Las Palmas'ta lav akıntısı okyanusla buluştu, zehirli gaz ve patlama uyarısı yapıldı - Son Dakika
BBC

Las Palmas'ta lav akıntısı okyanusla buluştu, zehirli gaz ve patlama uyarısı yapıldı

29.09.2021 10:12
Las Palmas'ta lav akıntısı okyanusla buluştu, zehirli gaz ve patlama uyarısı yapıldı

İspanya'nın Las Palmas adasında meydana gelen yanardağ patlamasında, akan lav okyanusa ulaştı.

İspanya'nın Las Palmas adasında meydana gelen yanardağ patlamasında, akan lav okyanusa ulaştı. Uzmanlar zehirli gaz ve patlamaların yaşanma olasılığına karşı uyarıyor.

Playa Nueva bölgesinde Atlantik Okyanusu ile buluşan lav akıntısı, buhar bulutları oluşturuyor.

Lavın, deniz suyu ile buluşmasının, klor içeren kimyasal bir reaksiyon oluşturabileceği bunun da deriyi, gözleri ve solunumu etkileyebileceği uyarısı yapılıyor.

İnsan sağlığını etkileyebilecek gazlar kadar, uzmanlar, kıyı şeridinde çökmeler olabileceği bunların da patlamalara yol açabileceği uyarısını yapıyor.

Afrika'nın kuzey batısında, İspanya'ya ait Kanarya Adaları'nda bulunan yanardağ, 1971'den bu yana ilk kez faaliyete geçti.

Cumbre Vieja Yanardağı'nın 19 Eylül'de patlaması sonrası yüzlerce ev yıkıldı, 6 bin kişi bölgeden tahliye edildi.

Kıyı şeridindeki köyler, lavın suyla buluşması beklentisi ile daha önce boşaltılmıştı.

İspanya hükümeti ise patlamanın yaşandığı Las Palmas'ı afet bölgesi ilan etti ve volkanik faaliyetten etkilenenlere mali yardım sözü verdi.

Lavın tehlikeleri neler?

Lavın soğuk deniz suyuyla buluşması ile bir dizi kimyasal etkileşim meydana geliyor ve bir gaz bulutu oluşturuyor.

BBC'ye konuşan yanardağ uzmanı Doktor Robin George Andrews, bu etkileşimin, hidroklorik asit, su buharı ve biraz da külden oluşan bir buhar bulutu oluşturduğunu ve bunun "solunum için iyi" olmadığını söylüyor.

Andrews, bu toksik gazın gözlerde, ciğerde ve deride rahatsızlık yaratabileceğini ancak halkın, bu bölgeden uzak durması halinde "büyük sorun yaratmayacağını" değerlendiriyor.

Andrews, lavın deniz suyuyla buluştuğu yerlerde, "düdüklü tencere etkisi" nedeniyle volkanik patlamaların da yaşanabileceği belirtiliyor.

Hawaii Adası'nda 2018 yılında yaşanan bir lav topu patlamasında 23 kişi yaralanmıştı.

Las Palmas adasının güneyinde bulunan yanardağ çevresinde 80 bin kişi yaşıyor.

Las Palmas'ta lav akıntısı okyanusla buluştu, zehirli gaz ve patlama uyarısı yapıldı
Las Palmas'ta lav akıntısı okyanusla buluştu, zehirli gaz ve patlama uyarısı yapıldı

Son Dakika Dünya Las Palmas'ta lav akıntısı okyanusla buluştu, zehirli gaz ve patlama uyarısı yapıldı - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR (1)
  • Arafat Güllü: İşte bekledigim felaket buzullar bu kez kesinlikle yüzde doksan erime hızıyla sürüyor bu da sahil kenarlarinin sonu demek Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
500

Son Dakika

Son Dakika: Ronaldo'nun yeni hocası Ralf Rangnick oldu 14:53 Son Dakika: Ronaldo'nun yeni hocası Ralf Rangnick oldu Farah Zeynep Abdullah'tan 'kalıcı yaz saati' tepkisi: İlla cehalet karanlığı! 14:51 Farah Zeynep Abdullah'tan 'kalıcı yaz saati' tepkisi: İlla cehalet karanlığı! Erdoğan 14:46 Erdoğan "asgari ücret zammıyla işten çıkarmalar olur mu" sorusunu yanıtladı: Müsaade etmeyiz!
Rasıl Hacar'a ünlü akını! Manzarayı görmek için Dubai'den geldi! 14:41 Rasıl Hacar'a ünlü akını! Manzarayı görmek için Dubai'den geldi! Olumsuz hava koşulları İstanbul'u nasıl etkiledi? 14:37 Olumsuz hava koşulları İstanbul'u nasıl etkiledi? Kocaeli'de cami inşaatında iskele çöktü: 8 işçi yaralı 14:25 Kocaeli'de cami inşaatında iskele çöktü: 8 işçi yaralı
Yargıtay'dan işçiden yana karar: İşçi kullanmadığı yıllık izinlerin ücretini alır 13:39 Yargıtay'dan işçiden yana karar: İşçi kullanmadığı yıllık izinlerin ücretini alır Lille'in hocasından milli futbolcumuz Burak Yılmaz'a 13:24 Lille'in hocasından milli futbolcumuz Burak Yılmaz'a "golfçü" benzetmesi!
Advertisement