Pınar Selek İçin Strasbourg'ta Destek Toplantısı - Son Dakika
Dünya

Pınar Selek İçin Strasbourg'ta Destek Toplantısı

Pınar Selek İçin Strasbourg\'ta Destek Toplantısı

İstanbul Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili olarak yeniden yargılanması sonucu ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Pınar Selek için Strasbourg'ta destek toplantısı düzenlendi.

19.02.2013 10:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İstanbul Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlamayla ilgili olarak yeniden yargılanması sonucu ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Pınar Selek için Strasbourg'ta destek toplantısı düzenlendi.

Strasbourg Odyssee Sinema Salonu'nda düzenlenen toplantıya Strasbourg Belediye Başkanı Senatör Roland Ries, Yardımcısı Milletvekili Philippe Bies, encümenler Derya Topal, Mine Günbay, Nawel Rafik, Starsbourg Üniversite Başkan Yardımcısı Françis Kern, Starsbourg Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Alain Beretz, İstanbul'dan gelen Selek'in babası ve avukatı Alp Selek, 'Hala Tanığız Platform' temsilcisi Onur Fidangül ile çok sayıda siyasetçi ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 300 kişi katıldı. Pınar Selek'in babası ve aynı zamanda avukatı olan Alp Selek, toplantıda yaptığı konuşmada, "Davayı anlatabilmem için ortada bir hukuk olması lazım" dedi. Davanın hukuk dışı işlemlerle ve sahte belgelerle yürütüldüğünü anlatan Selek, şöyle dedi:

"Pınar büyük işkenceden geçti Eminiyet'te, aklın alamayacağı büyük işkenceden. Fakat Mısır Çarşısı ile ilgili tek sual sorulmadı. Çünkü patlama olmuştu . Pınar'da herhangi bir patlayıcı yoktu. Araştırmasıyla ilgili bilgi istediler. Astılar kolu çıktı, elektrik verdiler. Fakat araştırmasıyla ilgili herhangi bir isim alamayınca Pınar onların büyük düşmanı oldu."

Strasbourg Belediye Başkanı Senatör Roland Ries, Pınar Selek'in yalnız olmadığını Strasbourg ve Avrupa'nın desteklediğini söyledi. Starsbourg Üniversitesi Başkanı Kern ve Rektör Prof.Dr. Beretz ise, "İfade, bilim çalışmalarında özgürlükler kısıtlanmamalı, üniversite Selek'in arkasında. Pes etmeyeceğiz. İstanbul'da çıkan müebbet kararı hepimizi çok üzdü ama Selek'e olan destek bizi mutlu kılıyor. Hepimiz Selek için kenetlenip dayanışmamıza devam edeceğiz" diye konuştu.

Pınar Selek, bu dayanışmanın kendisi için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Benim tek bir hedefim var; ülkeme dönmek. Ben biliyorum ki ben haklıyım. ve biliyorum ki kazanacağız. Ama bu bir an önce olsun istiyorum. Sevdiklerimin yanına bir an önce döneyim istiyorum" dedi. Selek'in babası ve avukatı Alp Selek ise, şunları söyledi: "Toplantı yapıldı. Salon tıklım tıklımdı. O kadar ilgili ve etkililiydi ki insanlar, tamamen yapılan Türkiye'deki mahkeminin son kararının haksızlığını hem davayı dinleyenler hem de buradaki insanlar bir mücadele aşkıyla Pınar'a sahip çıkmaya başladılar. Bu mücadele bugün yapılan bir kaç toplantıyla değil bu dava sonuçlanıncaya kadar devam edeceği inancı geldi bende."

Toplantıda, 24 Ocak'ta İstanbul'da yapılan duruşmayı izlemeye giden Fransızlar'ın Çağlayan Adliyesi önünde çektiği, Selek'e verilen desteğin yeraldığı fotoğraflardan oluşan bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Toplantı boyunca zaman zaman perde de Haliç ve Galata Kulesi'nin fotoğrafları gösterilirken saz ve flüt dinletisi de yapıldı. Fransız basınının da takip ettiği toplantının sonunda düzenlenen resepsiyonda Türkiye'de yaşanan hukuk süreci konuşuldu. Resepsiyonda ayrıca Pınar Selek için imza kampanyası başlatıldı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Dünya Pınar Selek İçin Strasbourg'ta Destek Toplantısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor
  00:19 Acun bombayı patlattı! Ronaldinho Survivor'a geliyor

  Survivor All Star'da Acun Ilıcalı, efsane futbolcu Ronaldinho'nun yarışmaya konuk olacağını duyurdu. Ronaldinho, Sercan Yıldırım ile gösteri maçında yer alacak.

 • Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak
  00:13 Sağlık Bakanlığı 27 bin sözleşmeli personel alacak

  Resmi Gazete'de yer verilen ilana göre Sağlık Bakanlığı 15 bini hemşire, 2 bini ebe olmak üzere 27 bin personel alacak.

 • CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi
  20 Şub CHP, yönettiği Saruhanlı'da belediye başkan adayının başvurusunu yetiştiremedi

  Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde CHP'li Belediye Başkanı Zeki Bilgin'in, yeniden aday gösterildiği ilçedeki adaylık başvurusu YSK'ya geç teslim edildiği gerekçesiyle kabul edilmedi. Parti yönetimi elektrik kesintisi nedeniyle listenin 17.08'de girildiğini öne sürerek itirazda bulundu.

 • Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı
  20 Şub Icardi'nin Ankaragücü tribünlerine yaptığı hareket infial yarattı

  Ankaragücü-Galatasaray maçında tribünlerden çekilen bir görüntü infial yarattı. Söz konusu videoda Icardi'nin rakip tribünlere skandal bir hareket yaptığı görülürken, Ankaragücü kulübü TFF'ye başvuru yapacaklarını açıkladı. Sarı Kırmızılı bazı taraftarlar ise görüntünün montaj olduğunu ileri sürdü. Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kızılhan ise hareketin seviyesizlik ve tribünleri sahaya indirme çabası olduğunu söyleyerek TFF'ye Icardi'nin PFDK'ya sevk edilmesi çağrısında bulundu.

 • İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı
  20 Şub İBB Başkan Adayı Murat Kurum canlı yayında İstanbul için yapılan son anket sonucunu paylaştı

  AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, katıldığı bir televizyon canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu. Kurum, İstanbul için yapılan son anketlerdeki durumu anlatarak, ''Anketlerde 1.5-2 puan öne geçtik.'' ifadelerini kullandı.

 • İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı
  20 Şub İsrail, Gazze Şeridi'nde Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı

  İsrail ordusu, yüzlerce Filistinli ailenin yerlerinden edilmesinin ardından Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Zeytun Mahallesi'ne askeri saldırı başlattı. Hamas'ın altyapısına odaklanılacağı belirtilirken, binlerce Filistinli tekrar yollara düştü.

 • Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız
  20 Şub Arnavutluk Başbakanı Rama'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Arnavutlarla yaptığınız iddiayı kazandınız

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'ya resmi ziyarette bulunan Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk'ta 3 ayda hastane inşa ettiklerini söyleyen Erdoğan, ''Bu konuda sayın Rama'yla iddiaya girmiştik. Hamdolsun 3 ay gibi rekor sürede hastanemizi inşa ettik.'' dedi. Rama ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, ''Sizin söylediğiniz söz gerçekleştirilir. Verilen sözler tutulur. Arnavutlarla yaptığınız bu iddiayı kazandınız. Size alenen teşekkür etmek istiyorum.'' yanıtını verdi.

 • Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz
  20 Şub Fatih Erbakan'ın sözlerine BBP'den tepki: Özür dilemeye davet ediyoruz

  YRP lideri Fatih Erbakan'ın, AK Parti'yle ittifak temaslarının kesilmesiyle ilgili olarak sarf ettiği ''Bize il ve ilçe adaylıkları yerine 2-3 Belediye Meclisi üyeliği teklif ettiler. Anketlerde binde 6-7 civarında oyu görünen BBP'ye teklif ettikleriyle aynı.'' sözlerine BBP'den tepki geldi. BBP Genel Başkan Yardımcısı Fehmi Güney yaptığı açıklamada, ''Kardeşlerimizin partisi olarak gördüğümüz YRP Genel Başkanı Sayın Fatih Erbakan'ı, partimiz ve mensuplarından özür dilemeye davet ediyoruz.'' ifadelerini kullandı.


Advertisement