14 bin nüfuslu ilçenin kütüphanesi ilgi görüyor - Son Dakika
Eğitim

14 bin nüfuslu ilçenin kütüphanesi ilgi görüyor

Kilis'in 14 bin nüfuslu Musabeyli ilçesinde faaliyete geçen halk kütüphanesi, üye sayısının 3 bine ulaşmasıyla dikkat çekiyor. Musabeyli ilçe Halk Eğitimi Merkezi tarafından desteklenen kütüphane, açtığı kurslarla da vatandaşlara hizmet veriyor.

30.11.2023 15:57  Güncelleme: 16:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

14 bin nüfuslu ilçenin kütüphanesi ilgi görüyor

KİLİS - Kilis'in 14 bin nüfuslu Musabeyli ilçesinde 2023 yılının başlarında faaliyet giren halk kütüphanesinin üye sayısı 3 bine dayandı.

Musabeyli Kaymakamlığının destekleriyle kurulan Musabeyli ilçe Halk Eğitimi Merkezi 12 bin 500 kitapla kapılarını açmıştı. 4 ayda kitap sayısı 14 bine çıkan Halk Eğitim merkezi, açtığı kurslarla vatandaşa hizmete devam ediyor. 2023 yılında açılan 152 kursa 4 bin 500 e yakın kişi katılım göstererek büyük ilgi gördü. Açılan kurslara katılım gösteren kişi sayısı 3 bine yaklaştı.

Eşinin işinden dolayı Balıkesir'den Kilis'in Musabeyli ilçesinde ikamet ettiğini söyleyen Seda Kırvak, "İlçe küçük olduğundan dolayı çok fazla sosyal aktivite olacağını düşünmeyerek geldim. Musabeyli Kaymakamlığının açtığı halk eğitim kurslarının olduğunu duydum ve çocuğumu kreş alanına bıraktım bende ilgi alanım olan kuaförlük olduğu için tırnak ve makyaj alanında oğlum kreşte bende burada sosyalleşiyorum" dedi.

8 aydır ilçede ikamet ettiğini ve çok mutlu olduğunu söyleyen Gamze Özdemir," Halk Eğitim Merkezine 2 ay oldu ve direk kuaförlük alanına seçtim ve burada hem öğreniyor hem de öğretiyorum. Çok eğlenceli ve çok kaliteli zaman geçiriyoruz burada ve büyük küçük demeden herkesi buraya davet ediyorum" şeklinde konuştu.

"Bu binaya girince ben çok mutlu oluyorum"

Musabeyli Kaymakamlığının açtığı Halk Eğitim Merkezinde çok mutlu olduğunu söyleyen 4. sınıf öğrencisi Öykü Zeynep Gültekin, "Okuldan sonra buraya gelerek saz ve gitar çalarak çok mutlu oluyorum ve stresimin hepsini burada atıyorum. öğretmenlerim de arkadaşlarımda çok iyiler tüm arkadaş grubumu buraya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Biz çok mutluyuz sizde mutlu olun"

Her yaştan arkadaşlarını saz ve gitar kurslarına davet edeceğini söyleyen 3'üncü sınıf öğrencisi Ayşe Tunç, "Biz burada çok mutluyuz sizlerde gelin ve siz de mutlu olun. Piyanoyu öğrendikten sonra ilk hedefinin öğretmen olmak ve yaşıtlarına piyanoyu öğretmek" ifadelerine yer verdi.

"14 bin nüfusa 14 bin kitap düşüyor"

İlçede nüfusa göre kitap olduğunu ve her yaş grubuna kitapları olduğunu söyleyen İlçe Halk Eğitim Müdürü Fatime Uluçoban, " İlçeye bağlı 46 köyün 25'inde faaliyet gösteriyoruz. Mesleki ve teknik alanda el sanatları, giyim, kuaförlük ve güzellik bilgisi, bilişim teknolojileri gibi toplamda 39 kurs ve 507 kursiyerimizle eğitim öğretim görmekte. Genel kurslar alanında halk oyunları, din eğitimi, spor, okuma yazma ve 113 kurs alanında bin 308 kursiyerimizle eğitim öğretime devam ediyoruz" diye konuştu.

14 bin nüfuslu ilçenin kütüphanesi ilgi görüyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Eğitim 14 bin nüfuslu ilçenin kütüphanesi ilgi görüyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Komşularıyla otopark tartışması yaşayan çift hakkında dava açıldı
  13:20 Komşularıyla otopark tartışması yaşayan çift hakkında dava açıldı

  Engin ve Dilan Polat, evlerinde verdiği doğum günü partisi nedeniyle komşularıyla yaşadıkları otopark tartışması sonucunda hapis istemiyle dava açıldı. İddianamede, çiftin komşularının evini basıp tehdit ettikleri iddia ediliyor. Dilan Polat için 8 yıl 4 aya, Engin Polat için ise 11 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteniyor.

 • Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi
  13:17 Bursa'da haritalarda yer almayan fay keşfedildi! 7,3 büyüklüğünde deprem tehlikesi

  Bursa'da daha önce haritalarda yer almayan 95 kilometre uzunluğunda Kayapa-Yenişehir Fayı keşfedildi. Yeni keşfedilen fayın 7,3 büyüklüğünde bir deprem üretebileceği belirtiliyor.

 • Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı
  12:59 Partilerin oy oranı ne? Son seçim anketinden sürpriz sonuçlar çıktı

  ASAL Araştırma tarafından 2 bin kişi ile yapılan "Bu pazar bir milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?" anketinden sürpriz sonuçlar çıktı. AK Parti'nin yüzde 34.4 ile ilk sırada yer aldığı araştırmada CHP'nin oyu yüzde 23.2 olarak belirlendi. 14 Mayıs seçimlerinde CHP kontenjanından milletvekili çıkaran DEVA ve Gelecek Partisi'nin ise listeye girememesi dikkat çekti.

 • Erzincan'da maden ocağındaki toprak kaymasıyla ilgili soruşturmada şirketin Türkiye müdürü ifade verdi
  12:35 Erzincan'da maden ocağındaki toprak kaymasıyla ilgili soruşturmada şirketin Türkiye müdürü ifade verdi

  Erzincan'ın İliç ilçesinde meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili soruşturmada yurt dışına çıkış yasağı getirilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakılan şirketin Türkiye'deki müdürü ifade verdi. Müdür, maden sahasındaki çatlaklarla ilgili uyarı e-postasını 3 gün sonra gördüğünü belirtti ve sorumluluğunu kabul etmediğini savundu.

 • Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti
  12:25 Belediye başkan adayı, canlı yayında olduğunu unutup jandarma komutanına küfretti

  31 Mart seçimleri için AK Parti tarafından Niğde'nin Hacıabdullah beldesinde aday gösterilen Babaoğlan Altun, bir sosyal medya platformundan canlı yayınlanan konuşması sırasında jandarma komutanına "o.... ç....." dedi. Altun, toplantıya katılanların "Canlı yayındayız" şeklinde hatırlatma yapmaları üzerine "Olsun, hak etti" karşılığını verdi.

 • Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihi belli oldu
  12:17 Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihi belli oldu

  TFF, Süper Lig'de 2024-2025 sezonunun başlangıç tarihini açıkladı. Trendyol Süper Lig ve Trendyol 1. Lig 9, 10, 11 ve 12 Ağustos 2024 tarihlerinde oynanacak maçlarla başlayacak.

 • Küfürlü şeriat paylaşımı yapan Feyza Altun hakkında istenen ceza belli oldu
  12:04 Küfürlü şeriat paylaşımı yapan Feyza Altun hakkında istenen ceza belli oldu

  Küfürlü şeriat paylaşımı nedeniyle gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan avukat Feyza Altun hakkında 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

 • Türkiye'de casusluk yapan 10 şüpheli kıskıvrak yakalandı
  12:03 Türkiye'de casusluk yapan 10 şüpheli kıskıvrak yakalandı

  İçişleri Bakanlığı, Türkiye'de casusluk faaliyetleri kapsamında elde ettikleri bilgi ve belgeleri Fransa ve Çin istihbarat servislerine aktardıkları belirlenen 10 şüphelinin yakalandığını bildirdi. Şüpheliler arasında kendini sözde aktivist ve gazeteci olarak tanıtan Ahmed Katie de bulunuyor. Katie'nin, Türkiye'deki siyasi partilerle irtibat kurmaya çalıştığı ve Türk devlet yetkililerinden sözde tehditler aldığını ileri sürdüğü belirlendi. Ayrıca, Katie'nin Fransız istihbaratının direktifleriyle Türkiye'deki faaliyetlerini Halep Dostları Topluluğu yöneticileri üzerinden ilettiği tespit edildi. Çin istihbarat birimine bilgi aktaran 7 şüpheliye de operasyon düzenlendi ve çok sayıda dijital materyal ile para ve silah ele geçirildi.


Advertisement