Miçotakis Ege planından vazgeçmiyor: Türkiye'yi ilgilendirmez - Son Dakika
Dünya

Miçotakis Ege planından vazgeçmiyor: Türkiye'yi ilgilendirmez

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye ziyaretinin üzerinden 2 hafta geçmesine karşın Ege Denizi'ne deniz parkı kurma planında ısrar ediyor. Türkiye'nin tepkisini çeken olayla ilgili tartışmanın anlamsız olduğunu söyleyen Miçotakis, ''Plan Türkiye'yi ilgilendirmez. Türkiye kendi karasularında kendi parklarını kurmak isterse de bu beni ilgilendirmiyor. ''dedi.

29.05.2024 18:25  Güncelleme: 19:40

Yunanistan'ın İyon ve Ege Denizi'nde birer deniz parkı oluşturma planı, Ankara ile Atina arasında gerilime neden olurken 2 hafta önce Türkiye'yi ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Miçotakis'ten yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyecek açıklamalar geldi.

"BU KONUDA ANLAMSIZ BİR TARTIŞMA VAR"

Miçotakis, Yunanistan'da bir özel televizyon kanalına yaptığı açıklamada "Bu deniz parklarını kendi karasularımızda kuruyoruz. Bu konuda anlamsız bir tartışma var. Plan Türkiye'yi ilgilendirmez. Türkiye kendi karasularında kendi parklarını kurmak isterse de bu beni ilgilendirmiyor." şeklinde konuştu.

"ERDOĞAN'A DA SÖYLEDİM, EGE'DEKİ EGEMENLİK KONULARI LOZAN'A TABİ"

Yunan başbakan, Türkiye'nin Yunanistan'ın egemenliğine karşı girişimlerde bulunduğunu iddia ederek "Yunanistan için Ege'de gri alanlar yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da söyledim, Ege'deki egemenlik konuları Lozan Anlaşması'na tabidir." ifadelerini kullandı.

Miçotakis Ege planından vazgeçmiyor: Türkiye'yi ilgilendirmez

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la olan iletişimiyle ilgili de konuşan Miçotakis, "Zorlu bir ilişkimiz var ama samimi iletişimin bir yolunu bulduk." dedi.

NE OLMUŞTU?

Daha önce biyolojik çeşitliliği korumak amacıyla iki büyük deniz parkı kuracağını açıklayan Yunanistan yönetimine Türkiye'den tepki gecikmemiş, Dışişleri Bakanlığı'nın 9 Nisan tarihli açıklamasında şu ifadeler yer almıştı:

"Yunanistan'ın, Ege sorunları bağlamında öteden beri hemen her platformdan istifade etme çabası içinde olduğu bilinmektedir. İlişkilerimizde son dönemde görülen yumuşamaya rağmen Yunanistan'ın bu defa da çevreyle ilgili hususları istismar ettiği görülmektedir.

Ege sorunlarını ve egemenliği uluslararası anlaşmalarla Yunanistan'a devredilmemiş bazı ada, adacık ve kayalıkların statüsüne ilişkin hususları kendi gündemi çerçevesinde kullanmamasını Yunanistan'a tavsiye ederiz."

Miçotakis Ege planından vazgeçmiyor: Türkiye\'yi ilgilendirmez

Son Dakika Dünya Miçotakis Ege planından vazgeçmiyor: Türkiye'yi ilgilendirmez - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (6)

  • Mustafa Turgut: Tüm medeniyetler tarihimiz boyunca, kaşınanı hep kaşımışızdır... Dost düşman tüm ülkeler de, bunu gayet iyi bilir... 35 5 Yanıtla
  • Osman A: Bunlar her gelip gittikten sonra niye artistlik yapıyor.İlla benim şımarıklığımı giderin,kaşıyın beni ben sadece bundan anlarım diyor herhalde. 34 2 Yanıtla
    Murat Çevre: Aynen kaşımak lazım bunlari 0 0
  • Ankara null: multecileri verdiler gene bize 5 2 Yanıtla
  • Zerrin Karakütük: lozan bri mağlubiyet ti savaşı kazandı isek bu ne hal kara sınırımıza yakın denizler adalar yunan bırakılmış 0 0 Yanıtla
  • Ibrahim YILDIRIM: yaw adamın mülkü degil mi bize ne? 0 0 Yanıtla

Advertisement