İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu - Son Dakika
Eğitim

İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kumral, Erzincan İliç'teki maden kazası ve iş güvenliği ihmaline dair değerlendirmelerde bulundu. Kumral, siyanür havuzunda tahribat olmadığını ve Devlet Su İşleri'nin gerekli önlemleri aldığını belirtti. Türkiye'nin madencilik faaliyetlerinde işletme zafiyeti olduğunu ve dünya standartlarına ulaşması için zaman gerektiğini ifade etti.

20.02.2024 12:02  Güncelleme: 12:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında 13 Şubat tarihinde toprak kayması meydana geldi ve milyonlarca metreküplük toprak geniş bir alana nehir gibi akarak yayıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kumral, Haberler.com'da Arif Ekşi'nin konuğu oldu. Rektör Yardımcısı Kumral, maden sahasında meydana gelen toprak kaymasıyla gündeme gelen siyanür ve sülfürik asit Fırat Nehri'ne karıştı iddiaları ve olayda iş güvenliği ihmali gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.

İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Prof. Dr. Mustafa Kumral, meydana gelen maden kazasının Altın madeni olarak çok nadir örnekleri olduğunu ancak bu tür kazaların açık işletmelerde, kömür madenlerinde yaşandığına dikkat çekti. Kumral, gerekli hesaplamalar yapılmadığında kazalara davetiye çıktığının altını çizdi.

"SİYANÜR HAVUZUNDA TAHRİBAT YOK"

Siyanür havuzu patladı iddialarına ilişkin konuşan Kumral, "Orada sadece siyanürden geçirilmiş olan, siyanür kullanılarak altını arındırmış olan toprağın yığıldığı bir bölgede kayma meydana geldi. Siyanür havuzunda herhangi bir tahribat yok." sözleriyle iddiaların asılsız olduğunu vurguladı.

İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu
Siyanür havuzu

Siyanürün baraj gölüne karışacağından duyulan tedirginliklerin ardından yetkililerin gereken önlemleri alıp almadığı merak ediliyordu. Konuyla ilgili bilgi veren Rektör Yardımcısı Kumral, "Şu anda Devlet Su İşleri, gerekli önlemleri kısa vadede almış vaziyette. Orta ve uzun vadede de o etki tamamen kontrol altına alınacak. Barajdan alınan su örneklerinde herhangi bir sızma ve kirliliğin söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

MADENCİLİK ALANINDA TÜRKİYE HANGİ STANDARTLARDA?

İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kumral, Türkiye'nin madencilik faaliyetlerinde "işletme zafiyeti" olduğuna dikkat çekti. Kanun ve denetimlerin yapıldığını söyleyen Kumral, buna rağmen bazı işletmelerin ihmalleri nedeniyle kazaların yaşandığını ifade etti. Türkiye'nin, dünya standartlarına ulaşması için ise biraz daha zamanın olduğunu söyledi.

İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

YENİ KAZALARIN YAŞANMAMASI İÇİN NE GİBİ ÖNLEMLER GEREKİYOR?

Prof. Dr. Kumral, denetimlerin bundan sonra çok daha sıkılaştırılması, cezaların artırılması gibi önlemler alınabileceğini aktardı. Türkiye'de bazı maden işletmelerinin çok başarılı olduğunu ve şirket ayrımı yapmadan herkesin mutlaka uzmanlar tarafından denetlenmesinin önemine değindi.

İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

"MADEN SAHALARI İŞLETİLDİKTEN SONRA REHABİLİTASYONA TABİ TUTULUR"

Mustafa Kumral, bir çok madenin kapatıldıktan sonra çevresel etkileri azaltmak ve rehabilite edilerek doğaya kazandırıldığını anlattı. Maden sahasında kesilen ağaçların yerine çok daha fazla sayıda ağaç dikilmesi gibi şartların olduğu ve işlemlerin bittiği maden sahalarının kaderine terk edilmediğini söyledi.

İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

"TÜRKİYE'DE 2 TRİLYON DOLAR DEĞERİNDE MADEN YATAĞI VAR"

Kumral, Türkiye'nin madencilik alanında, yer altı zenginlikleri anlamında çok zengin olduğu ve bunun milletin hizmetine sunulması gerektiğini kaydetti. Yer altındaki kaynağın tek başına bir anlam ifade etmediğini, ancak işletilmesi durumunda fayda sağlayacağına dikkat çekti.

İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Tam tedbirlerin alınması ve madenciliğin uygun olduğu şartlara göre yapılmasıyla kazaların önüne geçilebilecek. Hal böyleyken madencilik faaliyetleri de aksamayacak ve ülke ekonomisine katma değer kazandırmaya devam edecek.

İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan\'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu

Son Dakika Eğitim İTÜ Rektör Yardımcısı Kumral, Erzincan'daki maden kazasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kayseri'de düzenlenen yemek yarışmasının kazananları belli oldu
  19:03 Kayseri'de düzenlenen yemek yarışmasının kazananları belli oldu

  Erciyes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı Gastronomi Festivali Bölge Yemek Yarışması'nda birincilik ödülü Kayseri'den Halide Nusret Zorlutuna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin oldu. Yarışmaya Türkiye genelinden birçok lise katıldı ve ikincilik Sivas'tan Necip Fazıl Kısakürek Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne, üçüncülük ise Nevşehir'den Kapadokya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne verildi. Ödüller, düzenlenen törenle Kayseri İl Milli Eğitim Müdürü Bahameddin Karaköse tarafından takdim edildi.

 • Hatay'ın Samandağ ilçesinde öğretmen ve öğrenciler sahili çöplerden arındırdı
  18:43 Hatay'ın Samandağ ilçesinde öğretmen ve öğrenciler sahili çöplerden arındırdı

  Hatay'ın Samandağ ilçesinde bulunan Tekebaşı Eczacı Maruf Cilli Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri, okulun Sosyal Etkinlikler Kulübü etkinliği kapsamında Çevlik Sahili'nde bir araya gelerek temizlik yaparak çöpleri topladı. Okul Müdürü Esat Boğday, etkinliğin öğrencilerde doğa ve çevre bilincinin gelişmesi ile sosyal farkındalık oluşmasını amaçladığını belirtti.

 • Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde öğrencilere seslendi
  18:35 Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde öğrencilere seslendi

  Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, mezunu olduğu Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde öğrencilere hitap etti. Başkan Duman, geleceğin mimarlarıyla iş birliği yapacağını ve her zaman iletişime açık olacağını belirtti.

 • Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Akreditasyon Belgesi'ni aldı
  18:32 Düzce Üniversitesi Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Akreditasyon Belgesi'ni aldı

  YÖKAK tarafından yetkilendirilen TUADER, Düzce Üniversitesi'nin Akçakoca Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nu başarılı bir şekilde akreditasyon sürecini tamamladı. Akreditasyon Belgesi, Düzce Üniversitesi Rektörü'ne takdim edildi.

 • ADÜ Turizm Fakültesi'nde 'Turizmde Kadın İstihdamı' Paneli Düzenlendi
  18:29 ADÜ Turizm Fakültesi'nde 'Turizmde Kadın İstihdamı' Paneli Düzenlendi

  Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Turizm Fakültesi tarafından 48. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında 'Turizmde Kadın İstihdamı' konulu panel düzenlendi. Panelde öğretim üyeleri ve üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Başkan Ömer Günel, 'Turizmin amiral gemisi Kuşadası için çalışmaya devam edeceğiz' dedi.

 • Düzce Üniversitesi EUA'da Tam Üye Oldu
  18:28 Düzce Üniversitesi EUA'da Tam Üye Oldu

  Avrupa Üniversiteler Birliği'nde (EUA) ortak üye statüsünde bulunan Düzce Üniversitesi, Swansea'deki EUA toplantısında alınan karar ile tam üye oldu. EUA'da 870 üniversite ve yükseköğretim üst kuruluşu üye olarak yer alırken, Düzce Üniversitesi'nin tam üyelik statüsü kazanması önemli bir prestij ve uluslararasılaşma vizyonuna değer katmaktadır.

 • Tekirdağ'da bir okulun çatısında yangın çıktı
  18:02 Tekirdağ'da bir okulun çatısında yangın çıktı

  Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde bulunan Velimeşe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin çatısında yangın çıktı. Okulda bulunan öğrenci ve personel yangın sırasında tahliye edildi. Yangın itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı.

 • Düzce Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği'ne tam üye olarak kabul edildi
  17:43 Düzce Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği'ne tam üye olarak kabul edildi

  Düzce Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği'nde tam üyeliğe kabul edildi. EUA'da Türkiye'den 41 üniversitenin tam üyelik statüsünde yer aldığı belirtilirken, DÜ Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, üniversitenin uluslararasılaşma vizyonuna değer kattığını ifade etti.

 • Kayseri Valisi Gökmen Çiçek: Turizm fakültelerinde okuyan öğrenciler milli görev yapıyor
  17:35 Kayseri Valisi Gökmen Çiçek: Turizm fakültelerinde okuyan öğrenciler milli görev yapıyor

  Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Turizm Fakültesi'nde düzenlenen 'Kayseri'nin Turizm Değerleri' adlı panelde konuşan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, turizm fakültelerinde okuyan öğrencilerin milli görev yaptığını belirtti.


Advertisement