Sırbistan-Kosova arasında yaşanan krizde anlaşmaya varıldı - Son Dakika

Sırbistan-Kosova arasında yaşanan krizde anlaşmaya varıldı

24.11.2022 11:47

Sırbistan-Kosova arasında yaşanan krizde anlaşmaya varıldıBELÇİKA, (DHA)- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Kosova ile Sırbistan arasında yaşanan 'plaka krizinde' gerginliğin azaltılmasına yönelik anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Sırbistan- Kosova arasında yaşanan krizde anlaşmaya varıldı

BELÇİKA, (DHA)- Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell Kosova ile Sırbistan arasında yaşanan 'plaka krizinde' gerginliğin azaltılmasına yönelik anlaşmaya varıldığını duyurdu. Borrell, 'İki taraf arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik teklifimiz çerçevesinde bundan sonraki adımları görüşeceğiz' dedi.

Borrell, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Kosova ve Sırbistan arasında yaşanan 'plaka krizinde' bir anlaşmaya varıldığını duyurarak, 'Bugün Kosova ile Sırbistan arasında yaşanan gerginliğin tırmanmasını önleyecek bir anlaşmaya vardık. AB kolaylaştırıcılığı kapsamında Kosova ve Sırbistan'ın baş müzakerecilerinin daha fazla gerilimi önlemek için önlemler üzerinde anlaşmaya vardıklarını ve ilişkilerinin normalleştirilmesine ilişkin teklife tamamen konsantre olduklarını duyurmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. İki taraf arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik teklifimiz çerçevesinde bundan sonraki adımları görüşeceğiz' dedi.

Belgrad- Priştine diyaloğu ve diğer Batı Balkan bölgesel meselelerinden sorumlu AB Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak'a ve konunun taraflarına 'sıkı çalışmaları' için teşekkür eden Borrell, 'Sırbistan, Kosova şehirlerinin adıyla plaka vermeyi durduracak ve Kosova, araçların yeniden tescili ile ilgili diğer işlemleri durduracak. Sonraki adımları görüşmek üzere önümüzdeki günlerde tarafları davet edeceğim' ifadelerini kullandı.

SIRBİSTAN-KOSOVA 'ARAÇ PLAKASI' KRİZİ

Kosovalı yetkililer bölgelerinde bulunan etnik Sırpların, Sırbistan tarafından verilen araç plakalarını teslim etmelerini istemiş, Kosova plakası kullanmaları gerektiğini ifade etmişti. Ancak Sırbistan, Kosova'nın bağımsızlığını tanımadığı için durum bölgede gerilime neden olmuştu. AB gerginliğin tırmanmaması için Priştine ile Belgrad arasında müzakere toplantısı düzenlemiş, durum çözüme ulaşmamıştı. Kosovalı yetkililer plakaları teslim etmeyenlere 150 Euro para cezası keseceğini açıklamıştı.

Birkaç gün önce Sırbistan ile Kosova arasındaki krizin çözümü için müzakereler yapılmış ve Borrell toplantı sonucunun hayal kırıklığı yarattığını belirtmişti. Borrell konu hakkında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e bilgi verdiğini açıklamış, Stoltenberg de Borrell ile konuştuğunu belirterek 'Plaka anlaşmazlığını çözmenin mümkün olmaması bizi hayal kırıklığına uğrattı. Şimdi sorumluluk ve pragmatik çözümler zamanı. Gerginlikten kaçınılmalıdır. NATO KFOR tetikte olmaya devam ediyor' açıklamasını yapmıştı.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
Bosnalı Sırp lider Dodik: 'Kosova'nın tanınmasına asla izin vermeyeceğim' Bosnalı Sırp lider Dodik: 'Kosova'nın tanınmasına asla izin vermeyeceğim' Sırp lider Vucic, Tiran'daki AB-Batı Balkanlar Zirvesi'ne katılmayacaklarını söyledi Sırp lider Vucic, Tiran'daki AB-Batı Balkanlar Zirvesi'ne katılmayacaklarını söyledi

Son Dakika Dünya Sırbistan-Kosova arasında yaşanan krizde anlaşmaya varıldı - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement