Son dakika Alphabet haberleri, Alphabet son dakika, son dakika Alphabet

Son Dakika Alphabet Haberleri

 • BIST 100 ve teknoloji endeksi tarihi zirveleri gördü
  27 Şub BIST 100 ve teknoloji endeksi tarihi zirveleri gördü

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi rekor tazelemeye devam ederken, teknoloji endeksi de tarihi zirveyi gördü. Yılbaşından bu yana yüzde 23'ün üzerinde getiri sağlayan BIST 100 endeksi ve yüzde 75'in üzerinde değer kazanan teknoloji endeksi, küresel piyasalarda TL varlıklara olan ilginin arttığını gösteriyor. Türk varlıklarına yönelik olumlu raporlar ve yurt dışı borçlanma ihalelerine artan ilgi, Türkiye ekonomisine olan güveni artırıyor.

 • Küresel piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı
  17 Şub Küresel piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı

  Küresel pay piyasalarında, ABD'de enflasyon verilerinin beklentileri aşması fiyatlamaları zorlaştırırken, hafta boyunca teknoloji şirketlerinde artan oynaklık dikkati çekti.

 • Küresel Piyasalar Teknoloji Şirketleriyle Pozitif Seyirde
  16 Şub Küresel Piyasalar Teknoloji Şirketleriyle Pozitif Seyirde

  Küresel piyasalar, teknoloji şirketleri öncülüğünde haftanın son işlem gününe pozitif bir seyirle başlarken, bugün gözler ABD'nin üretici enflasyonu verilerine çevrildi.

 • Ermeni Alfabesi: Bir Yazı Sistemi ve Ulusal Gurur Kaynağı
  11 Şub Ermeni Alfabesi: Bir Yazı Sistemi ve Ulusal Gurur Kaynağı

  Ermeni alfabesi sadece bir yazı sistemi değil; aynı zamanda matematiksel hesaplamalar ve takvimsel tarihlerin kaydedilmesi için kullanılan bir sayısal sistem ve ulusal bir gurur kaynağı.

 • Küresel piyasalarda gözler Fed'e çevrildi
  31 Oca Küresel piyasalarda gözler Fed'e çevrildi

  Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankasının (Fed) politika faizini beklenenden daha uzun süre sabit tutabileceğine yönelik fiyatlamaların güçlenmesiyle karışık bir seyir izlerken, bugün gözler Fed'in faiz kararı ve toplantı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalara çevrildi.

 • New York Borsası Rekor Kırarken, Asya'da Endişeler Artıyor
  30 Oca New York Borsası Rekor Kırarken, Asya'da Endişeler Artıyor

  New York borsasında S&P 500 ve Dow Jones endeksleri ABD Merkez Bankasının (Fed) yarınki para politikası kararları öncesinde rekor kırmaya devam ederken, Asya'da gayrimenkul sektörüne ilişkin artan endişeler satış baskısının derinleşmesine neden oluyor.

 • Küresel piyasalar pozitif seyrediyor
  09 Oca Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) gelecek dönem para politikası adımlarına ilişkin belirsizliklerin sürmesine karşın teknoloji sektörü öncülüğünde pozitif bir seyir izleniyor.

 • Kocaeli Barosu avukatlarına işaret dili eğitimi veriliyor
  05 Oca Kocaeli Barosu avukatlarına işaret dili eğitimi veriliyor

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, işitme engellilerin adalete kolaylıkla erişim sağlaması ve avukatlarla rahat iletişim kurabilmesi için Kocaeli Barosu avukatlarına işaret dili eğitimi veriyor. Avukatlar, temel işaret dili konuları ve adli mesleki kavramlar öğrenerek, işitme engelli bireylerle daha etkin iletişim kurmayı hedefliyor.

 • Amasya Müftülüğü, Braille Alfabesiyle Kitap Sergisi Düzenledi
  04 Oca Amasya Müftülüğü, Braille Alfabesiyle Kitap Sergisi Düzenledi

  Amasya Müftülüğü tarafından eğitim alan 100 öğrenci tarafından Braille alfabesine çevrilen 100 kitabın sergilenmesi dolayısıyla bir tören düzenlendi. Kitaplar, Sultan Bayezid Külliyesi'nde sergilendi. Törende konuşan Amasya Valisi Yılmaz Doruk, öğrenmenin yaşı ve engelinin olmadığını vurgulayarak öğrencileri tebrik etti. İl Müftüsü Durmuş Ayvaz ise Braille alfabesi kursları açarak görme engelli öğrencilere destek verdiklerini belirtti. Sergiye Altınokta Körler Derneği Amasya Şube Başkanı Musa Demiryarar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve görme engelliler katıldı.

 • Türkiye Körler Federasyonu Başkanı: Braille, görme engelliler için bir özgürlüktür
  04 Oca Türkiye Körler Federasyonu Başkanı: Braille, görme engelliler için bir özgürlüktür

  Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Mehmet Emin Demirci, Dünya Braille Alfabesi Günü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, Braille alfabesinin görme engelliler için bir özgürlük olduğunu belirtti. Demirci, Türkiye'de Braille alfabesi ile ilgili çalışmaların yapıldığını ve her türlü şahıs ve kuruluşa kapılarının açık olduğunu ifade etti. Ayrıca, Braille alfabesinin yaygınlaşmasıyla birlikte bazı yerlerde işaretlerin okunmadığına dikkat çekerek, uzmanlara danışılması gerektiğini vurguladı. Demirci, Türk Dil Kurumu ve Kültür ve Turizm Bakanlığından Braille alfabesiyle yazılan kitapların basılması talebinde bulundu ve devlet kurumlarından oluşan bir kurulun Braille'ye yönelik işaretler ve sistemler geliştirebileceğini söyledi.

 • Dünya Braille Alfabesi Günü: Görme Engellilerin Eşitsizlikle Mücadelesi
  04 Oca Dünya Braille Alfabesi Günü: Görme Engellilerin Eşitsizlikle Mücadelesi

  Altı Nokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen, 4 Ocak Dünya Braille Alfabesi Günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak görme engelli kişilerin yaşamları boyunca eşitsizlikle karşılaşabileceğine dikkat çekti. Braille Alfabesi'nin görme engellilerin iletişim kurabilmesi ve temel insan haklarına erişebilmesi açısından önemine vurgu yapan Özen, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 39 milyon insanın hiç göremediğini ve 253 milyon kişinin bir tür görme engeline sahip olduğunu belirtti. Braille Alfabesi'nin görme engelliler için alfabetik ve sayısal sembollerin taktiksel bir sunumunu sağladığını ve bu sayede görme engelli kişilerin kitap ve yayınları okuyabilmesini mümkün kıldığını ifade etti. Özen ayrıca Braille Alfabesi'nin öğrenilmesinin zor olmadığını ve 1 yıl gibi kısa bir sürede öğrenilebileceğini söyledi.

 • Türk Devletleri Teşkilatı 2023'te En Aktif Yıllarından Birini Yaşadı
  27 Ara Türk Devletleri Teşkilatı 2023'te En Aktif Yıllarından Birini Yaşadı

  Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), 2023'te etkinliklerini bir önceki yıla göre yaklaşık 2 kat artırdı ve en aktif yıllarından birini yaşadı. TDT, Türk devletlerinin bağımsızlıklarını ilan etmelerinden sonra 1992'de kuruldu ve Türk dünyasında karşılıklı güven ortamının pekiştirilmesi, siyasi dayanışmanın güçlendirilmesi, ekonomik ve teknik işbirliği imkanlarının artırılması, beşeri ilişkilerin sağlıklı yapılara kavuşturulması ve Türk dünyasının tarihi ve kültürel birikimlerinin kayıt altına alınması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. TDT, 2023 yılında 110 etkinlik düzenleyerek en aktif yılını yaşamıştır.

 • 2024'ün önemli teknoloji trendleri neler olacak?
  24 Ara 2024'ün önemli teknoloji trendleri neler olacak?

  Teknoloji dünyasında 2023 muhtemelen üretken yapay zekanın (Generative AI) anaakım hale geldiği yıl olarak hatırlanacak.

 • 2024'ün önemli teknoloji trendleri neler olacak?
  24 Ara 2024'ün önemli teknoloji trendleri neler olacak?

  Teknoloji dünyasında 2023 muhtemelen üretken yapay zekanın (Generative AI) anaakım hale geldiği yıl olarak hatırlanacak.

 • 2024'ün önemli teknoloji trendleri neler olacak?
  24 Ara 2024'ün önemli teknoloji trendleri neler olacak?

  Teknoloji dünyasında 2023 muhtemelen üretken yapay zekanın (Generative AI) anaakım hale geldiği yıl olarak hatırlanacak.

 • Bilim Adamları Yapay DNA Üretmenin Peşinde
  20 Ara Bilim Adamları Yapay DNA Üretmenin Peşinde

  Araştırmacılar, uzun süredir yapay DNA üretmek için çalışmalar yapıyor. Sonunda özel proteinler oluşturarak yeni nükleotidlerle DNA üretebildiler. Bu atılım, belirli hastalıklar için yeni ilaçların tasarlanmasına olanak sağlayacak.

 • Google, ABD eyaletleriyle anlaşma sağladı
  19 Ara Google, ABD eyaletleriyle anlaşma sağladı

  Google, ABD eyaletleriyle açılan dava sonucunda 700 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bu miktarın 630 milyonu tüketicilere yönelik bir uzlaşma fonuna verilecek. Ayrıca, Google Android 14 ile birlikte üçüncü parti uygulama mağazaları için güncelleme desteği sunacak ve kullanıcılara web sitelerinden uygulama indirme imkanı sağlayacak.

 • Apple hisseleri tarihi zirveye oynuyor
  15 Ara Apple hisseleri tarihi zirveye oynuyor

  Dünyanın en değerli şirketi Apple, hisselerinde büyük artış göstererek 3 trilyon dolarlık pazar değerine ulaştı. Apple'ın hisse fiyatı 200 dolara dayandı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Şirket, 2023 yılında genel piyasa değerini 1 trilyon dolar artırdı ve dünyanın en değerli markası oldu. Analistler, 2024'te Apple'ın 4 trilyon dolar değere ulaşabileceğini öngörüyor.

 • ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), kasımda aylık bazda yüzde 0,1 artışla beklentilerin üzerinde, yıllık bazda yüzde 3,1 artışla piyasa...
  12 Ara ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), kasımda aylık bazda yüzde 0,1 artışla beklentilerin üzerinde, yıllık bazda yüzde 3,1 artışla piyasa...

  ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), kasımda aylık bazda yüzde 0,1 artışla beklentilerin üzerinde, yıllık bazda yüzde 3,1 artışla piyasa beklentileri doğrultusunda gerçekleşti.

 • TÜRKSOY'un 30. yılı Ankara'da kutlandı
  11 Ara TÜRKSOY'un 30. yılı Ankara'da kutlandı

  Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Ankara'da düzenlenen resepsiyonla 30. yılını kutladı. Etkinliğe Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve birçok davetli katıldı. TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Türkiye'nin 100. yılını kutlayarak Türk dünyasının lokomotifi Türkiye'ye nice yüzyıllar diledi. Etkinlikte TÜRKSOY'un başarılarına vurgu yapıldı ve TÜRKSOY Altın Onur Nişanı takdim edildi.

 • Özbekistan'da uluslararası konferans başladı
  11 Ara Özbekistan'da uluslararası konferans başladı

  Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen 'Ceditler: Milli Kimlik, Bağımsızlık ve Devletçilik Fikirleri' konulu uluslararası konferans başladı. Konferansa, Özbekistan Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Saida Mirziyoyeva, TDT Genel Sekreteri Kubanıçbek Ömüraliyev ve Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş gibi birçok yerli ve yabancı davetli katıldı. Konferansta, cedit hareketinin tarihi ve etkileri üzerine sunumlar yapılacak ve Buhara şehri ziyaret edilecek.

 • Küresel ekonomideki karamsarlık işten çıkarma dalgasının büyümesine neden oldu
  11 Ara Küresel ekonomideki karamsarlık işten çıkarma dalgasının büyümesine neden oldu

  WASHINGTON/NEW DİLARA ZENGİN/SEVGİ CEREN GÖKKOYUN - Yüksek enflasyon karşısında artan faiz oranları ekonomik aktiviteyi günden güne yavaşlatırken, özellikle ABD ve Avrupa'da çalışan sayısını azaltma kararı alan şirketlere bu yıl yenileri eklendi.

 • Küresel piyasalarda gözler, ABD'nin istihdam raporuna çevrildi
  08 Ara Küresel piyasalarda gözler, ABD'nin istihdam raporuna çevrildi

  Küresel piyasalarda, bugün ABD'de açıklanacak istihdam raporu verileri öncesinde karışık bir seyir izlenirken, söz konusu verilerin piyasalarda oynaklığı artırması bekleniyor.

 • New York Borsası Yükselişle Tamamlandı
  08 Ara New York Borsası Yükselişle Tamamlandı

  New York borsası günü yükselişle tamamladı. Dow Jones endeksi yüzde 0,17 artışla 36.117,38 puana çıktı. S&P 500 endeksi yüzde 0,80 artarak 4.585,59 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 1,37 kazançla 14.339,99 puana yükseldi. ABD'de yarın açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesi pay piyasalarında pozitif bir seyir izlendi.

 • New York Borsası Yükselişle Başladı
  07 Ara New York Borsası Yükselişle Başladı

  New York borsası güne yükselişle başladı. Dow Jones endeksi yüzde 0,19 artışla 36.124,17 puana çıktı. S&P 500 endeksi yüzde 0,43 artarak 4.568,84 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,59 kazançla 14.230,44 puana yükseldi. ABD'de açıklanan veriler talebin soğumasıyla iş gücü piyasasının kademeli olarak yavaşlamaya devam ettiğine işaret ederken pay piyasalarında pozitif seyir izleniyor.

 • Böyle fark görülmedi! GPT-4 rakibi Google Gemini tanıtıldı
  06 Ara Böyle fark görülmedi! GPT-4 rakibi Google Gemini tanıtıldı

  Google, kısa süre önce gerçekleştirdiği etkinlikte yeni dil modeli Google Gemini'ı tanıttı. İşte GPT-4 rakibi Google Gemini özellikleri...

 • Küresel piyasalarda gözler, Fed Başkanı Powell'ın açıklamalarına çevrildi
  01 Ara Küresel piyasalarda gözler, Fed Başkanı Powell'ın açıklamalarına çevrildi

  Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları ve yoğun veri gündemine odaklanırken, Fed yetkililerinin gelecek dönem politikalara ilişkin temkinli değerlendirmeleri risk iştahını törpülüyor.

 • New York Borsası Karışık Seyirle Tamamlandı
  01 Ara New York Borsası Karışık Seyirle Tamamlandı

  New York borsası, karışık bir seyirle günü tamamladı. Dow Jones endeksi yüzde 1,47 artışla 35.950,89 puana çıkarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,38 artış gösterdi. Nasdaq endeksi ise yüzde 0,23 düşüş yaşadı. ABD Merkez Bankası'nın gelecek yıl faiz indirimine başlayabileceği beklentileriyle pay piyasalarında karışık bir seyir izlendi. Ayrıca, kişisel tüketim harcamaları ve işsizlik maaşı başvuruları verileri de açıklandı.

 • OpenAI'nın ChatGPT yapay zeka uygulaması 100 milyon kullanıcıya ulaştı
  30 Kas OpenAI'nın ChatGPT yapay zeka uygulaması 100 milyon kullanıcıya ulaştı

  ABD merkezli OpenAI'ın ChatGPT yapay zeka uygulaması, piyasaya sürüldüğü tarihten 2 ay sonra 100 milyon kullanıcıyı aşarak en hızlı büyüyen uygulamalardan biri haline geldi. ChatGPT, bir yıl boyunca birçok ilerleme kaydederken eleştirilere de maruz kaldı. Uygulama, yeni özellikler kazanırken OpenAI da çeşitli davalara karşı karşıya kaldı. Yönetim kadrosunda da değişiklikler yaşandı.

 • Maltepe'de 'Türk Halkları ve Amerikan Yerlileri Kültür Köprüsü Konferansı' Başladı
  24 Kas Maltepe'de "Türk Halkları ve Amerikan Yerlileri Kültür Köprüsü Konferansı" Başladı

  Maltepe Belediyesi ve Turan Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenen “Türk Halkları ve Amerikan Yerlileri Kültür Köprüsü” isimli uluslararası konferans, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde başladı.

 • Google, Apple'a reklam gelirinin yüzde 36'sını ödüyor
  14 Kas Google, Apple'a reklam gelirinin yüzde 36'sını ödüyor

  Google, Apple'ın Safari tarayıcısını kullanan kullanıcıların yaptığı arama sonuçlarından elde ettiği reklam gelirinin yüzde 36'sını Apple'a ödüyor. Bu bilgi, Alphabet adına ifade veren bir profesörün Adalet Bakanlığı davasında ortaya çıktı. Google'ın 2021 yılında Apple'a yaklaşık 18 milyar dolar ödediği bildirildi. Bu iş birliği, dünyanın en büyük iki teknoloji şirketi arasındaki ilişkiye ışık tutuyor.

 • Türk Haber Ajansları Medya Zirvesi'nde İşbirliği ve Dezenformasyon Konuşuldu
  06 Kas Türk Haber Ajansları Medya Zirvesi'nde İşbirliği ve Dezenformasyon Konuşuldu

  Türk Haber Ajansları Birliği'nin temsilcileri, İstanbul'da gerçekleştirilen medya zirvesinde yeni işbirliği alanlarını ve dezenformasyonla mücadele yöntemlerini ele aldı. Panelde, Türk ajanslarının bir araya gelerek daha güçlü olması ve sahte haberlere karşı etkili bir mücadele yürütülmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, Türk dünyası ülkeleri arasında medya alanında işbirliğinin önemi ve halkların birbirini daha iyi tanıması için çalışmalar yapılması gerektiği belirtildi. Zirvede ayrıca Türk Haber Ajansları Birliği (ATNA) kuruldu.

 • Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi: 21. yüzyıl bir Türk yüzyılı olabilir mi?
  06 Kas Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi: 21. yüzyıl bir Türk yüzyılı olabilir mi?

  Prof. Dr. Cengiz Tomar, 2-3 Kasım'da Astana'da gerçekleşen Türk Devletleri Teşkilatı 10. Zirvesi'nde, Gazze'deki insanlık kriziyle ve Türk dünyasıyla ilgili alınan kararları ve teşkilatın potansiyel gücünü AA Analiz için kaleme aldı.

 • Tutak'ta öğrencilerin sıraları bilgilerle donatıldı
  04 Kas Tutak'ta öğrencilerin sıraları bilgilerle donatıldı

  Ağrı'nın Tutak ilçesinde Sultan Melihşah İlkokulunda öğretmenler, öğrencilerin sıralarını bilgilerle donatarak eğitim öğretimin yanında gizil öğrenmeyi de sağlıyor.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan zirveye damga vuran Gazze mesajı
  03 Kas Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan zirveye damga vuran Gazze mesajı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi 10. Zirvesi'nde Gazze'de yaşanan İsrail zulmüne değindi. Erdoğan, ''7 Ekim'den beri şahit olduklarımızı mazur gösterecek, bu vahşeti anlatacak hiçbir kavram yoktur. Gazze'de tam 28 gündür insanlığa karşı suç işlenmektedir." ifadelerini kullandı.

 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin, 'Önceliğimiz insani ateşkesin tesis edilmesidir.
  03 Kas Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin, "Önceliğimiz insani ateşkesin tesis edilmesidir.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin, "Önceliğimiz insani ateşkesin tesis edilmesidir.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: '(İsrail-Filistin) Türk dünyası olarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz, önce ateşkese sonrasında kalıcı barışa...
  03 Kas Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(İsrail-Filistin) Türk dünyası olarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz, önce ateşkese sonrasında kalıcı barışa...

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(İsrail-Filistin) Türk dünyası olarak birlik ve beraberlik içinde hareket etmemiz, önce ateşkese sonrasında kalıcı barışa giden yolu kolaylaştıracaktır.

 • Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhuriyetin 100 Yılı Söyleşisinde Konuştu
  31 Eki Prof. Dr. İlber Ortaylı, Cumhuriyetin 100 Yılı Söyleşisinde Konuştu

  Prof. Dr. İlber Ortaylı, Medipol Üniversitesi Hukuk Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 'Cumhuriyetin 100 Yılı' başlıklı söyleşiye konuk oldu. Ortaylı, Türklerin tarih boyunca tıp ilminde hep ileri seviyede olduğunu ve eğitim kalitesinin yeniden değerlendirilmesinin önemine dikkat çekti. Ayrıca, Cumhuriyet'in düşmana karşı verilen bir savaşla kazanıldığına ancak devletin değil rejimin değiştiğine vurgu yaptı.

 • Küresel piyasalarda gözler merkez bankalarına çevrildi
  28 Eki Küresel piyasalarda gözler merkez bankalarına çevrildi

  Küresel piyasalarda, Orta Doğu'daki çatışmaların daha geniş alanlara yayılabileceği ve ABD'de açıklanan ekonomik verilerin beklentileri aşmasının ardından politika faizinin tahminlerden daha uzun süre yüksek seviyelerde tutulacağı endişelerinin artmasıyla negatif bir seyir izlenirken gelecek...

 • Yurt içi piyasalarda gözler TCMB'nin faiz kararına çevrildi
  26 Eki Yurt içi piyasalarda gözler TCMB'nin faiz kararına çevrildi

  Küresel piyasalarda açıklanan şirket karlılıklarının beklentilerin altında kalması ve Orta Doğu'daki jeopolitik risklerle negatif bir seyir izlenirken, bugün gözler yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) para politikası...

 • New York borsası düşüşle kapandı
  25 Eki New York borsası düşüşle kapandı

  New York borsası, günü düşüşle tamamladı.

 • Alphabet'in cirosunda 77 milyar dolarlık artış oldu!
  25 Eki Alphabet'in cirosunda 77 milyar dolarlık artış oldu!

  Google'ın çatı şirketi Alphabet, düzenlediği etkinlikte 2023'ün üçüncü çeyreğine ait mali durum raporunu paylaştı. Rapor sonucunda yapılan açıklamaya göre şirket hem gelir hem de kar kısmında yükselmeye gitti. Şirketin son üç aydaki cirosu geçtiğimiz yıldaki aynı döneme göre yüzde 11 artış gösterdi ve 77 milyar dolarlık bir artış oldu. Google ise 19,69 milyar dolar net kar elde etti. Ayrıca Alphabet, YouTube reklam gelirlerinden 7,95 milyar dolar, Google Cloud hizmetlerinden de 8,41 milyar dolar kazandığını açıkladı. Diğer yatırımlarından elde ettiği ciro ise 297 milyon dolar oldu.

 • New York Borsası Karışık Seyirle Başladı
  25 Eki New York Borsası Karışık Seyirle Başladı

  New York borsası güne karışık seyirle başladı. ABD'de büyük şirketlerin finansal sonuç verileri, hisse ve sektör bazlı oynaklığı artırırken pay piyasalarında yeni günün açılışında karışık bir seyir izlendi. Alphabet'in üçüncü çeyrek finansal sonuçları teknoloji hisselerini baskıladı. Microsoft'un hisseleri ise finansal sonuçlarının beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından yükseldi. Boeing'in hisseleri ise 737 tipi uçaklarına ilişkin teslimat tahminlerini düşürmesiyle değer kaybetti. IBM ve Meta'nın finansal sonuçlarının piyasaların yönü üzerinde etkili olması bekleniyor.

 • Küresel piyasalar pozitif seyrediyor
  25 Eki Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

  Küresel piyasalar tahvil piyasalarındaki satış baskısının güç kaybetmesi ve Çin hükümetinin ekonomiyi destekleme konusunda attığı adımlarla pozitif bir seyir izlerken, Orta Doğu'daki çatışmalara yönelik belirsizlikler yakından takip ediliyor.

 • New York Borsası Şirket Bilançolarıyla Yükseldi
  24 Eki New York Borsası Şirket Bilançolarıyla Yükseldi

  ABD'de şirket bilançolarının piyasaların odağına yerleşmesiyle New York borsası günü yükselişle tamamladı. Dow Jones endeksi 200 puanın üzerinde değer kazanarak yüzde 0,62 artışla 33.141,38 puana çıktı. S&P 500 endeksi yüzde 0,73 artarak 4.247,68 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 0,93 kazançla 13.139,88 puana yükseldi. General Motors, Coca Cola, General Electric ve Verizon gibi şirketlerin bilançolarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi hisselerin yükselmesine neden oldu. Ancak GM'nin beklenenden iyi gelen finansal sonuçlarına rağmen devam eden grev ve belirsizlikler nedeniyle hisseleri değer kaybetti. Microsoft, Google ve Coinbase gibi şirketlerin finansal sonuçları da yakından takip ediliyor. Tahvil faizlerinde ise sınırlı bir rahatlama yaşandı.

 • New York Borsası Güne Yükselişle Başladı
  24 Eki New York Borsası Güne Yükselişle Başladı

  New York borsası, ABD'de tahvil piyasalarında satış baskısının hafiflemesi ve şirket bilançolarının odak noktası olmasıyla güne yükselişle başladı. Dow Jones endeksi yüzde 0,47, S&P 500 endeksi yüzde 0,44 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,51 artış kaydetti. Şirketlerin finansal sonuçları yakından takip edilirken General Motors, Coca Cola ve General Electric gibi şirketlerin bilançoları açıklandı. Tahvil piyasaları ve jeopolitik riskler de yakından izleniyor.

 • New York Borsası Karışık Seyirle İşlem Gününü Tamamladı
  24 Eki New York Borsası Karışık Seyirle İşlem Gününü Tamamladı

  New York borsası haftanın ilk işlem gününde karışık bir seyir izledi. Dow Jones endeksi 190 puan değer kaybederek yüzde 0,58 azalışla 32.936,41 puana geriledi. S&P 500 endeksi yüzde 0,17 düşüşle 4.217,04 puana gerilerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,27 artarak 13.018,33 puana çıktı. ABD'de tahvil faizlerindeki gerileme ve büyük teknoloji şirketlerinin bilançolarına odaklanılmasıyla pay piyasalarında karışık bir seyir izlendi. Ayrıca, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın faiz oranlarının artırılabileceğine yönelik açıklamaları ve devam eden bilanço sezonu da piyasaların seyrini etkiledi.

 • New York Borsası Tahvil Piyasalarında Satış Baskısıyla Düşüşle Başladı
  23 Eki New York Borsası Tahvil Piyasalarında Satış Baskısıyla Düşüşle Başladı

  New York borsası, tahvil piyasalarında satış baskısı sürerken haftanın ilk işlem gününe düşüşle başladı. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, geçen hafta en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirirken, yeni haftanın ilk işlem gününde de yüzde 5'in üzerini gördü. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın faiz oranlarının tekrar artırılabileceğine yönelik yorumları ve büyük teknoloji şirketlerinin finansal sonuçlarının beklentileri, yatırımcıların endişelerini artırarak tahvil faizlerindeki yükselişi destekledi.

 • İsrail'e tepki gösteren Web Summit CEO'su görevinden istifa etmek zorunda kaldı
  22 Eki İsrail'e tepki gösteren Web Summit CEO'su görevinden istifa etmek zorunda kaldı

  İsrail'e yönelik eleştirilerde bulunan dünyanın en büyük teknoloji zirvesi Web Summit'in CEO'su Paddy Cosgrave görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Aralarında Google ve Meta'nın da bulunduğu çok sayıda şirketin zirveye katılmayı reddetmesi üzerine bu kararı alan Cosgrave bir özür mektubu yayınlasa da boykot devam edince istifa ettirildi.

 • Suriyeli öğretmen atık malzemelerle eğitim araçları üretiyor
  21 Eki Suriyeli öğretmen atık malzemelerle eğitim araçları üretiyor

  Suriye'nin İdlib ilinde yaşayan öğretmen Müfit Arnus, atık plastik ve karton parçalarını kullanarak eğitim araçları üretiyor. Arnus, çocukların eğlenceli bir şekilde öğrenmelerini sağlamak amacıyla atıkları temizleyip renklendirip ve süsleyerek alfabe, rakamlar ve maket modeller yapmaktadır.

 • Kırıkkale'de Hacı Hacer Mıstaçoğlu Kızılay Anaokulu eğitime açıldı
  12 Eki Kırıkkale'de Hacı Hacer Mıstaçoğlu Kızılay Anaokulu eğitime açıldı

  Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, "Eğer Türkiye Yüzyılı'nı inşa edeceksek Türkiye Yüzyılı kundaktaki çocuğun eğitiminden başlıyor.

 • KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Sinsi oyunlara, tuzağa karşı dimdik ayakta duracağız
  05 Eki KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Sinsi oyunlara, tuzağa karşı dimdik ayakta duracağız

  KUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Tabii ki başımız dik, onurlu bir şekilde tarihimize yakışır bir şekilde hayatımızı sürdürmek için bu milli birlik ve beraberliği, karşımızdaki her türlü faaliyetlere, dışardan gelen tehditlere, bizim birliğimizi ve...

 • 'Bir kültür diplomasisi kuralları çerçevesinde, Türkçe ciddi bir ehemmiyet arz ediyor'
  30 Eyl "Bir kültür diplomasisi kuralları çerçevesinde, Türkçe ciddi bir ehemmiyet arz ediyor"

  Akdemistanbul Dil Eğitim Kurumları Genel Müdürü Dr. Muhammed Ağırakça, Türkçenin son yıllardaki gelişimi ve kültürel diplomasi faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 • Amazon, yapay zeka şirketi Anthropic'e 4 milyar dolar yatırım yapacak
  25 Eyl Amazon, yapay zeka şirketi Anthropic'e 4 milyar dolar yatırım yapacak

  ABD'li e-ticaret devi Amazon, Anthropic ile stratejik iş birliği yaparak yapay zeka alanında temel modellerin geliştirilmesini hızlandırmayı ve AWS müşterilerine erişilebilir hale getirmeyi hedefliyor. Amazon, Anthropic'e 4 milyar dolara kadar yatırım yapacak ve azınlık hissesine sahip olacak. Bu iş birliği, büyük teknoloji firmalarının yapay zeka yarışının hız kazandığı bir dönemde gerçekleşiyor.

 • New York Borsası Düşüşle Başladı
  21 Eyl New York Borsası Düşüşle Başladı

  New York borsası güne düşüşle başladı. Dow Jones endeksi 100 puanın üzerinde değer kaybetti ve yüzde 0,32 azalarak 34.332,23 puana indi. S&P 500 endeksi yüzde 0,63 düşüşle 4.374,36 puana, Nasdaq endeksi yüzde 1,05 kayıpla 13.328,06 puana geriledi. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını daha uzun süre yüksek seviyelerde tutabileceğine ilişkin endişeler artarken, pay piyasalarında yeni günün açılışında negatif seyir izlendi.

 • Google, işe alım ekibinden yüzlerce çalışanın işine son verecek
  14 Eyl Google, işe alım ekibinden yüzlerce çalışanın işine son verecek

  Alphabet'in sahip olduğu Google'ın küresel işe alım ekibinden yüzlerce çalışanının işine son verileceği bildirildi. İşe alımları yavaşlatma çabalarının bir parçası olduğu belirtilen haberde, ekibin büyük bir kısmıyla çalışmaya devam edileceği vurgulandı.

 • 'Dijital baron' Google devletlere nasıl kafa tutabiliyor?
  13 Eyl "Dijital baron" Google devletlere nasıl kafa tutabiliyor?

  Ersin Çahmutoğlu, Google'a açılan antitröst davaları, davaların sebeplerini ve Google'ın bu duruma verdiği reaksiyonları AA Analiz için kaleme aldı.

 • ABD Adalet Bakanlığı, Google'ı yılda 10 milyar dolardan fazla para ödemekle suçladı
  12 Eyl ABD Adalet Bakanlığı, Google'ı yılda 10 milyar dolardan fazla para ödemekle suçladı

  ABD Adalet Bakanlığı, Google'ı web tarayıcıları ve mobil cihazlarda varsayılan arama motoru konumunu korumak için yılda 10 milyar dolardan fazla para ödemekle suçladı. ABD Adalet Bakanlığının tekelleşmeye gittiği gerekçesiyle Google'a açtığı, son 25 yılın en büyük 'antitröst' davasının duruşması bugün başladı. Google'ın pazar gücünü rakiplerini yasa dışı olarak engellemek için kullandığı iddiaları reddeden Schmidtlein, kullanıcıların seçenekleri olduğunu ve geçiş yapmanın kolay olduğunu kaydetti. Davaya bakan Washington Bölge Yargıcı Amit Mehta'nın gelecek yılın başına kadar herhangi bir hüküm vermesi beklenmiyor.

 • ABD Adalet Bakanlığı, Google'a Karşı Antitröst Davasını Başlattı
  12 Eyl ABD Adalet Bakanlığı, Google'a Karşı Antitröst Davasını Başlattı

  ABD Adalet Bakanlığı, Google'ın tekelleşmeye gittiği gerekçesiyle açtığı antitröst davası bugün başlıyor. Davada, Google'ın arama motorunu varsayılan seçenek olarak kilitleyerek pazarı kendi lehine çevirdiği iddiası kanıtlanmaya çalışılacak. Alphabet'in üst düzey yöneticileri ve diğer teknoloji şirketlerinden yöneticiler de ifade verecek. Dava, 1998'de Microsoft'a açılan davanın ardından son çeyrek yüzyılın en büyük antitröst davası olarak kaydediliyor.

 • AB, 6 Büyük Teknoloji Şirketini Geçit Denetçisi Olarak Belirledi
  06 Eyl AB, 6 Büyük Teknoloji Şirketini Geçit Denetçisi Olarak Belirledi

  Avrupa Birliği (AB), piyasadaki güçlerini sınırlandıracağı ve katı kurallar uygulayacağı 6 büyük teknoloji şirketini belirledi. AB Komisyonu, Dijital Piyasalar Yasası kapsamında işletmelere ve kullanıcılara adil olmayan koşullar dayatılmasını önlemeyi, önemli dijital hizmetlerin kullanıma açık kalmasını sağlamayı amaçlayan 'bekçi-geçit denetçisi' kriterlerini karşılayan şirketler listesinin tespit edildiğini bildirdi.

 • Google'un Başarısız Girişimleri
  04 Eyl Google'un Başarısız Girişimleri

  Dünyanın en bilinen arama motoru olan Google, birçok başarılı girişim yapmasına rağmen bazı projelerinde beklenen başarıyı elde edemedi. Google'ın başarısız girişimleri arasında Google Glass, Google Stadia, Google+, Google Hangouts ve Google Play Music yer alıyor.

 • Dünya devi Google 25'inci yılını geride bıraktı
  03 Eyl Dünya devi Google 25'inci yılını geride bıraktı

  SEVGİ CEREN GÖKKOYUN/ATA UFUK ŞEKER - Dünyanın en büyük arama motoru Google, kuruluşundan bu yana 25 yılı geride bırakırken, Alphabet çatısı altında devam ettiği yolunda rekabet endişeleri ve alandaki yeni kurallarla sınanıyor.

 • e-Reçete Sistemi'ne Yabancı Dillerin Eklenmesine Tepki
  30 Ağu e-Reçete Sistemi'ne Yabancı Dillerin Eklenmesine Tepki

  Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, e-Reçete Sistemi'ne İngilizce, Arapça, Rusça, Almanca ve Fransızca dillerinin eklenmesine tepki gösterdi. Doğruyol, değişikliğin amacının yabancıların ülkede ikametlerini rahatlatmak ve yerleşmelerini sağlamak olduğunu düşündüklerini belirtti.

 • Çankaya Belediyesi, çocukları Cin Ali ile tanıştırdı
  26 Ağu Çankaya Belediyesi, çocukları Cin Ali ile tanıştırdı

  Çankaya Belediyesi, çocukların verimli bir tatil geçirebilmesi için etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. 6-12 yaş arası çocuklara yönelik atölyelere ev sahipliği yapan 23 Nisan Çocuk Evi, Cin Ali Müzesi ile çocukları nostaljik bir yolculuğa çıkardı. Cin Ali karakterinin yaratıcısı Rasim Kaygusuz'un kızları tarafından açılan müzeyi ziyaret eden minikler, hem Cin Ali karakteriyle tanıştı hem de yaratıcı etkinliklerle bilgi ve becerilerini geliştirecek yeni deneyimler kazandı.

 • Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Erdöl, görevi Prof. Dr. Aydın'a devretti
  22 Ağu Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Erdöl, görevi Prof. Dr. Aydın'a devretti

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde (SBÜ) Rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Kemalettin Aydın, görevi Prof. Dr. Cevdet Erdöl'den törenle devraldı.

 • New York Borsası Yükselişle Başladı
  22 Ağu New York Borsası Yükselişle Başladı

  New York borsası güne yükselişle başladı. Açılışta Dow Jones endeksi yüzde 0,09 yükselişle 34.494,17 puana çıktı. S&P 500 endeksi yüzde 0,35 artarak 4.415,33 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,71 kazançla 13.593,95 puana yükseldi. ABD hisselerinde geçen haftaki kayıpların ardından bu hafta teknoloji hisseleri toparlanırken, pay piyasalarında yeni günün açılışında pozitif bir seyir izlendi. Yarın ikinci çeyreğe ilişkin bilançosunu açıklayacak teknoloji şirketlerinden ABD'li çip üreticisi Nvidia'nın hisseleri, iyimser beklentilerle artmaya devam etti. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin de açıklamaları takip edilirken, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, kısa vadeli piyasa hareketlerine çok fazla odaklanmamaya çalıştığını belirterek, ABD'nin ekonomik performansının şu anda diğer birçok ülkeye kıyasla 'etkileyici' ve 'oldukça güçlü' olduğu yorumunu yaptı. Öte yandan, Japon SoftBank'ın sahibi olduğu çip tasarımcısı Arm, Nasdaq listesi aracılığıyla halka açılmak için başvuruda bulundu. Apple, Alphabet ve Qualcomm için önemli bir teknoloji sağlayıcısı olan Arm'ın halka arzının, son 2 yılın en büyük teknoloji arzlarından biri olması bekleniyor.

 • Google, kullanıcılara özel yapay zeka yaşam koçu sunacak
  22 Ağu Google, kullanıcılara özel yapay zeka yaşam koçu sunacak

  Google'ın yan kuruluşu DeepMind tarafından geliştirilen yeni yapay zeka yaşam koçu, kullanıcılara yaşam tavsiyeleri ve diğer birçok hizmet sunacak. AI aracı, Google'ın Bard AI sohbet robotunun yeteneklerinden yararlanacak ve en az 21 farklı türde aktiviteyi ele alacak. Ayrıca kişisel soruları da yanıtlayabilecek olan yapay zeka yaşam koçu, kullanıcıların yeterliliklerini geliştirmelerine yardımcı olacak ve kişiye özel diyet ve fitness rejimleri sunacak. Google, AI eğitiminde Scale AI ile ortaklık kurarak bu vizyonu hayata geçirmeyi hedefliyor.

 • Tekirdağ Valisi Recep Soytürk'ten Harf İnkılabı'nın 95. yıl dönümü mesajı
  22 Ağu Tekirdağ Valisi Recep Soytürk'ten Harf İnkılabı'nın 95. yıl dönümü mesajı

  Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Atatürk'ün Tekirdağ'a gelişi ve Harf İnkılabının ilk kez uygulanışının 95. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayınladı. Soytürk, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla anarken, yeni Türk alfabesinin kabulü ile kültür alanındaki gelişmelerin kolaylaştığını ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşma yolunda önemli bir adım atıldığını belirtti.

 • Kanada Başbakanı Trudeau, Facebook'un haberlere erişim engelini eleştirdi
  21 Ağu Kanada Başbakanı Trudeau, Facebook'un haberlere erişim engelini eleştirdi

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, orman yangınlarıyla mücadele eden insanların güvenliğini önemsemeyen Facebook'un haberlere erişim engelini kaldırmamasını eleştirdi. Trudeau, Facebook'un kararını anlaşılmaz bulduğunu ve kaliteli haberciliğin önemine vurgu yaptı. Kanada'nın Çevrim İçi Haberler Yasası, Meta ve Google gibi şirketlerin haber içeriklerini kullanmaları karşılığında ücret ödemelerini gerektiriyor.

 • Çinli DJI, otonom kargo taşımacılığı için FlyCart 30'u satışa sundu
  18 Ağu Çinli DJI, otonom kargo taşımacılığı için FlyCart 30'u satışa sundu

  Çinli ticari dron üreticisi DJI, dünya çapında giderek büyüyen otonom kargo taşımacılığı pazarına hitap eden ilk modeli olan FlyCart 30'u satışa sundu. FlyCart 30, 16 kilometreye kadar mesafede 30 kilograma kadar yük taşıyabiliyor ve zor erişimli bölgelere yönelik teslimat senaryoları için tasarlandı. Dron, ufak bir vince bağlı kablo sistemiyle teslimat noktalarına yere inmeden paket bırakabiliyor. DJI, bu yeni dron modelinin kargo sektöründeki son mil taşıma problemlerinin çözümüne katkı sağlayacağını belirtiyor. FlyCart 30, DJI'ın teslimat dronu pazarı için ürettiği ilk ürün olma özelliğini taşıyor.

 • 'X', neden İngilizce'deki en güçlü harf olabilir?
  09 Ağu 'X', neden İngilizce'deki en güçlü harf olabilir?

  Elon Musk, Twitter'ın ismini yeniden markalaşma sürecinde X olarak değiştirdi.

 • ABD'li Senatör Warner, Google'ın yapay zeka modeli Med-PaLM 2'nin risklerine dikkat çekti
  08 Ağu ABD'li Senatör Warner, Google'ın yapay zeka modeli Med-PaLM 2'nin risklerine dikkat çekti

  ABD'li Senatör Mark R. Warner, Google'ın tıbbi bilgilere ilişkin soruları yanıtlamak için tasarlanan yapay zeka modeli Med-PaLM 2'nin sunabileceği risklerle ilgili endişelerini dile getirerek, sağlık verilerinin nasıl toplanıp depolandığı dahil bir dizi konuda şirketten yanıt talep etti.

 • Apple ve Amazon Hisse Senetleri Arasındaki Denge Değişiyor
  06 Ağu Apple ve Amazon Hisse Senetleri Arasındaki Denge Değişiyor

  Apple hisseleri düşerken, Amazon hisseleri yükselişe geçti. Amazon'un e-ticaret ve cloud alanındaki başarısı, Apple'ın iPhone satışlarındaki düşüşe bağlanıyor. Amazon'un hisseleri yüzde sekiz artarken, Apple hisseleri yüzde 4,8 düştü. Amazon'un başarısı diğer teknoloji devlerini de olumlu etkiledi.

 • Dünyanın En Değerli Şirketleri Belli Oldu
  02 Ağu Dünyanın En Değerli Şirketleri Belli Oldu

  Son yıllarda dünyanın en büyük şirketleri arasındaki rekabet hız kazandı. Apple, dünyanın en değerli şirketi olarak sıralandı ve Microsoft ikinci sırada yer aldı. Suudi Arabistan'a ait olan Aramco ve Google'ın sahibi Alphabet ise diğer önemli şirketler arasında yer aldı. İşte dünyanın en değerli şirketleri sıralaması...

 • Küresel piyasalar, BoE faiz kararı ve ABD tarım dışı istihdam verisine odaklandı
  29 Tem Küresel piyasalar, BoE faiz kararı ve ABD tarım dışı istihdam verisine odaklandı

  Küresel piyasalar, geçen hafta pozitif bir seyir izlerken, gözler gelecek hafta İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) açıklayacağı faiz kararı ve ABD'deki tarım dışı istihdam verisi başta olmak üzere yoğun veri gündemine çevrildi.

 • New York Borsası, Fed'in Para Politikası Kararının Ardından Karışık Seyirle Tamamlandı
  26 Tem New York Borsası, Fed'in Para Politikası Kararının Ardından Karışık Seyirle Tamamlandı

  New York borsası, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikası kararının ardından karışık bir seyirle günü tamamladı. Dow Jones endeksi, 80 puanın üzerinde değer kazanarak yüzde 0,23 artışla 35.520,12 puana yükseldi. S&P 500 endeksi yatay bir seyirle 4.566,75 puanda kalırken, Nasdaq endeksi yüzde 0,12 düşüşle 14.127,28 puana geriledi. Fed'in faiz artışı kararı sonrasında pay piyasalarında karışık bir seyir izlendi. Fed Başkanı Jerome Powell, gelecekteki politikaların verilere bağlı olarak belirleneceğini ve faiz oranlarının dikkatli bir şekilde kararlaştırılacağını belirtti. Alphabet ve Boeing'in hisseleri ise olumlu finansal sonuçlarla yükseliş kaydetti.

 • New York Borsası Para Politikası Kararları Öncesi Düşüşle Başladı
  26 Tem New York Borsası Para Politikası Kararları Öncesi Düşüşle Başladı

  ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün açıklayacağı para politikası kararları öncesi New York borsası düşüşle başladı. Dow Jones endeksi açılışta 90 puanın üzerinde değer kaybederek yüzde 0,26 azalışla 35.345,99 puana indi. S&P 500 endeksi yüzde 0,19 düşerek 4.558,96 puana, Nasdaq endeksi de yüzde 0,15 azalarak 14.123,52 puana geriledi. Fed'in politika faizini artıracağına kesin gözüyle bakılırken, analistler karar metni ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının önem taşıdığını belirtti. Alphabet'in hisseleri beklentilerden daha iyi finansal sonuçlar açıklamasının ardından yüzde 6'ya yakın değer kazandı. Microsoft'un hisseleri ise bir sonraki çeyrekte zayıf gelir tahmin edilmesi sonrası yaklaşık yüzde 4 düştü. Boeing'in hisseleri ise ticari uçak teslimatlarında artış bildirmesinin ardından yüzde 6'ya yakın arttı.

 • Küresel piyasalarda gözler Fed'e çevrildi
  26 Tem Küresel piyasalarda gözler Fed'e çevrildi

  Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün açıklayacağı para politikası kararları öncesi karışık bir seyir izlerken, politika metni ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın toplantı sonrası yapacağı açıklamalardan alınacak sinyaller yatırımcıların odağına yerleşti.

 • New York Borsası Karışık Seyirle Başladı
  25 Tem New York Borsası Karışık Seyirle Başladı

  New York borsası güne karışık seyirle başladı. Dow Jones endeksi açılışta yüzde 0,03 azalışla 35.401,48 puana indi. S&P 500 endeksi yatay bir seyirle 4.555,19 puan olurken, Nasdaq endeksi yüzde 0,24 kazançla 14.093,24 puana yükseldi. ABD'de şirketlerin bilançoları gelmeye devam ederken, pay piyasalarında açılışta karışık bir seyir izlendi. General Motors'un geliri, ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artışla 44,75 milyar dolara çıkarken, şirket, 2023 görünümünü ikinci kez yükseltti. General Motors'un hisseleri, güçlü ikinci çeyrek sonuçlarına rağmen yüzde 3'e yakın düştü. General Electric'in hisseleri ise ikinci çeyrekte beklenenden daha güçlü gelir açıklaması sonrası yaklaşık yüzde 6 artış kaydetti. Analistler, Google'ın ana kuruluşu Alphabet ile Microsoft'un bugün piyasalar kapandıktan sonra açıklayacağı finansal sonuçlarının da yatırımcıların odağında olduğunu kaydetti. Beklenenden daha güçlü süren bilanço sezonunun piyasadaki pozitif seyre yardımcı olduğunu belirten analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yarın vereceği para politikası kararının da yatırımcılar tarafından dikkatle izleneceğini bildirdi. Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in yarın politika faizini 25 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakıldığını vurgulayarak, Fed Başkan Jerome Powell'ın politika görünümüne ilişkin açıklamalarının da beklendiğini kaydetti.

 • TikTok: Çocuklar neden hayatlarını riske atan 'meydan okumalara' katılıyor?
  25 Tem TikTok: Çocuklar neden hayatlarını riske atan 'meydan okumalara' katılıyor?

  Yeni bir dans öğrenirken, yeni bir yemek tarifi denerken ya da son filtreyi denerken TikTok'un meydan okumaları kolay olabilir.

Advertisement