New York Times'ın 'Ortadoğu Haritası'na Büyük Tepki - Son Dakika

New York Times'ın 'Ortadoğu Haritası'na Büyük Tepki

16.05.2016 16:06
New York Times'ın 'Ortadoğu Haritası'na Büyük Tepki

16 Mayıs 1916 tarihinde Britanya ve Fransa arasında yapılan ve Osmanlı Devleti'nin Ortadoğu'daki topraklarının paylaşılmasını öngören gizli anlaşma yıldönümünden iki gün önce yayımlanan "Farklı sınırlar Ortadoğu'yu kurtarabilir miydi?

16 Mayıs 1916 tarihinde Britanya ve Fransa arasında yapılan ve Osmanlı Devleti'nin Ortadoğu'daki topraklarının paylaşılmasını öngören gizli anlaşma yıldönümünden iki gün önce yayımlanan "Farklı sınırlar Ortadoğu'yu kurtarabilir miydi?" başlıklı makale Nick Danforth tarafından kaleme alındı.

Sykes Picot Anlaşması'nın doğurduğu sorunların halen sürdüğüne dikkat çekilen yazıda, ABD eski başkanlarından Woodrow Wilson'ın 1919'da alternatif bir harita sunduğu belirtildi.

Yazıda, "Wilson'ın, söz konusu coğrafyayı bölecek daha iyi bir yol belirlenmesi amacıyla gönderdiği heyette bulunan teolog Henry King ve sanayici Charles Crane, uluslara kendi kaderlerini tayin hakkı tanınması ilkesiyle bağdaşan bir harita hazırlanması için bölgede yüzlerce görüşme yaptı" denildi.

Makale şu ifadelerle sonlandı:

"Bu bölgenin gerçek sınırlarının çizilmesi için kaçırılmış bir fırsat mıydı? Şüpheli... Sonuç itibarıyla Fransa ve Britanya bu heyetin tavsiyelerini göz ardı etti. Dinlemiş olsalardı, durum aşağı yukarı aynı olabilirdi."

New York Times'ın yayımladığı harita, Wilson'ın gönderdiği heyetin 1919'daki önerileri doğrultusunda çizildi. Haritada İzmir'in "Türkiye sınırları içinde yarı-otonom", Trakya bölgesinin ise "Uluslararası Bizans Devleti" olarak tasarlandığı görüldü. Türkiye'nin bir kısmını Suriye'ye, Doğu Anadolu ve Karadeniz'in bir bölümünü de Ermenistan'a bağlayan harita, bağımsız bir "Kürdistan" devleti kurulmasını ya da bu bölgenin "Mezopotamya"ya katılmasını öngörüyor.

Adını İngiliz diplomat Mark Sykes ve Fransız diplomat François Georges-Picot'tan alan Sykes-Picot Anlaşması, Ortadoğu'da böyle bir harita öngörüyordu.

YORUMLAR
500
Inter, Alexis Sanchez ile yollarını ayırdı Inter, Alexis Sanchez ile yollarını ayırdı Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, Japon mevkidaşı Hayashi ile telefonda görüştü Fransa Dışişleri Bakanı Colonna, Japon mevkidaşı Hayashi ile telefonda görüştü Fransız kanalından, 'Gazze'de gerginliği İsrail başlattı' yorumunu yapan gazeteciye sansür Fransız kanalından, 'Gazze'de gerginliği İsrail başlattı' yorumunu yapan gazeteciye sansür
Kaynak: Hürriyet

Son Dakika Dünya New York Times'ın 'Ortadoğu Haritası'na Büyük Tepki - Son Dakika

Bu haber Hürriyet tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Hürriyet tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Hürriyet kurumudur.

Advertisement