Türkiye'nin kara harekatı yapmayı planladığı Suriye'den dikkat çeken iddia: ABD, tüm personelini Irak'a sevk etti - Son Dakika

Türkiye'nin kara harekatı yapmayı planladığı Suriye'den dikkat çeken iddia: ABD, tüm personelini Irak'a sevk etti

30.11.2022 12:28

Türkiye Suriye'nin kuzeyinde yeni bir kara harekatı planladığı esnada, iddialara göre ABD tarafından dikkat çeken bir hamle geldi. ABD, Suriye'nin kuzeyinden diplomatlarını ve tüm sivil personelini çekerek Irak'a yönlendirdi. ABD'li yetkililer dikkat çeken iddiayı reddetmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'ye yönelik kara harekatı mesajı vermesinin ardından bölgede yeni gelişmeler yaşanıyor.

OPERASYON İHTİMALİ ARTTI

Bölgeden haberleri işleyen Al Monitor gazetesinin iddiasına göre, Türkiye'nin devam eden hava harekatlarının ardından ABD, diplomatların da içinde bulunduğu tüm sivil personelini Suriye'nin kuzeyinden Irak'a nakletti. Bu nakilin gerçekleşmesi ile Türkiye'nin bölgede terör örgütlerine karşı operasyon yapma ihtimalinin daha da arttığı ifade ediliyor.

ABD OLAYI YALANLAMADI

ABD'nin, Suriye'nin kuzey ve doğusundaki diplomat dahil sivil personelini Erbil'e çektiği iddiaları ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yalanlanmadı. Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Suriye'deki Amerikan askerlerinin güvenliğini gerekçe göstererek bu konuda konuşmayacaklarını açıkladı.

"İSTİHBARAT DÜZEYİNDE GÖRÜŞMELERİMİZ OLUYOR"

Öte yandan olası harekat konusunda açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "3 harekatı yapmasaydık Suriye'nin toprak bütünlüğü olmazdı" dedi. Suriye ile görüşme konusuna da değinen Kalın, "İstihbarat düzeyinde zaten görüşmelerimiz oluyor. Bunun için zeminin oluşması gerekiyor" diye konuştu.

"TÜRKİYE KİMSEDEN İCAZET ALMAZ"

Olası harekata ne tür tepkiler olur sorusuna da yanıt veren Kalın, "Biz müttefiklerimizle ve komşu ülkelerle bu tür operasyonları elbette değerlendirir ve konuşuruz. Ancak kimseye önceden bilgi verip icazet almak izin almak gibi bir şey söz konusu değil. Kendi güvenlik kaygılarını gidermek için Türkiye kimseden icazet almaz. Kamuoyunda ABD'liler rahatsız, Rusya şöyle dedi bunlar böyle dedi vesaire diye şeyler gündeme geliyor. Onlar rahatsız olabilirler, pozisyonlarını ifade edebilirler ama bu bizim atacağımız adımları hiçbir şekilde etkilemez. Biz bunu da açık bir şekilde zaten kendilerine de ifade ediyoruz" dedi.

YORUMLAR
500
Korkunç cinayeti bu görüntü çözdü! Kızını boğarak öldüren annenin ifadesi ortaya çıktı: İlaçların etkisiyle kızımı boğdum Korkunç cinayeti bu görüntü çözdü! Kızını boğarak öldüren annenin ifadesi ortaya çıktı: İlaçların etkisiyle kızımı boğdum Kızını boğarak öldüren anne: İlaçların etkisiyle kızımı boğdum Kızını boğarak öldüren anne: İlaçların etkisiyle kızımı boğdum İdlib'de şiddetli yağış, bazı kamplarda su baskınlarına neden oldu İdlib'de şiddetli yağış, bazı kamplarda su baskınlarına neden oldu

Son Dakika Dünya Türkiye'nin kara harekatı yapmayı planladığı Suriye'den dikkat çeken iddia: ABD, tüm personelini Irak'a sevk etti - Son Dakika


Advertisement