Almanya'dan Suriye Konusunda Arap Ligi'ne Tam Destek - Son Dakika

Almanya'dan Suriye Konusunda Arap Ligi'ne Tam Destek

14.02.2012 16:23
Almanya'dan Suriye Konusunda Arap Ligi'ne Tam Destek

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği'nin Suriye konusunda Arap Ligi'ne tam destek verdiğini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Birliği'nin Suriye konusunda Arap Ligi'ne tam destek verdiğini söyledi.

Bugün başkent Berlin'de Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil el Arabi ile bir araya gelen Merkel, görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Merkel, "Arap Ligi, Esad hükümeti tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerine karşı sert bir tutum takınmıştır" ifadesini kullandı.

Merkel, "Avrupa Birliği, bu pozisyonu desteklemekte ve yeni yaptırımlarla bu desteği göstermeye devam edecektir" diye konuştu.

Arap Ligi'nin yeni Genel Sekreteri el Arabi ise, Arap Baharı'nı Arap ülkelerini etkileyen bir tsunamiye benzetti. El Arabi, "Sokaktaki insanlar, bu ister Tahrir Meydanı olsun, ister başka başkentlerin başka meydanları olsun, ne istiyorlar? Onlar, Avrupa'nın çok uzun zamandır sahip olduğu şeyleri istiyorlar; özgürlük, demokrasi, sosyal adalet, saygı ve iyi bir yönetim istiyorlar" diye konuştu.

Filistin konusuna da değinen el Arabi, "Filistin, şu ana kadar bağımsızlığını kazanamayan ve hala başka bir yönetim altında olan tek ülke" dedi.

Arap Ligi Genel Sekreteri ayrıca, "İnsanlar, post-sömürgecilik olarak adlandırabileceğimiz bir dönemde işgal altında. Bu işgal böyle devam etmemeli. Bu çok ciddi bir mesele. Alman hükümetinin geçtiğimiz sene Güvenlik Konseyi'ndeki oylamada tasarı lehine oy kullanmasından dolayı kendilerine minnettarım" diye konuştu. - BERLİN

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
Ifo'dan AB'ye 'ABD ile yeşil sübvansiyon yarışına girme' tavsiyesi Ifo'dan AB'ye 'ABD ile yeşil sübvansiyon yarışına girme' tavsiyesi AB mahkemesinden otomobil üreticilerine yönelik 'hileli yazılım' kararı AB mahkemesinden otomobil üreticilerine yönelik 'hileli yazılım' kararı AB'de yeni otomobil satışları şubatta yükseldi AB'de yeni otomobil satışları şubatta yükseldi

Son Dakika Dünya Almanya'dan Suriye Konusunda Arap Ligi'ne Tam Destek - Son Dakika


Advertisement