ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ile görüştü - Son Dakika
Dünya

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Halid bin Selman ile bir araya geldi. Görüşmede, Gazze'deki insani ihtiyaçların karşılanması, çatışmanın yayılmasının önlenmesi ve bölgesel istikrarın güçlendirilmesi gibi konular ele alındı. ABD-Suudi Arabistan stratejik ortaklığı da yeniden vurgulandı.

02.11.2023 20:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

NEW ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Suudi Arabistan Savunma Bakanı Halid bin Selman ile bir araya geldiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller tarafından yapılan yazılı açıklamada, Blinken'in dün Suudi Bakan Halid bin Selman Al Saud ile görüştüğü belirtildi.

Görüşmede ABD Dışişleri Bakanı'nın, Gazze'deki insani ihtiyaçların karşılanmasının, çatışmanın daha fazla yayılmasının önlenmesinin ve Yemen de dahil olmak üzere bölgesel istikrar ve güvenliğin güçlendirilmesinin önemini vurguladığı ifade edildi.

Blinken'in "hem ABD'nin hem de Suudi Arabistan'ın ortak önceliği olan İsrailliler ve Filistinliler arasında sürdürülebilir barış için çalışmanın önemine" değindiği aktarıldı. Açıklamada, Bakan'ın, "ABD'nin, müttefik ülkelerin diğer devlet ve devlet dışı aktörlerden gelen tehditlere karşı savunmasını destekleme konusundaki kararlılığının" altını çizdiği dile getirildi.

Açıklamada, ABD-Suudi Arabistan stratejik ortaklığının "kalıcı değerinin" yeniden tasdik edildiği vurgulanarak, iki Bakan'ın Suudi Arabistan'ın "Yemen'de kalıcı bir barış anlaşması sağlama, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde Yemenliler arasında siyasi diyaloğu başlatma ve Yemenli aktörlerin bu çabaya odaklanmalarını sağlama" çabalarını da ele aldığı kaydedildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ile görüştü - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Adıyaman'da depremde hayatını kaybeden KKTC'li öğrenciler için adalet talebi
  11:12 Adıyaman'da depremde hayatını kaybeden KKTC'li öğrenciler için adalet talebi

  Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği, Adıyaman'da 6 Şubat 2023 depreminde yıkılan İsias Otel'de yaşamını yitiren 35 KKTC'li öğrenci için 'Adalete ışık tut' yürüyüşü düzenledi. Depremde kızı Selin'i kaybeden Ruşen Yücesoylu Karakaya, 'Bizim tek dayanağımız bilimin gösterdiği doğrular ve hukukun üstünlüğüdür. Türkiye Cumhuriyeti adaletinden de tek beklentimiz bu yöndedir.' dedi. Kahramanmaraş merkezli depremlerde KKTC'li öğrencilerin ve tur rehberlerinin de aralarında bulunduğu 72 kişiye mezar olan Adıyaman'daki Grand İsias Otel davasının ikinci duruşması 26 Nisan'da Adıyaman 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamas lideri İsmail Haniye ile görüşecek
  10:37 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamas lideri İsmail Haniye ile görüşecek

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Hamas’ın siyasi kolunu lideri İsmail Haniye ile İstanbul’daki görüşmesi, Ortadoğu’da İran-İsrail gerilimin arttığı ve bu nedenle Gazze’de ateşkes çabalarının ikinci plana atıldığı bir döneme rastlaması açısından önemli.

 • Muğla'da düzensiz göçmenleri taşıyan bot batma tehlikesi geçirdi
  10:28 Muğla'da düzensiz göçmenleri taşıyan bot batma tehlikesi geçirdi

  Muğla'nın Bodrum ilçesi açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan bir bot, fırtına nedeniyle batma tehlikesi geçirdi. Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarılan 26 göçmen, Muğla İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi.

 • Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması 75. kuruluş yıldönümünü kutluyor
  10:09 Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması 75. kuruluş yıldönümünü kutluyor

  Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması, 75. kuruluş yıldönümünü kutlamak üzere bir dizi etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Etkinlikler arasında ulusal bayrak çekme töreni, askeri müzik gösterisi ve temalı ışık gösterileri yer alıyor. Ayrıca donanma kışlaları ve gemileri halkın ziyaretine açık olacak. Ayrıca, donanma ile ilgili sanatsal eserlerden oluşan bir sergi düzenlenecek ve eğitim kampanyası yürütülecek.

 • Çin, Filistinlilere yardım malzemeleri gönderdi
  09:59 Çin, Filistinlilere yardım malzemeleri gönderdi

  Çin hükümeti tarafından sağlanan bir grup insani yardım malzemesi Mısır'ın El-Ariş Havalimanı'na ulaştı. Yardımlar Refah sınır kapısı üzerinden Gazze Şeridi'ne ulaştırılacak. Çin Büyükelçiliği, Çin hükümetinin, Gazze'deki acil insani durumu hafifletmek amacıyla Mısır üzerinden Gazze'ye birkaç parti gıda, ilaç ve çeşitli acil insani yardım malzemesi gönderdiğini bildirdi.

 • Kolombiya ve Arjantin Dışişleri Bakanları Görüştü
  07:48 Kolombiya ve Arjantin Dışişleri Bakanları Görüştü

  Kolombiya Dışişleri Bakanı Luis Gilberto Murillo, Arjantin Dışişleri Bakanı Diana Mondino ile başkent Bogota'da bir araya geldi. Görüşmede turizm, savunma, ticaret ve sürdürülebilir kalkınma konuları ele alındı. İki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve diplomatik gerginliklerin aşılması vurgulandı.

 • Ekvador'da son 2 günde iki belediye başkanı silahlı saldırıda öldürüldü
  00:41 Ekvador'da son 2 günde iki belediye başkanı silahlı saldırıda öldürüldü

  Ekvador Belediyeler Birliği, Portovelo kasabasının Belediye Başkanı Jorge Moldonado'nun silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı. Son 2 günde iki belediye başkanının öldürüldüğü belirtilirken, her iki belediye başkanının da yasa dışı madencilik faaliyetleriyle ilgilenen suç çetelerince öldürüldüğü ifade edildi. Bu olay, Ekvador'da son dönemde artan belediye başkanı suikastlarına bir yenisi olarak eklendi.


Advertisement