Eroğlu: "Güven Yaratıcı Önlemlerin, Çözümün Önüne Geçmesine Müsaade Etmeyeceğiz" - Son Dakika
Dünya

Eroğlu: "Güven Yaratıcı Önlemlerin, Çözümün Önüne Geçmesine Müsaade Etmeyeceğiz"

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere masasında sorunu çözmeye çalıştıklarını ifade ederek, güven oluşturan önlemlerin düşünüldüğünü ancak hiçbir zaman güven oluşturan önlemlerin çözümün önüne geçmesine müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

09.07.2014 17:14
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere masasında sorunu çözmeye çalıştıklarını ifade ederek, güven oluşturan önlemlerin düşünüldüğünü ancak hiçbir zaman güven oluşturan önlemlerin çözümün önüne geçmesine müsaade etmeyeceklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) yeni Başkanı Mehmet Harmancı ve LTB Asbaşkanı Akın Aktunç'u kabul etti. Kabulde ilk sözü alan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun kendisini kabulünden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Harmancı, 29 Haziran'da gerçekleştirilen yerel seçimlerde, toplumun kendisini LTB Başkanlığı görevine layık görüldüğüne işaret ederek, mazbatasını almasının ardından ilk ziyaretini Cumhurbaşkanı Eroğlu'na yapmak istediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bazı konularda fikrini almak ve görüş alışverişinde bulunmak istediğini ifade eden Harmancı, devam eden müzakere sürecine de değindi. Müzakere sürecinde, dünyanın tek bölünmüş başkenti durumunda olan Lefkoşa'nın hangi merkeze dahil olacağının iyi planlanması gerektiğine işaret eden Harmancı, şehrin her iki yakası arasında bugün var olan sorunlar ve eşitsizliklerin giderilmesinin herhangi bir çözümde tüm Kıbrıs'ın çıkarına olacağını kaydetti. Bu sorunun iyi planlanması gerektiğini ifade eden Harmancı, kendilerinin de müdahil olacağı bir yapı çalışması yapılması görüşünü Cumhurbaşkanı Eroğlu'na iletti. Belediyenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara da değinen Mehmet Harmancı, kendilerinin bunlara ilişkin bazı yaklaşımları olacağını söyledi. Harmancı, mevcut durumu toplumla paylaştıklarına dikkat çekerek, bunu yakınmak için yapmadıklarını belirtti. Harmancı, mevcut durumu düzeltmek için çözüm üretmeye çalışacak pozisyonda olduklarını anlattı. Tüm bunları değerlendirmek adına Cumhurbaşkanı Eroğlu'yla görüşmek istediklerini ifade eden Harmancı, devlet organlarının yetkililerine ve belki siyasi parti yetkililerine süreç hakkında bilgi vereceği bir dizi ziyaret başlatacaklarını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, çok önemli ve zor bir göreve seçilen Mehmet Harmancı'nın sorunları çok olan bir belediyeye başkanlık yapacağını vurguladı. Kısa zamanda iki zorlu görevi üstlenen Harmancı'nın LTB'de ekibiyle birlikte yapacağı çalışmalarla zorlukların üstesinden geleceğine inanç belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, belediyenin sorunlarının zaman içerisinde aşılabileceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Eroğlu, belediyenin durumun vatandaşla paylaşılmasının iyi olduğunu, çünkü LTB'de yaşanan sorunları sadece Lefkoşa halkının değil, tüm Kıbrıs Türk halkının takip ettiğini söyledi. Sorunları çözen bir Belediye başkanı ve ekiple, temiz bir Lefkoşa ve şeffaflığın önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, gelirin azaldığı ve ihtiyaç fazlası istihdamın söz konusu olduğu belediyede, mevcut imkanlar doğrultusunda planlanma yapmak gerektiğini kaydetti. Mevcut kadroyla neler yapılması gerektiğini Harmancı'nın ekibiyle planlayarak, en iyi şekilde formülize edecek yeteneğe sahip oluğuna inanç belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Mehmet Harmancı'ya yeni görevinde başarılar diledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, sorunların aşılması konusunda kendinin de üzerine düşen görevler varsa, bunları yapmaya hazır olduğunu dile getirerek, bazı sorunların hükümetle çözülebilmesi gerekeceğine dikkat çekti.

"BAZI KAPILARIN AÇILMASI SÖZ KONUSU OLABİLİR"

Türk tarafının son liderler görüşmesinde iki belediye başkanının bir çalışama içinde olabileceğine yönelik bir önerisi olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu çerçevede bazı kapıların açılmasının söz konusu olabileceğini söyledi. İki belediyenin işbirliği yapması gereken konuları olabileceğini, bunlara güven yaratıcı önlem de denilebileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu konuda Harmancı'ya düşecek görevler olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakere masasında Kıbrıs sorununu çözmeye çalıştıklarını, güven yaratıcı önlemler düşüldüğünü, ama hiçbir zaman güven yaratıcı önlemlerin çözümün önüne geçmesine müsaade etmeyeceklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı Eroğlu, iki tarafı ilgilendiren konularda güven yaratıcı önlemleri yaratmaya çalışırken, esas hedef olan çözüm konusundaki çalışmaları yoğunlaştırma gayreti içinde olacaklarını sözlerine ekledi. - LEFKOŞA

Kaynak: İHA

Son Dakika Dünya Eroğlu: 'Güven Yaratıcı Önlemlerin, Çözümün Önüne Geçmesine Müsaade Etmeyeceğiz' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Didim'de 20 düzensiz göçmen hareketli lastik bot içerisinde kurtarıldı
  09:43 Didim'de 20 düzensiz göçmen hareketli lastik bot içerisinde kurtarıldı

  Aydın'ın Didim ilçesi açıklarında Sahil Güvenlik ekipleri tarafından durdurulan hareketli lastik bot içerisinde 20 düzensiz göçmen yakalandı. Göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü'ne gönderildi.

 • İran'ın Sistan-Beluçistan eyaletinde 5,6 büyüklüğünde deprem
  09:11 İran'ın Sistan-Beluçistan eyaletinde 5,6 büyüklüğünde deprem

  Türkiye son dönemde meydana gelen depremlerle beşik gibi sallanmaya devam ederken, dün akşam saatlerinde Çanakkale'de meydana gelen deprem İstanbul dahil birçok ilde paniğe neden oldu. Bu sabah saatlerinde ise komşu İran'ın güneydoğusundaki Sistan-Beluçistan eyaletinde 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

 • Küresel piyasalar PMI verilerine odaklandı
  09:09 Küresel piyasalar PMI verilerine odaklandı

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerin devam etmesiyle negatif bir seyir izlenirken, bugün gözler dünya genelinde hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerine çevrildi.

 • Milli Savunma Bakanlığı, Gazze'deki ihtiyaç sahipleri için sağlık malzemelerini Ürdün'e ulaştırdı
  07:47 Milli Savunma Bakanlığı, Gazze'deki ihtiyaç sahipleri için sağlık malzemelerini Ürdün'e ulaştırdı

  Milli Savunma Bakanlığı, Gazze'deki ihtiyaç sahipleri için hazırlanan sağlık malzemelerinin A400M tipi uçak ile dün Ürdün'e ulaştırıldığını bildirdi. Uçağa yerleştirilen malzemelerin görüntüleri paylaşılarak, 'Gazzeli kardeşlerimiz için hazırlanan sağlık malzemeleri, Kayseri'deki 12'nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığımızdan havalanan A400M tipi uçak ile Ürdün'e ulaştırıldı.' ifadeleri kullanıldı.

 • Haiti'de Çetelerin Hapishaneleri Basması ve Çete Şiddetinin Yükselişi
  07:46 Haiti'de Çetelerin Hapishaneleri Basması ve Çete Şiddetinin Yükselişi

  Haiti'de yaşananlar, ülkede son yıllarda silahlı çetelerin önlenemez gibi görünen yükselişini izleyenler için bile şoke edici. Bu Karayipler ülkesinin başkentinde ve giderek artan oranda kırsal kesimlerde de hakimi olan çeteleri yakından inceledik.

 • Kolombiya'da Clan del Golfo'nun liderlerinden biri gözaltına alındı
  04:52 Kolombiya'da Clan del Golfo'nun liderlerinden biri gözaltına alındı

  Kolombiya'da ülkenin en büyük silahlı gruplarından Clan del Golfo'nun liderlerinden olan 'El Mocho' lakaplı uyuşturucu kaçakçısı Federico Cardona, güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Operasyonda, El Mocho ve adamlarıyla birlikte 2 kilo sıvı kokain ve 1 kilodan fazla uyuşturucu madde ele geçirildi. El Mocho'nun ABD'ye iade edilip edilmeyeceği ise önümüzdeki haftalarda netlik kazanacak.

 • Almanya'da Hastaneye Giren Kadın Meşale Yakıp Kendini Odaya Kilitledi
  04:05 Almanya'da Hastaneye Giren Kadın Meşale Yakıp Kendini Odaya Kilitledi

  Almanya'nın Aachen kentinde bulunan Luisen Hastanesine giren 65 yaşındaki bir kadın, meşale yakarak ameliyathane kısmına attıktan sonra kendisini bir hasta odasına kilitledi. Polis, kadını gözaltına aldı ve herhangi bir yaralanma olmadığını açıkladı. Olayın nedeni hakkında ise henüz bir açıklama yapılmadı.


Advertisement