ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönebilir - Son Dakika
Dünya

ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönebilir

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın ''3. Dünya Savaşı riski var'' sözleri sıcaklığını korurken ABD'den Hizbullah'ın Lübnan'dan İsrail'e yönelik artırdığı saldırılarla ilgili bir açıklama geldi. Savunma Bakanı Lloyd Austin ''Oldukça endişeliyiz, burada çıkacak bir savaş bölgesel savaşa dönebilir.'' dedi.

25.06.2024 18:11  Güncelleme: 18:43

İsrail askerleri ile Hizbullah arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi sonrası ABD'den kritik bir açıklama geldi. Washington yönetimi, Hizbullah'ın Lübnan üzerinden artırdığı saldırılardan endişeli olduklarını belirterek durumun bölgesel bir savaş çıkarabileceği uyarısında bulundu.

"KOLAYLIKLA BÖLGESEL SAVAŞA DÖNÜŞEBİLİR"

"Hizbullah ile İsrail arasındaki savaşın bölgesel bir savaşa dönüşme riskine işaret eden ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, konuyla ilgili diplomatik çözümü önemsediklerini vurguladı.

Hizbullah'ın Lübnan'dan artırdığı saldırılar nedeniyle endişeli olduklarını belirten Austin, yaptığı açıklamada ''Lübnan-İsrail sınırının her iki yakasındaki gerilimi durdurmak için diplomatik çözüme önem veriyoruz. İsrail ile Hizbullah arasındaki bir savaş kolaylıkla bölgesel bir savaşa dönüşebilir.'' ifadelerini kullandı.

BAKAN FİDAN 3. DÜNYA SAVAŞI RİSKİNİ İŞARET ETMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail'in Gazze'deki katliamları ve Rusya- Ukrayna savaşının 3. Dünya Savaşı'na yol açabileceğini belirterek "Dünya bu senaryoyu ciddiye almalı, böyle bir risk var." demişti.

NE OLMUŞTU?

7 Ekim'deki Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları'nın saldırılarına karşılık verme bahanesiyle İsrail'in soykırıma varan bombardımanlarında Gazze'de 38 bine yakın Filistinli can vermişti.

İsrail'in saldırılarına karşılık olarak Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah da harekete geçmişti. Son günlerde Lübnan sınırı üzerinden saldırılar şiddetlenirken İran destekli silahlı grup, İsrail'e yönelik saldırılarının durmasını, Gazze'ye bombardımanın sonlandırılması şartına bağlıyor.

ABD\'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönebilir

Son Dakika Dünya ABD'den İsrail-Hizbullah gerilimiyle ilgili uyarı: Bölgesel savaşa dönebilir - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (23)

 • Gülçin Aslan: 38 bin kişi şehit olmuş ondan endişe duymamışda şimdi mi duymuş 82 3 Yanıtla
 • Mehmet Gultekin: ABD neyden rahatsizsa oraya destek 67 3 Yanıtla
  ferhat eser: klavyeden savaşa dahil olan hayalci gençlik 4 27 şerif Ilhan: adamsın reis 20 4 Refik Durmua: Ferhat eser sende klavyeden değil herhalde gerçekten korkarsın malum insan herkesi kendi gibi bilirmiş 5 3
 • Mehmet Emin Aloş: elinizden geleni ardınıza bırakmayın İsrail abd İngiltere şeytan üçgeni şrfsızler 33 2 Yanıtla
 • ferhat eser: 3 cü dünya savaşına dünya artık gün sayıyor demek istemiş abd maalesef durum onu gösteriyor 32 2 Yanıtla
 • Selin Acargul: kendisi öyle istiyor, ama unuttugu birşey var, Rusya İsrail'e hidrojen bombası atıp haritadan silecek 27 3 Yanıtla
  ZAFER YILDIZ: inşallah 12 2 Ahmet Kurtoglu: inşallah inşallah 2 0
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement