Afgan gazeteci NATO Genel Sekreteri'ne yalvardı! Canlı yayın sırasında: Ne olur Taliban'ı tanımayın - Son Dakika

Afgan gazeteci NATO Genel Sekreteri'ne yalvardı! Canlı yayın sırasında: Ne olur Taliban'ı tanımayın

17.08.2021 16:28

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Afganistan'da yaşananlarla ilgili açıklamalar yaptı. Değerlendirmelerinden sonra soru cevap kısmına geçen Stoltenberg'e Afgan gazetecinin "Ne olur Taliban'ı tanımayın" diyerek ağlayarak yalvarması herkesi duygulandırdı.

Taliban'ın Afganistan'da tüm kontrolü ele geçirmesinden sonra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bölgedeki gelişmelere ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg'in açıklamalarının ardından gazetecilere soru hakkı tanındı. Ancak bir gazetecinin soru sormak yerine, "Ne olur Taliban'ı tanımayın" diyerek yalvarması toplantıdakileri duygulandırdı.

"BU ÇÖKÜŞÜ GÖRMEKTEN ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ"

"Afganistan'da askeri değil siyasi bir çöküş yaşanıyor" diyen Stoltenberg, şu ifadeleri kullandı: "Afganistan'daki çöküşü görmekten üzüntü duyuyoruz. Buradan dersler çıkarmamız lazım. Geçtiğimiz 20 yıl içinde müttefiklerimize yönelik terör saldırısında bulunulmamıştı. Şu anda gücü elinde bulunduranlar barışçıl bir ortam sağlamak zorundadırlar.

"ÖZELLİKLE TÜRKİYE, İNGİLTERE VE ABD'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM"

Kabil'deki önceliğimiz tahliye operasyonlarının tamamlanması, çünkü Afganistan 20 yıl önceki gibi değil. Afganistan'da durum son derece üzücü ve endişe verici. Özellikle Türkiye, İngiltere ve ABD'ye teşekkür ediyorum. Havalimanının güvenliğini ve tahliyeyi organize ediyorlar."

"ULUSLARARASI TERÖRİZMLE SAVAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

"Hızlı ilerleme karşısında şaşırdığınızı söylediniz, 18 yıllık ilerlemenin geri dönüşü nasıl olacak, ABD'nin duruşu nasıl olacak? Buradan neler öğrendik?" sorusuna ise Stoltenberg, şöyle cevap verdi: "Burada öğrenmemiz gereken çok şey var. Çok büyük yatırım yaptı. Biz uluslararası terörizm ile savaşmaya devam edeceğiz. Afganistan'da şu soruyu sormamız gerek; Neden bu yerel güçler buna karşı koyamadılar? Neden Taliban'a karşı koyamadılar? Geçmişte karşı koydukları gibi neden karşı koyamadılar? Çok hızlı bir süreç içinde gerçekleşti bu olanlar. Uluslararası terörizm bizim için zorlu bir sınav olmaya devam ediyor. Derslerimizi aldık, bunları değerlendireceğiz. Asıl odaklanmamız gereken şey insanları Afganistan'dan çıkarmak, kazançlarımızı ve derslerimizi gözden geçirmektir."

"NE OLUR TALİBAN'I TANIMAYIN"

Ülkedeki kaos hakkında bir süre daha açıklama yapan NATO Genel Sekreteri, toplantının devamında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bu sırada Afgan bir gazeteci, Stoltenberg'e "Ne olur, lütfen Taliban'ı tanımayın" diyerek yalvardı. Bu anlarda gözyaşlarına hakim olamayan gazetecinin konuşması, izleyen herkesi duygulandırdı.

TALİBAN'IN ELİNDE HANGİ SİLAHLAR VAR? İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

AMERİKA'NIN AFGANİSTAN'DAKİ STRATEJİSİ NE OLACAK? İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

YORUMLAR (2)
  • Mustafa Onur: DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARINA DAYANMAYAN HİÇ BİR REJİMİ TANIMAYIN. AKSİ TAKDİRDE BU TÜR YÖNTİMLERİ TEŞVİK ETMİŞ OLURSUNUZ.İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTEYENLERDE BANA GÖRE DEMOKRATİK OLMAYAN YÖNETİMLER. Cevap Yaz 22 10 Yayından Kaldır
500
Samsun'da dalgalar arasında kaybolan 16 yaşındaki çocuk hayata döndürüldü Samsun'da dalgalar arasında kaybolan 16 yaşındaki çocuk hayata döndürüldü Ümit Özdağ, Osmaniye'de Tutuklanan Gazeteci Hasan Tolga Balcılar'ı Cezaevinde Ziyaret Etti: 'Bakalım Hukuk mu Daha Güçlü, Siz mi Daha Güçlüsünüz' Ümit Özdağ, Osmaniye'de Tutuklanan Gazeteci Hasan Tolga Balcılar'ı Cezaevinde Ziyaret Etti: 'Bakalım Hukuk mu Daha Güçlü, Siz mi Daha Güçlüsünüz' Afganistan'da Hakkani grubunun önde gelen isimlerinden Şeyh Rahimullah öldürüldü Afganistan'da Hakkani grubunun önde gelen isimlerinden Şeyh Rahimullah öldürüldü

Son Dakika Dünya Afgan gazeteci NATO Genel Sekreteri'ne yalvardı! Canlı yayın sırasında: Ne olur Taliban'ı tanımayın - Son Dakika


Advertisement