Almanya'daki Türk Yaşlılar Daha Yalnız - Son Dakika
Dünya

Almanya'daki Türk Yaşlılar Daha Yalnız

Almanya\'daki Türk Yaşlılar Daha Yalnız

Araştırmalara göre Almanya'da yaşayan yaşlı Türk göçmenler, kendilerini Alman yaşlılara göre daha yalnız hissediyor.
Rostock'ta faaliyet gösteren Max-Planck Nüfus Araştırmaları Enstitüsü'nün bir çalışmasına göre Almanya'da yaşayan yaşlı Türk...

07.12.2013 12:40
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Araştırmalara göre Almanya'da yaşayan yaşlı Türk göçmenler, kendilerini Alman yaşlılara göre daha yalnız hissediyor.

Rostock'ta faaliyet gösteren Max-Planck Nüfus Araştırmaları Enstitüsü'nün bir çalışmasına göre Almanya'da yaşayan yaşlı Türk göçmenler, Almanya doğumlu diğer yaşlılara göre kendilerini çok daha yalnız hissediyorlar. Özellikle ekonomik sıkıntılar ve hastalıklar bu ruh durumunu tetikliyor. Araştırmaya katılan Türk göçmenlerin yüzde 53,6'sı, Almanların ise yüzde 42,9'u yalnız olduklarını belirtti.

Araştırmanın sonuçlarına göre yaşlı Türk göçmenler Almanya'da doğan diğer yaşlılara göre daha sık sağlık problemleriyle karşılaşıyor. Ayrıca mesleki ve finansal durumları ile barınma koşulları genel anlamda daha kötü. Alman yaşlılardan farklı olarak Türk göçmenler genelde eşleriyle ya da çocuklarıyla aynı çatı altında yaşıyorlar. Fakat buna karşılık arkadaş çevreleri ve komşularıyla daha az yakın ilişkiler kuruyorlar.

Çalışma için araştırmacılar, 2005 ile 2006 yılları arasında 10 bin Alman ve 4 bin Türk göçmen ile yapılan görüşmeler sonucu elde edilen "Generations and Gender Survey" adlı araştırmanın verilerini kullandı. Yaşları 50 ile 79 arasında değişen, Almanya doğumlu 3 bin 248 ile Türkiye doğumlu 494 kişinin cevapları enstitünün araştırmasına yansıdı. - BERLİN

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Almanya'daki Türk Yaşlılar Daha Yalnız - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yahudi yerleşimciler askerlerin koruması altında Filistinlilere ait bir aracı ateşe verdi
  21:24 Yahudi yerleşimciler askerlerin koruması altında Filistinlilere ait bir aracı ateşe verdi

  Filistin'in Batı Şeria bölgesinde Yahudi yerleşimciler, Filistinlilere ait bir aracı askerlerin koruması altında ateşe verdi. İsrailli insan hakları örgütü Yesh Din, olaya ait güvenlik kamerası görüntülerini yayınladı ve İsrail askerlerinin müdahale etmediğine dikkat çekti.

 • Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Müslümanlar gayrimüslimlere de örnek olmalı
  20:37 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Müslümanlar gayrimüslimlere de örnek olmalı

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İtalya Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Müslümanların sadece kendi toplumuna değil gayrimüslimlere de örnek olması gerektiğini belirtti. Erbaş, Peygamber Efendimizin tanıttığı Müslüman formatını yaşamamız ve çocuklarımıza, gençlerimize bunu miras bırakmamız gerektiğini vurguladı. Ayrıca, çocukların İslam'ı daha iyi öğrenmeleri ve yaşamaları için çalışılması gerektiğini ifade etti.

 • Bakan Fidan'dan Blinken'a: İran-İsrail geriliminin temelinde Gazze'deki savaş yatıyor
  20:19 Bakan Fidan'dan Blinken'a: İran-İsrail geriliminin temelinde Gazze'deki savaş yatıyor

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a İsrail-İran sorununun temelinde Gazze'deki savaşın yattığını, ateşkes gerektiğini, aksi halde krizin büyüyerek devam edeceğini hatırlattı. Fidan, Blinken'a acilen ateşkes ilan edilmesi ve Gazze'ye 'kesintisiz insani yardım' ulaştırılması gerektiğini ifade etti.


Advertisement