermiş olalım. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız ile görüştük, inşallah Diyarbakır-Erbil uçuşlarını da başlatıyoruz.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Diyarbakır'da Huzur ve Emniyet İçindeyiz
  16 Şub Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Diyarbakır'da Huzur ve Emniyet İçindeyiz

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır'ın teröre karşı kararlı duruş sayesinde son 40 yılda hiç olmadığı kadar huzur ve emniyet içinde olduğunu belirtti. Yılmaz, Diyarbakır'ın geleceğini konuşmak için düzenlenen kongreye katıldı ve bölgenin potansiyelini çatışmalardan kurtarmak gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Diyarbakır-Erbil uçuşlarının başlatılacağı müjdesini verdi.

 • Erzincan'da altın madeninde göçük: 9 işçi kayıp
  16 Şub Erzincan'da altın madeninde göçük: 9 işçi kayıp

  Erzincan İliç'te Anagold Madencilik tarafından işletilen altın ocağındaki liç yığınının kayması sonucu 9 işçi göçük altından çıkarılamazken ANKA'nın ulaştığı fotoğraflarda maden sahasında çatlakların olduğu görüldü. İşçilerin aileleri olaydan önce yakınlarının toprakta kayma olduğuna dair iddialarda bulunurken işçilerin maden alanından çektiği fotoğraflara ANKA ulaştı. Fotoğraflarda liç yığılı tepecikte yarılmalar olduğu görülüyor. Bağımsız Maden İş Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu'da sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında, madendeki işçilerin sabah sahada meydana gelen çatlakları görüp amirlerini uyardıklarını ancak çalışmaların devam ettiğini söylemişti.

 • Erzincan'da göçük altında kalan işçilere hala ulaşılamadı
  16 Şub Erzincan'da göçük altında kalan işçilere hala ulaşılamadı

  Erzincan İliç'te Çöpler altın madeninde meydana gelen zehirli toprak kaymasında göçük altında kalan işçilere hala ulaşılamadı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 'kayan toprak kütlesinin kaldırılması için 400 bin kamyonun gerektiğini' söylerken; aileler, gözleri yaşlı, göçüğün altındaki yakınlarının çıkarılmasını bekliyor.

 • İstanbul Barosu'ndan maden faciası sonrası Anagold şirketi ve Murat Kurum hakkında suç duyurusu
  16 Şub İstanbul Barosu'ndan maden faciası sonrası Anagold şirketi ve Murat Kurum hakkında suç duyurusu

  İstanbul Barosu, Erzincan'daki maden faciasının ardından maden şirketi Anagold Madencilik ve Cumhur İttifakı İstanbul Adayı Murat Kurum hakkında suç duyurusunda bulundu. Şikayette, faciada sorumluluğu tespit edilecek diğer kişiler de yer aldı.

 • Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu: Ticaret hacmi hedefi 10 milyar dolar
  15 Şub Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu: Ticaret hacmi hedefi 10 milyar dolar

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu'nda yaptığı açıklamada, 2023 yılında ikili ticaret hacminin 6,8 milyar dolara ulaştığını ve kısa vadede 10 milyar doların üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Yılmaz ayrıca, Suudi Arabistan'dan gelen turist sayısının yüzde 65 arttığını ve bu rakamı daha da yukarı çıkarmaları gerektiğini ifade etti.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu'nun galasında konuştu Açıklaması
  15 Şub Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu'nun galasında konuştu Açıklaması

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Suudi Arabistan ile 2023'te ikili ticaret hacminin 6,8 milyar dolara ulaştığını belirterek, "Ticaret hacmimizi, dengeli ve hızlı bir şekilde artırarak kısa vadede 10 milyar doların üzerine çıkarmanın gerçekçi bir hedef olduğunu düşünüyoruz.

 • Erzincan'da toprak kayması yaşanan altın madeni sahasında yapılan siyanür ölçümlerinin sonucu geldi
  15 Şub Erzincan'da toprak kayması yaşanan altın madeni sahasında yapılan siyanür ölçümlerinin sonucu geldi

  Erzincan'da toprak kaymasının meydana geldiği altın madeni sahasında yapılan siyanür ölçümleriyle ilgili bilim insanları açıklama yaptı. Prof. Dr. Onur Erdem, ''Bu ölçümlerden aldığımız verilere baktığımızda, aslında siyanür açısından şu anki değerlerin çok da risk teşkil etmediğini gördük. Ölçümler devam edecek.'' ifadelerini kullanırken Doç. Dr. Sermet Sezigen ise ''Bu noktada amacımız, bu olayın en iyi şekilde müdahale edilerek sonlandırılması. Şu an risk oluşturacak seviyede siyanür yok.'' dedi.

 • TTB Genel Sekreteri: İnsan eliyle oluşturulmuş bir afet
  15 Şub TTB Genel Sekreteri: İnsan eliyle oluşturulmuş bir afet

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bulut, facianın doğal bir afet olmadığını, insan eliyle oluşturulmuş bir afet olduğunu belirtti. Ayrıca, facianın çevre ve halk sağlığı üzerindeki etkilerine dikkat çekti ve işçilerin sağlıklı olarak kurtarılmasının öncelik olduğunu vurguladı.

 • CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç'teki maden kazasıyla ilgili adalet çağrısı yaptı
  15 Şub CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç'teki maden kazasıyla ilgili adalet çağrısı yaptı

  CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden ocağında meydana gelen toprak kaymasına ilişkin sorumluların adalet önüne çıkarılmasını istedi. Sarıgül, toprak kaymasının ardından tüm kamu kurum ve kuruluşlarının göçük altındaki işçilere ulaşmaya çalıştığını belirtti. Sarıgül, maden sahasındaki toprak kaymasının Fırat Havzası'nı siyanür tehlikesi altında bıraktığını ve bu tehlikenin önlenmesi için adımların atılmasını istedi. Ayrıca, madeni işleten şirketin insanlığa ve doğaya karşı suç işlediğini belirterek, hukuki sorumluların adalet önüne çıkarılması gerektiğini vurguladı. Sarıgül, TBMM'de bu konuda araştırma komisyonu kurulmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, uluslararası madencilik firmalarının ülkemize kazandırdıklarını ve kaybettirdiklerini belirlememiz gerektiğini söyledi.

 • Erzincan'daki maden faciasında 9 işçi kurtarılmaya çalışılıyor
  15 Şub Erzincan'daki maden faciasında 9 işçi kurtarılmaya çalışılıyor

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Erzincan İliç’te meydana gelen maden faciasına ilişkin, “Birinci önceliğimiz 9 işçi kardeşimize ulaşmak ve onları kurtarabilmek. Yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Bilmemiz gereken çok önemli bir konu var. Burası halen çalışan bir yapı. Yani belli alanlarda heyelan tehlikesi devam ediyor. Çok büyük bir toprak kütlesinden bahsediyoruz. Yaklaşık 10 milyon metreküplük bir toprak kütlesi. Bunu elimizde bir imkan olsa ve bugün kaldırmaya kalksak en az 400 bin kamyona ihtiyacımız var. Böyle bir büyüklükle karşı karşıyayız” açıklamasını yaptı.

 • Anka Haber Ajansı 15 Şubat 2024 Perşembe Gündemi
  15 Şub Anka Haber Ajansı 15 Şubat 2024 Perşembe Gündemi

  Anka Haber Ajansı ekibi, İliç'teki maden faciasıyla ilgili gelişmeleri takip ediyor. Ayrıca, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları, DİSK Genel Başkanı, Emekli Orgeneral Saldıray Berk ve siyasi liderlerin programları da yer alıyor.

 • Erzincan'da altın madeninde toprak kayması: 9 işçi hala kayıp
  15 Şub Erzincan'da altın madeninde toprak kayması: 9 işçi hala kayıp

  Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çöpler altın madeninde meydana gelen toprak kaymasında toprak altında kalan 9 işçiyi arama çalışmaları halen devam ediyor. Uzmanlar maden ocağıyla ilgili yapılan uyarıların dikkate alınmadığını belirtiyor. Altın madenciliği dünyada yaygın bir madencilik türüdür. Siyanür kullanımı ve maden kazaları da sektörde önemli konular arasında yer alır.

 • Gökhan Günaydın: Bu Kapasite Artırımlarının Sonrasında Orada O Felaket Meydana Gelmiştir.
  14 Şub Gökhan Günaydın: Bu Kapasite Artırımlarının Sonrasında Orada O Felaket Meydana Gelmiştir.

  CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Çöpler Altın Madeni’nde yaşanan facia ile ilgili açıklamalarda bulundu. Günaydın, “Bu ÇED raporunu yazan firmanın, o firmada bu rapora imza atanların bu işte bir sorumluluğu var mıdır, yok mudur? Yoksa bu rapordan aldıkları ve ceplerine koydukları paralar yanlarına kalmaya devam edecek midir? TMMOB, bu raporların tamamının doğru, bilimsel olmadığını, bölgenin son derece tehlikeli olduğunu açıklamasına rağmen bu ÇED raporunu veren Murat Kurum, şu anda neden Erzincan İliç’te değil de İstanbul’da siyasi faaliyetlerine devam edebilmektedir? Bu rahatlığının sebebi nedir? Çünkü bu kapasite artırımlarının sonrasında orada o felaket meydana gelmiştir. 9 işçi kardeşimizin hesabını Murat Kurum vermeyi düşünmekte midir acaba? Bundan dolayı acaba uykusu kaçmakta mıdır? 10 milyon metreküp liç yığınından siyanür sıkıntısını nasıl önleyeceksiniz " diye sordu.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantılarını Yeniden Yapılandırdı
  14 Şub Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantılarını Yeniden Yapılandırdı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, iki ülke arasında, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantılarının Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Ortak Bildiri'yi imzaladı.

 • İliç Çöpler Altın Madeni'nde Göçük: 9 İşçi Kayboldu
  14 Şub İliç Çöpler Altın Madeni'nde Göçük: 9 İşçi Kayboldu

  Erzincan'ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin altın üretimi yaptığı Çöpler Maden Sahası'nda istiflenen zehirli yığının kayması sonucu dokuz işçi kayboldu. Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel, olayın önceden işaret verdiğini ve önlem alınması gerektiğini belirtti.

 • Murat Kurum'dan Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili iddialara yanıt: Biz bütün cezai süreçleri uyguladık
  14 Şub Murat Kurum'dan Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili iddialara yanıt: Biz bütün cezai süreçleri uyguladık

  Erzincan'da 9 işçinin göçük altında kaldığı maden kazası sonrası İBB adayı Murat Kurum'un bakan olduğu 2019 yılında maden kapasitesinin artırılmasının onaylanması gündeme getirildi. Başta CHP olmak üzere muhalif kesimin iddialarına Kurum yanıt verdi. Kurum, ''Biz, kanunda öngörülen bütün cezai süreçleri kararlılıkla uyguladık. İşletmenin, tüm tedbirleri aldığı bilirkişi raporlarıyla tespit edilince faaliyetine tekrar başladı. Hangi vicdanla bu konuyu İstanbul seçimlerine getirdiniz'' dedi.

 • TBMM'de Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu
  14 Şub TBMM'de Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu

  TBMM'de Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu

 • Erzincan'daki heyelandan yeni görüntüler! Kamyon şoförleri felaketten böyle kurtulmuş
  14 Şub Erzincan'daki heyelandan yeni görüntüler! Kamyon şoförleri felaketten böyle kurtulmuş

  Erzincan İliç'te Çöpler Altın Madeni'nde toprak kayması meydana geldi. Siyanürlü toprak altında kalan 9 işçi için arama kurtarma çalışmaları sürerken olaya ilişkin yeni görüntüler ortaya çıktı. Görüntüde toprak yığınının üzerlerine geldiğini gören kamyon şoförleri manevra yaparak felaketten son anda kurtuluyor.

 • Ahmet Davutoğlu'ndan İktidara 'İliç' Tepkisi: 'Siz Altınlara Sarılmaya Alıştınız, İnsanlara Değil, Siz Ranta Sarılmaya Alıştınız, Tabiata Değil' (2)
  14 Şub Ahmet Davutoğlu'ndan İktidara 'İliç' Tepkisi: "Siz Altınlara Sarılmaya Alıştınız, İnsanlara Değil, Siz Ranta Sarılmaya Alıştınız, Tabiata Değil" (2)

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Saadet-Gelecek Partisi Grup Toplantısı'nda, Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasına tepki göstererek "Bereketli Fırat'ın aktığı yerlerin 350 metre ötesine siyanür, sülfürik asit, 38 farklı kimyasal artığı yığacaksınız, tedbir almayacaksınız, işçiler burada çatlak var dediğinde dikkat etmeyeceksiniz, sonra kader diyeceksiniz, işçilerin yakınlarına sarılacaksınız. Siz altınlara sarılmaya alıştınız, insanlara değil, siz ranta sarılmaya alıştınız, tabiata değil" dedi.

 • Anagold Madencilik: Maden sahasında atık depolama havuzu yıkılmadı
  14 Şub Anagold Madencilik: Maden sahasında atık depolama havuzu yıkılmadı

  Anagold Madencilik, Erzincan'daki Anagold Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen maden kazasının ardından Fırat Nehri'ne herhangi bir siyanür akışı olmadığını açıkladı. Kazanın nedeni olarak yığın linç alanının kayması gösterildi ve atık depolama havuzuyla bir ilgisi olmadığı belirtildi.

 • Erzincan İliç Çöpler Altın Madeninde Çevre Koruma Önlemleri Alındı
  14 Şub Erzincan İliç Çöpler Altın Madeninde Çevre Koruma Önlemleri Alındı

  Erzincan'da İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Maden sahasında çevre ve güvenlik önlemlerinin etkili bir şekilde alındığı ortaya çıktı. Dönemin Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, TBMM'deki soru önergesine verdiği cevapta, maden sahasında gerekli tedbirlerin alındığını belirtti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, tesisin izlemelerinin düzenli olarak yapıldığı, atık su deşarjının olmadığı ve sızdırmazlık tedbirlerinin alındığı ifade edildi.

 • Uyarı dikkate alınmadı! Prof. Dr. Ercan, tehlikeyi aylar önce işaret etti
  14 Şub Uyarı dikkate alınmadı! Prof. Dr. Ercan, tehlikeyi aylar önce işaret etti

  Erzincan İliç'e bağlı Çöpler Köyü'ndeki altın madeninde meydana gelen toprak kayması sonucunda 9 işçi toprak altında kaldı. Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın daha önceden uyardığı bölgede yaşanan facia, toprak yığınının sel gibi ilerlemesiyle gerçekleşti.

 • Kayseri Ticaret Odası'nda Madencilik Sektörü Firmaları Sorunlarını AK Parti Milletvekilleriyle Paylaştı
  14 Şub Kayseri Ticaret Odası'nda Madencilik Sektörü Firmaları Sorunlarını AK Parti Milletvekilleriyle Paylaştı

  Kayseri Ticaret Odası'nda düzenlenen istişare toplantısında Madencilik Sektörü Firmaları, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Sayın Bayar Özsoy ile Dr. Murat Cahid Cıngı'ya sorun ve taleplerini iletti. Milletvekilleri, Kayseri'nin yeraltı ve yer üstü zenginlikleriyle önemli bir şehir olduğunu belirterek, madencilerin sorunlarını çözmek için çaba göstereceklerini ifade etti.

 • TMMOB, Çöpler Kompleks Maden İşletmesi'ndeki toprak kayması üzerine basın açıklaması yaptı
  14 Şub TMMOB, Çöpler Kompleks Maden İşletmesi'ndeki toprak kayması üzerine basın açıklaması yaptı

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Erzincan İliç'teki Çöpler Kompleks Maden İşletmesi'nde meydana gelen toprak kayması üzerine basın açıklaması gerçekleştirdi. TMMOB, işletmenin kapatılmasını isteyerek, yaşanan felaketin sorumlularının yargı karşısında hesap vermesini ve tüm ÇED kararlarının iptal edilmesini talep etti.

 • Filipinler'deki Toprak Kayması Felaketinde Ölü Sayısı 71'e Yükseldi
  14 Şub Filipinler'deki Toprak Kayması Felaketinde Ölü Sayısı 71'e Yükseldi

  Filipinler'in güneyindeki maden sahası yakınlarında meydana gelen toprak kaymasında hayatını kaybedenlerin sayısı 71'e yükseldi. Ekipler, hayatını kaybettiği değerlendirilen 47 kişiyi arama çalışmalarına devam ediyor.

 • İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan'daki maden ocağında incelemelerde bulundu
  14 Şub İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan'daki maden ocağında incelemelerde bulundu

  İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Erzincan'ın İliç ilçesindeki maden ocağında meydana gelen toprak kaymasının yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu. Yerlikaya, incelemeleri sonrasında yaptığı açıklamada, 9 işçinin kayan toprak altında kaldığını ve arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Bölgede AFAD, JAK, TSK, EGM, Madenciler ve Sivil Toplum Kuruluşlarından oluşan 827 personel görev yapıyor.

 • Erzincan'daki altın madeninde yaşanan heyelan sonrası SSR Mining'in hisseleri çakıldı
  13 Şub Erzincan'daki altın madeninde yaşanan heyelan sonrası SSR Mining'in hisseleri çakıldı

  Erzincan'ın İliç ilçesinde toprak kaymasının yaşandığı madende yüzde 80 pay sahibi olan ABD'li SSR Mining şirketinin ABD Nasdaq Borsası'nda işlem gören hisseleri yüzde 60 oranında düştü.

 • Ümit Özdağ'dan Erzincan'daki maden faciasıyla ilgili açıklama: 6 işçi topraktaki çatlağı görüp 'Burada çalışamayız' demiş
  13 Şub Ümit Özdağ'dan Erzincan'daki maden faciasıyla ilgili açıklama: 6 işçi topraktaki çatlağı görüp 'Burada çalışamayız' demiş

  Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Erzincan'da çok sayıda işçinin göçük altında kaldığı maden sahasındaki toprak kayması ile ilgili çok konuşulacak açıklamalarda bulundu. Özdağ, ''Sabah vardiyasının başında 6 işçi topraktaki çatlağı görüp 'Burada çalışmayız' demiş. Ve alanı terk etmiş. Bu 6 kişi bu şekilde kurtulmuş'' dedi.

 • Erzincan'daki altın madeni faciası sonrası siyanür alarmı: Fırat Nehri'ne karışırsa tüm yaşam biter
  13 Şub Erzincan'daki altın madeni faciası sonrası siyanür alarmı: Fırat Nehri'ne karışırsa tüm yaşam biter

  Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeninde meydana gelen toprak kaymasının ardından Yer Bilimci Prof. Dr. Süleyman Pampal, hayati bir uyarıda bulundu. Altın madenindeki toprağın işlenmesi için zehirli siyanürlü madde ve kimyasal kullanıldığını söyleyen Pampal, ''Üst üste yığılmış bir dağ gibi bir yığın olmuş. Bu mevki Fırat Nehrine de 700-800 metre mesafede, çok yakın. Fırat'a karışması demek bütün yaşamın bitmesi demek. Fırat'a ulaşması acilen önlenmelidir. O vadinin önü kapatılmalıdır.'' dedi.

 • CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç'teki maden sahasına giderek önlem çağrısı yaptı
  13 Şub CHP Milletvekili Mustafa Sarıgül, İliç'teki maden sahasına giderek önlem çağrısı yaptı

  CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kayması olayının yaşandığı maden sahasına giderek önlem alınması çağrısında bulundu. Sarıgül, maden sahasının bölge, Türkiye ve dünya için büyük risklere yol açabileceğini belirtti ve ihmali olanların hesap vermesi gerektiğini vurguladı. Önceliğin göçük altında kalan emekçilerin sağ salim ailelerine kavuşması olduğunu söyledi.

 • DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Çöpler Altın Madeni'ndeki Göçük Hakkında Açıklama Yaptı
  13 Şub DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Çöpler Altın Madeni'ndeki Göçük Hakkında Açıklama Yaptı

  DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen toprak kaymasına ilişkin açıklama yaptı. Hatimoğulları, göçük altında kalan işçilerin sağ salim kurtarılması için kamu olanaklarının seferber edilmesi gerektiğini belirtti.

 • DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Çöpler Altın Madeni'ndeki Göçük Hakkında Açıklama Yaptı
  13 Şub DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Çöpler Altın Madeni'ndeki Göçük Hakkında Açıklama Yaptı

  DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, Anagold Madencilik tarafından işletilen Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni'nde yaşanan toprak kaymasına ilişkin açıklama yaptı. Bakırhan, göçük altında kalan işçilerin sağ salim kurtarılması için kamu olanaklarının seferber edilmesi gerektiğini belirtti ve süreci yakından takip ettiklerini ifade etti.

 • Altın madenindeki toprak kaymasının başladığı an güvenlik kamerasına yansıdı
  13 Şub Altın madenindeki toprak kaymasının başladığı an güvenlik kamerasına yansıdı

  Erzincan'ın İliç ilçesinde özel bir firmanın faaliyet gösterdiği, altın madeninde meydana gelen toprak kaymasında 9 işçi göçük altında kalırken, felaket anı güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde dev toprak kütlelerinin aşağı doğru kaydığı, dağ yolunda seyir halinde olan aracın toprağın altında kaldığı görüldü.

 • İliç Çöpler Altın Madeni'nde Toprak Kayması: Facia Geliyor Dedik... Facia Geldi...
  13 Şub İliç Çöpler Altın Madeni'nde Toprak Kayması: Facia Geliyor Dedik... Facia Geldi...

  Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, Anagold Madencilik tarafından işletilen Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen toprak kaymasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, madenin kapatılması ve rehabilite çalışmalarının başlatılması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, işçilerin sağ salim kurtarılması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

 • Meral Akşener, Erzincan'daki maden ocağındaki heyelanı endişeyle takip ediyor
  13 Şub Meral Akşener, Erzincan'daki maden ocağındaki heyelanı endişeyle takip ediyor

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erzincan'da meydana gelen maden ocağındaki heyelanı endişeyle takip ettiğini belirterek, daha önce uyarılarda bulunduklarını ancak dikkate alınmadığını söyledi. Akşener, göçük altında kalan madencilerin sağ salim kurtarılmasını umut ettiğini ve ülkenin bir daha böyle felaketlerle karşılaşmamasını diledi.

 • CHP Heyeti Erzincan'daki Altın Madeni Felaketini Takip Ediyor
  13 Şub CHP Heyeti Erzincan'daki Altın Madeni Felaketini Takip Ediyor

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erzincan İliç'te meydana gelen altın madeni felaketini endişeyle takip ettiklerini belirtti. Parti heyeti, bölgeye hareket ederek göçük altında kalan madencilerin sağ salim kurtarılmasını umut ediyor.

 • DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'dan maden kazasıyla ilgili açıklama
  13 Şub DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'dan maden kazasıyla ilgili açıklama

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Erzincan İliç'te meydana gelen maden kazasında yaralanan işçilere geçmiş olsun dileklerini iletti. Babacan, göçük altında kalan madencilerin en kısa sürede sağ salim kurtarılmasını temenni etti.

 • Erzincan'da işçilerin göçük altında kaldığı madeni işleten şirketin sicili kabarık çıktı
  13 Şub Erzincan'da işçilerin göçük altında kaldığı madeni işleten şirketin sicili kabarık çıktı

  Erzincan'ın İliç ilçesinde siyanür ve sülfürik asit dağlarının çökmesi sonucu çok sayıda işçinin toprak altında kaldığı madeni işleten Anagold Madencilik şirketinin daha önce siyanür sızıntısından kapasite artışına kadar pek çok olayla gündeme geldiği ortaya çıktı. Uzmanların uzun süredir göçük tehlikesine karşı uyardığı madenle ilgili Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, ''Facia geliyor dedik, geldi'' dedi. Faciaya ilişkin adli soruşturma başlatılarak 4 Cumhuriyet Savcısı görevlendirildi.

 • Erzincan'da maden ocağında heyelan: AFAD ekipleri sevk edildi
  13 Şub Erzincan'da maden ocağında heyelan: AFAD ekipleri sevk edildi

  Erzincan'ın İliç ilçesinde Anagold Madencilik şirketine ait Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen toprak kayması sonucu göçük altında vatandaşlar olduğu bilgisi üzerine AFAD, Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli illerinden ekipleri bölgeye sevk etti.

 • Erzincan'da Çöpler Altın Madeni'nde Heyelan
  13 Şub Erzincan'da Çöpler Altın Madeni'nde Heyelan

  Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan Çöpler Altın Madeni'nde meydana gelen heyelan, işçiler tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Tonlarca toprak aşağıya doğru kayarken, bölgeye ekipler sevk edildi. Madeni işleten şirket ise olayla ilgili açıklama yaparak, çalışanların ve yüklenicilerin sağlık ve güvenliğinin önemini vurguladı.

 • Erzincan İliç'te Altın Madeninde Toprak Kayması
  13 Şub Erzincan İliç'te Altın Madeninde Toprak Kayması

  Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan altın madeninde toprak kayması meydana geldi. Olayın ardından can kaybı olup olmadığı henüz bilinmemektedir. Vali Hamza Aydoğdu bölgeye gitmek üzere yola çıktı.

 • Filipinler'deki Toprak Kayması Sonucu Ölü Sayısı 68'e Yükseldi
  12 Şub Filipinler'deki Toprak Kayması Sonucu Ölü Sayısı 68'e Yükseldi

  Filipinler'in güneyindeki Davao de Oro eyaletinde meydana gelen toprak kaymasında hayatını kaybedenlerin sayısı 68'e yükseldi. Maco kasabasında bulunan bir altın madeninin yakınlarında gerçekleşen afette 51 kişi kayıp olarak kaydedildi. Arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı tarafından 1.25 milyon dolarlık insani yardım sağlandığı açıklandı.

 • Filipinler'deki toprak kayması sonucu ölü sayısı 37'ye yükseldi
  11 Şub Filipinler'deki toprak kayması sonucu ölü sayısı 37'ye yükseldi

  Filipinler'in güneyindeki Davao de Oro eyaletinde meydana gelen toprak kaymasında hayatını kaybedenlerin sayısı 37'ye yükseldi. Maco kasabasındaki altın madeninin yakınlarında gerçekleşen afette kurtarma çalışmaları devam ediyor.

 • Harmancık'ta Krom Madeninde Göçük: 1 İşçi Hayatını Kaybetti
  10 Şub Harmancık'ta Krom Madeninde Göçük: 1 İşçi Hayatını Kaybetti

  Bursa'nın Harmancık ilçesinde bulunan krom madeninde meydana gelen göçük sonucunda Beytullah Çuhadar hayatını kaybetti. Çalışma arkadaşları tarafından kurtarılan Çuhadar, hastaneye kaldırıldı ancak tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. Cenazesi Karaca Mahallesi Camisi'nde kılınan namazın ardından ilçe Mezarlığı'na defnedildi.

 • Türkiye ve Kırgızistan Arasında 11. Dönem KEK Protokolü İmzalandı
  09 Şub Türkiye ve Kırgızistan Arasında 11. Dönem KEK Protokolü İmzalandı

  Türkiye ve Kırgızistan arasında 11. Dönem Türkiye-Kırgızistan Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Protokolü ve buna ilişkin 62 maddelik eylem planı imzalandı.

 • Bursa'da krom madeninde göçük: 1 işçi hayatını kaybetti
  09 Şub Bursa'da krom madeninde göçük: 1 işçi hayatını kaybetti

  Bursa'nın Harmancık ilçesinde bulunan bir krom madeninde meydana gelen göçükte işçi Beytullah Çuhadar (37), hayatını kaybetti. Göçük sonucu yaralanan Çuhadar, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Sanayi Üretimi Aralık Ayında Artış Gösterdi
  09 Şub Sanayi Üretimi Aralık Ayında Artış Gösterdi

  2023 yılı Aralık ayında Türkiye'de sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,4 artış gösterdi. İmalat sektörü endeksi ise yüzde 2,9 yükseldi. Madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,7 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0,1 azaldı.

 • 2023 Aralık Ayında Türkiye Sanayi Üretimi Arttı
  09 Şub 2023 Aralık Ayında Türkiye Sanayi Üretimi Arttı

  TÜİK'in açıkladığı verilere göre, 2023 Aralık ayında Türkiye'nin sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 arttı. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,1 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,5 artarken, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1,2 azaldı. Ayrıca, Aralık ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,4 artış gösterdi.

 • Zonguldak'ta madendeki göçükte kalan işçinin cansız bedeni 5 saat sonra çıkartıldı
  08 Şub Zonguldak'ta madendeki göçükte kalan işçinin cansız bedeni 5 saat sonra çıkartıldı

  Zonguldak'ta özel bir maden şirketi tarafından işletilen maden ocağında meydana gelen göçükte 2 işçiden 1'i sağ olarak çıkartıldı. Diğer işçinin cansız bedeni ise 5 saat sonra çıkartılabildi. Kurtarılan işçinin tedavisi sürerken, ailesi ise büyük üzüntü yaşadı.

 • Zonguldak'ta maden ocağında göçük! 5 saat sonra cansız bedenine ulaşıldı
  08 Şub Zonguldak'ta maden ocağında göçük! 5 saat sonra cansız bedenine ulaşıldı

  Zonguldak'ta Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde bulunan özel bir maden ocağında göçük meydana geldi. Göçükte mahsur kalan işçilerden Erdem Yıldız sağ olarak kurtarılırken Murat Çetinkaya'nın ise 5 saat sonra cansız bedenine ulaşıldı.

 • Zonguldak'ta maden göçüğünde kalan işçinin cansız bedeni 5 saat sonra çıkarıldı
  08 Şub Zonguldak'ta maden göçüğünde kalan işçinin cansız bedeni 5 saat sonra çıkarıldı

  Zonguldak'ta özel bir maden şirketine ait maden ocağında meydana gelen göçükte 2 işçiden biri sağ olarak kurtarılırken diğer işçinin cansız bedeni 5 saat sonra çıkarılabildi. Kurtarma çalışmaları sonucunda Erdem Yıldız sağ olarak kurtarılırken, Murat Çetinkaya'nın cansız bedeni ambulansa konularak hastaneye götürüldü. Yıldız'ın tedavisi ise devam ediyor.

Advertisement