105 Milyar Dolarlık Rezerv Bulundu! - Son Dakika

105 Milyar Dolarlık Rezerv Bulundu!

11.01.2013 11:11
105 Milyar Dolarlık Rezerv Bulundu!

Bursalı madenciler, bilim adamlarıyla birlikte 10 ay boyunca Erenler, Dağakça, Başköy havzasını inceledi.

Bursa'daki 30'a yakın mermer ocağında yapılan inceleme, Türkiye'nin yer altı zenginliği bakımından ne konumda olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Kısa adı MADSİAD olan Maden - Mermer Üretici ve Sanayici İşadamları Derneği, İTÜ Madencilik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü ile birlikte yaptığı incelemede milyarlarca dolarlık mermer rezervini bulmayı başardı.

Özel sektörün Türkiye'de ilk defa yaptığı inceleme sayesinde Erenler, Dağakça, Başköy havzasında 900 milyon tona yakın mermer rezervinin bulunduğu tespit edildi.

10 aylık çalışmanın ardından hazırlanan raporu Çelik Palas Otel'de düzenlenen gecede kamuoyuna duyuran MADSİAD Başkanı Erol Efendioğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği bölümü ile Erenler, Dağakça ve Başköy havzasındaki mermer madeninin ekonomik rezerv değerinin ortaya çıkması için sürdürdükleri çalışmalarının tamamlandığını belirtti.

Prof. Dr. Erdoğan Yüzer'in başkanlığını yaptığı ekibin zor arazi şartlarında bile başarılı bir bilimsel çalışmaya imza attığını kaydeden Efendioğlu, bölgede 900 milyon tona yakın ekonomik mermer rezervinin tespit edildiğini açıkladı. Rezervin satış fiyatının 105 milyar dolara yakın olduğunun altını çizen Efendioğlu:

"Bu tür bir rezerv araştırma çalışması Türkiye'de bir ilk. 105 milyar dolarlık ekonomik rezerv var. Yalnız burada bir şeye dikkat edelim. Bu bir altın gibi petrol gibi kısa sürede işlenip paraya dönmez. Bu rezervin 900 yıllık ömrü var. Bu ülkemiz için sevindirici bir haberdir. Türkiye mermer rezervinde ve mermer ocağı işletmesinde dünyada ilk sırada yer almakta" dedi. Yeni bulunan mermer rezervinin istihdamı artıracağına dikkat çeken Efendioğlu, Türkiye mermer sektörünün yan kollarıyla birlikte 250 bir kişiyi istihdam ettiğini açıkladı.

"2023'TE 7 MİLYAR DOLAR MERMER İHRACATI HEDEFLENİYOR"

Türkiye'den bu yıl 4 milyar 183 milyon dolar maden ihracatı yapıldığını ifade eden Efendioğlu, "Bu rakamın 1 milyar 903 milyon dolarını mermerden elde ettik. Yani maden ihracatımızın yarısına yakını mermerlerimizden sağlıyoruz. 2023 yılı hedefimiz 15 milyar dolar. Bu rakamın 7 milyar dolarını mermer ihracatı olarak hedefliyoruz. Ülkemizde şu anda 2 bin 100 adet mermer ocağı işletmesi var. Bin 600'e yakın mermer fabrikamız var. 2023 yılı mermer sektörünün istihdam hedefi 800 bin kişidir. Mermer potansiyelimiz iyi değerlendirildiğinde 100 yıldan fazla petrol giderimizi karşılayacak rezerve sahip" diye konuştu.

"ÇEVREYE DUYARLI MADENCİLİK BAŞLADI"

Efendioğlu, genç madencileri bir araya getirmek için Çevreci Madenciler Derneği'ni (ÇEMAD) kurduklarını ifade ederek şöyle devam etti: "Hedefimiz genç madenci işadamlarını, jeoloji ve maden mühendislerini üniversiteler ile iş birliği yaparak en as 3 yıllık çevre eğitimine tabi tutmaktır. Önümüzdeki yıllarda özensiz ve duyarsız madencilik yapan genç madenciler sıkıntıya geçebilir. Türkiye'de çevrede duyarlı madencilik başladı. Bunun öncülüğünü Bursa yapsın. Köylerimizde madenlerle ilgili sıkıntılar var. Bu sıkıntıları acilen gidermemiz lazım. Çevreci faaliyetler konusunda çok gayretli olmalıyız.

"TAHMİNİMİZİN ÜZERİNDE BİR REZERV ORTAYA ÇIKTI"

MADSİAD Onursal Üyesi ve Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Topaloğlu, Erenler, Dağakça ve Başköy havzasında çıkan bu rezervin önemine dikkat çekerek, "Bursa çok değerli bir maden havzası. Ne kadar değerli olduğu bilinmiyor. Bu konuda bir çalışma yapılmasına karar verildi. Bir bilimsel kurul oluşturuldu. 10 ay süren bir çalışma oldu. 30'a yakın maden ocağı incelendi. Bu özel sektör tarafından yapılan ilk ve en büyük bir çalışma. Burada tahminimizin üzerinde bir rakam ortaya çıktı. Bütün veriler ocaklardan alındı. Yaklaşık 900 milyon ton mermer rezervi tespit edildi. Bu rezerv Türkiye'ye 900 yıl yetecek. Önemli bir ekonomik büyüklük" dedi.

"MADENCİ KAZDIĞI YERİ DOĞAYA TEKRAR KAZANDIRMAK ZORUNDA"

Topaloğlu, bu mermer rezervinin çıkarılmasında herhangi bir hukuki engel olmadığını da söyledi. Madencilikte çevreye

Kaynak: TheLira.com
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 'PKK'nın Türkiye'deki defterini düreceğiz' İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 'PKK'nın Türkiye'deki defterini düreceğiz' İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 'PKK'nın Türkiye'deki defterini düreceğiz' İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: 'PKK'nın Türkiye'deki defterini düreceğiz' Bulgaristan'ın eski Kralı Sakskoburgotski, Türkiye ile ilişkilerine ışık tutan bazı arşiv belgelerini tanıttı Bulgaristan'ın eski Kralı Sakskoburgotski, Türkiye ile ilişkilerine ışık tutan bazı arşiv belgelerini tanıttı

Son Dakika Ekonomi 105 Milyar Dolarlık Rezerv Bulundu! - Son Dakika

Bu haber TheLira.com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. TheLira.com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı TheLira.com kurumudur.

Advertisement