ABD İran-Pakistan İşbirliğinden Rahatsız - Son Dakika
Dünya

ABD İran-Pakistan İşbirliğinden Rahatsız

ABD İran-Pakistan İşbirliğinden Rahatsız

ABD, Pakistan ile İran arasında inşa edilen doğalgaz boru hattından endişe ediyor.

04.01.2012 09:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Pakistan, tarihinin en derin enerji krizini yaşarken, ABD, Pakistan ile İran arasında inşa edilen doğalgaz boru hattından endişe ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland yaptığı açıklamada, Pakistan ile İran arasında inşasına başlanan doğalgaz boru hattından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

İslamabad yönetiminin İran hükümetiyle ile yaptığı doğalgaz anlaşmasını, İran'a uygulanan uluslararası yaptırımları ihlal edilmesi olarak değerlendiren Nuland, "Obama yönetiminin, Pakistan-İran doğalgaz anlaşmasına başından beri duyduğu endişe açıktır" ifadesini kullandı.

Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari geçen hafta mitingde yaptığı konuşmada, "ABD'nin kuşkularına rağmen İran ile imzalanan doğalgaz boru hattı anlaşmasının sekteye uğramasına izin vermeyeceğiz" demişti.

İran'ın Güney Pars doğalgaz sahasını Pakistan'a bağlayacak boru hattı projesi için Pakistan ile İran 2010 yılında anlaşma imzalamıştı. 2014 yılında tamamlanması planlanan ve 7,5 milyar dolar tutarındaki boru hattından Pakistan'a 25 yıl boyunca günlük 22 milyon metreküp gaz akışı sağlanacak. - İSLAMABAD

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya ABD İran-Pakistan İşbirliğinden Rahatsız - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement