UNESCO'nun Mescid-i Aksa Kararı İsrail'i Sarst, İlişkilerini Dondurdu - Son Dakika
Dünya

UNESCO'nun Mescid-i Aksa Kararı İsrail'i Sarst, İlişkilerini Dondurdu

UNESCO\'nun Mescid-i Aksa Kararı İsrail\'i Sarst, İlişkilerini Dondurdu

BM'nin kültür organı kutsal mekanın Musevilikle bir bağı olmadığına karar verdi, İsrail uluslararası örgütle tüm işbirliğini dondurup UNESCO'yu terörü cesaretlendirmekle suçladı.

14.10.2016 15:37  Güncelleme: 16:27
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İsrail, "Mescid-i Aksa'nın Musevilikle bağı olmadığı" yönündeki kararına tepki olarak Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ile tüm ilişkilerini dondurdu.

İLİŞKİLERİ ASKIYA ALDILAR

İsrail Milli Eğitim Bakanı Naftali Benett, UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova'ya hitaben yazdığı mektupla ilişkileri askıya alma kararını bildirdi.

UNESCO'nun "Mescid-i Aksa'nın Musevilikle bir bağı olmadığı" yönündeki kararının "teröre destek sağladığını" savunan Benett mektubunda, "Bu kararınız tarihi yok saymakta ve terörü cesaretlendirmektedir. İki Yahudinin öldürüldüğü bir haftada Kudüs'teki cihat destekçilerini öldüllendirenler, Tanrı saklasın daha fazla kişinin kurban olmasını teşvik edebilirler." ifadelerini kullandı.

KARARIN BİR KEZ DAHA OYLANMASI BEKLENİYOR

UNESCO Dışişleri Komisyonu'na sunulan karar tasarısı dün 6'ya karşı 24 evet oyu ile kabul edilmişti. İki üyenin katılmadığı oylamada 26 üye çekimser kalmıştı.

Karar tasarısının gelecek hafta UNESCO'nun 58 üyeli yönetim kurulunda bir kez daha oylanması bekleniyor.

HAMAS VE FETİH'TEN YAZILI AÇIKLAMA

Karar, Filistin tarafında ise sevinçle karşılandı. Siyasi rakipler Hamas ve Fetih Hareketi, karardan duyduğu memnuniyeti yazılı açıklamayla duyurdu.

Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, "UNESCO'nun Musevilerin Aksa ile bağının bulunmadığına ilişkin kararı, doğru yönde atılan bir adım. Filistin halkının tüm haklarına kavuşması için uluslararası kurumların da gerekli diğer adımları atması gerekiyor" denildi.

Fetih Hareketi Sözcüsü Usame el-Kavasimi ise, yazılı açıklamasında "Kararın önemi içeriğinden kaynaklanıyor. Kararda Museviliğin Mescid-i Aksa ve Kudüs ile hiçbir ilgisinin olmadığı belirtiliyor" ifadelerini kullandı.

Mescid-i Aksa'nın Müslümanlıkla bağlantısına özellikle dikkat çekilen karar tasarısının, gelecek hafta UNESCO'nun 58 üyeli yönetim kurulunda bir kez daha oylanması bekleniyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Dünya UNESCO'nun Mescid-i Aksa Kararı İsrail'i Sarst, İlişkilerini Dondurdu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İran'ın füzeleri İsrail'e değil Irak'a düştü! Elektrik tellerine takılan dronun görüntüsü gündem oldu
  14:18 İran'ın füzeleri İsrail'e değil Irak'a düştü! Elektrik tellerine takılan dronun görüntüsü gündem oldu

  İran'ın gece saatlerinde İsrail'e yönelik başlattığı "Gerçek Vaat" operasyonunda kullandığı füzelerden bazıları Irak'a düştü. Erbil'in Revandiz kasabasına bağlı Akoyan köyü yakınlarına düşen roketler bölgedeki vatandaşlar tarafından görüntülenirken, bir intihar dronunun elektrik tellerine takıldığı görüntü de dünya medyasında ses getirdi.

 • İsrail bombardımanı sonucu Han Yunus kenti harabeye döndü
  14:17 İsrail bombardımanı sonucu Han Yunus kenti harabeye döndü

  İsrail'in aylarca süren bombardımanları sonucunda Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kenti büyük ölçüde harabeye döndü. İsrail ile Hamas arasında kalıcı bir ateşkesin sağlanması zor görünürken, kent sakinlerinin yaşamlarını yeniden kurmaları ve vatanlarını yeniden inşa etmeleri uzun zaman alacak.

 • Ürdün Başbakanı: Gerilimi Azaltın, Tehlikeli Yollara Girmeyin
  14:09 Ürdün Başbakanı: Gerilimi Azaltın, Tehlikeli Yollara Girmeyin

  İran'ın İsrail'e misilleme saldırısının ardından Ürdün Başbakanı Bişr el Hasavne, bölgedeki gerilimin tehlikeli sonuçlara yol açabileceğini belirterek tüm tarafları gerilimi azaltmaya çağırdı. ABD Başkanı Joe Biden ise G7 liderlerini İran saldırısına karşı diplomatik bir tepki koordine etmek için bir araya getireceğini açıkladı. Kanada, Almanya, Çin ve İspanya da İran'a kınama mesajları gönderdi. İran ise iç hat uçuşlarını iptal etti.

 • Uludağ'da çıkan yangın itfaiye ve helikopter desteğiyle söndürüldü
  13:45 Uludağ'da çıkan yangın itfaiye ve helikopter desteğiyle söndürüldü

  Bursa'nın Uludağ eteklerinde çıkan yangın, itfaiye ekipleri, Orman Bölge Müdürlüğü ve havadan helikopter desteğiyle kontrol altına alındı. Yangın, Teferrüç-Kadıyayla mevkiinde meydana geldi. Yangına müdahale eden ekiplere zorlu şartlarda helikopterler de destek verdi. Yangın 4 saat süren çalışmalar sonucunda söndürüldü ve can kaybı yaşanmadı. Olayla ilgili tahkikat başlatıldı.

 • Uludağ eteklerinde çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor
  13:40 Uludağ eteklerinde çıkan yangına havadan ve karadan müdahale sürüyor

  Bursa'nın Uludağ eteklerinde çıkan yangına karadan İtfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı arazözler, havadan ise helikopterler ile müdahale ediliyor. Yangın, 10:00 sıralarında Uludağ eteklerinde Teferrüç-Kadıyayla mevkiinde başladı. Yangını söndürme çalışmaları sürüyor.

 • Rusya'dan İran'ın İsrail saldırısına ilk tepki
  13:39 Rusya'dan İran'ın İsrail saldırısına ilk tepki

  Rusya Dışişleri Bakanlığı, İran'ın İsrail'e gerçekleştirdiği misilleme saldırılarının ardından taraflara itidal çağrısında bulundu.

 • İran: İsrail'e yönelik operasyon başarıyla tamamlandı ve devamını amaçlamıyoruz
  13:11 İran: İsrail'e yönelik operasyon başarıyla tamamlandı ve devamını amaçlamıyoruz

  İran'ın İsrail'e yönelik saldırısı dünyayı tedirgin ederken, "Gerçek Vaat" ismi verilen operasyonun devam edip etmeyeceği merak konusuydu. İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri yaptığı açıklamada "Operasyon başarıyla tamamlandı. Biz bu operasyonu tam bir sonuç olarak görüyoruz ve operasyonun devamına yönelik bir düşüncemiz yok" ifadelerini kullandı.


Advertisement