Banvit BRF, arıttığı suyun ortalama yüzde 43'ünü yeniden kazanıyor - Son Dakika
Ekonomi

Banvit BRF, arıttığı suyun ortalama yüzde 43'ünü yeniden kazanıyor

Banvit BRF, arıttığı suyun ortalama yüzde 43\'ünü yeniden kazanıyor

Beyaz et üreticilerinden Banvit BRF, Bandırma ana kampüsünde yer alan "Atık Su Geri Kazanım Tesisi" sayesinde arıttığı suyun ortalama yüzde 43'ünü içme suyu kalitesinde yeniden geri kazanıyor.

22.03.2022 11:24  Güncelleme: 12:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Beyaz et üreticilerinden Banvit BRF, Bandırma ana kampüsünde yer alan "Atık Su Geri Kazanım Tesisi" sayesinde arıttığı suyun ortalama yüzde 43'ünü içme suyu kalitesinde yeniden geri kazanıyor.

Şirket açıklamasına göre, her yıl 22 Mart'ta kutlanan "Dünya Su Günü" nedeniyle doğal kaynakların önemine ve tasarrufa dikkati çeken Banvit BRF, 2021'de bir önceki yıla oranla içilebilir su kalitesinde yeniden kullanıma kazandırdığı su oranını metreküp bazında yüzde 6,5 artırdı. İçme suyu olarak tüketilebilecek yüzde 43'lük oranla yaklaşık 6 bin hanenin bulunduğu, ortalama 24 bin nüfuslu bir yerleşim yerinin yıllık kullanım ve içme suyu geri kazanılmış oluyor.

Dünyanın yüzde 70'i sularla kaplı ancak su rezervlerinin sadece yüzde 0,1'i, kullanım ve tüketim için erişilebilir durumda bulunuyor. Dünya nüfusunun yüzde 40'ını barındıran 80 ülke şimdiden su sıkıntısı çekiyor. Türkiye'nin de su konusunda sınırlı kaynaklara sahip olduğunun bilinciyle Banvit BRF, sürdürülebilirlik çalışmaları ile üretim tesislerinde kullandığı suyu, içme suyu kalitesinde yeniden kullanıma kazandırıyor ve su israfının önüne geçiyor.

2021 yılında piliç eti üretiminde kilogram başına yüzde 8 su tasarrufu

Banvit BRF'nin, doğadaki ayak izini azaltmak üzere eğitimden tasarruf tedbirlerine, enerjiden geri dönüşümlü ambalajlara, hayvan refahından atık yönetimine kadar uzanan farklı alanlarda uygulamaları bulunuyor. Şirket, özellikle su ayak izini azaltmak için uzun yıllardır çalışıyor. Bu kapsamda 2021'de bir önceki yıla oranla piliç eti üretiminde tüm tesisleri toplamında kilogram başına yüzde 8 su tasarrufu sağlamayı başararak sektörün öncü firmalarından biri olarak konumlanıyor. Öte yandan, yaptığı yatırımların bir karşılığı olarak Banvit BRF, tesislerinde kullandığı suyun tamamını arıtıyor ve çevreye daha duyarlı hale getiriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Banvit BRF Üst Yöneticisi (CEO) Tolga Gündüz, su tasarrufuna büyük önem verdiklerini ve bu alanda yatırım yaptıklarını belirtti.

Türkiye'nin önde gelen beyaz et üreticilerinden biri olarak üzerlerindeki sorumluluğun bilinciyle üretim süreçlerini sürdürülebilirlik perspektifinde yeniden düzenlediklerini aktaran Gündüz, şunları kaydetti:

"Bu sayede Bandırma ana kampüsümüzde yer alan atık su geri kazanım tesislerimizde, bugün ortalama 24 bin nüfuslu bir yerleşim biriminin yıllık su ihtiyacını karşılayacak düzeyde su tasarrufu yapabiliyoruz. Geçtiğimiz yıla oranla içme suyu kalitesine dönüştürdüğümüz su oranını yüzde 6,5 artırdık. Yine 2021 yılında metreküp bazında su tüketimini tüm üretim tesislerimiz toplamında ise yüzde 5,71 azalttık. 2025 yılına kadar tüm tesislerimizdeki su kullanımımızı yüzde 13 oranında azaltmayı planlıyoruz. Çocuklarımıza bırakacağımız en değerli mirasımız olan yaşanabilir bir dünya için bugün olduğu gibi bundan sonra da Banvit BRF olarak çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz."

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Banvit BRF, arıttığı suyun ortalama yüzde 43'ünü yeniden kazanıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gökan Zeybek:
  19:09 Gökan Zeybek: "İktidar Belediyeleri Cezalandırmanın Milleti Cezalandırmak Olduğunu Görmeli"

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek, iktidarın yurt içi ve yurt dışından yüksek maliyetlerle borçlandığı bedelleri öderken her türlü kaynağı kullandığına dikkati çekti, tasarrufa yerel yönetimlerin kaynaklarını kısarak yönelmemesi gerektiğini vurguladı, Zeybek, "İktidarın, belediyeler üzerinden yapacağı cezalandırmanın milleti cezalandırmak olduğunu görmesi gerekir" dedi.

 • Malatya'da Yeni Çarşı Projesi İnşaatı Hızla Yükseliyor
  19:08 Malatya'da Yeni Çarşı Projesi İnşaatı Hızla Yükseliyor

  Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Malatya'da, yapımına başlanan çarşı projesinde inşaatlar hızla ilerliyor. AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, yapılan açıklamada çarşı inşaatının tüm hızıyla devam ettiğini ve çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü belirtti. Proje kapsamında Bakırcılar Çarşısı, Kuyumcular Çarşısı ve Şire Pazarı'nın yeniden inşa edileceği ve çalışmaların hızla ilerlediği ifade edildi. Malatya'ya bugüne kadar yapılan yatırımların miktarı da açıklanan bilgiler arasında yer aldı.

 • Erdoğan'ın Bağdat ve Erbil Ziyareti: İşbirliği Anlaşmaları ve Stratejik Adımlar
  18:39 Erdoğan'ın Bağdat ve Erbil Ziyareti: İşbirliği Anlaşmaları ve Stratejik Adımlar

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü büyük bir heyetle önce Bağdat’ı sonra Erbil’i ziyaret edecek.

 • Vali Dallı:
  16:37 Vali Dallı: "Fırtınada zararı olan vatandaşlarımızın zararlarının yüzde 40'ı karşılanacak"

  Kastamonu Valisi Meftun Dallı, dün yaşanan fırtınanın ardından evleri zarar gören vatandaşların sürekli oturulduğu tespit edilen konutlarında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin tespitinin ardından hasarlarının yüzde 40'ının karşılanacağını söyledi. Vali Dallı, ayrıca fırtına ve şiddetli yağışlar nedeniyle 6 kişinin hafif şekilde yaralandığını belirtti.

 • Moritanya Dışişleri Bakanı: Türkiye'deki doğal kaynaklar ve yenilenebilir enerji ülkemiz için önemli
  16:32 Moritanya Dışişleri Bakanı: Türkiye'deki doğal kaynaklar ve yenilenebilir enerji ülkemiz için önemli

  Moritanya Dışişleri Bakanı Muhammed Salim Merzuk, Türkiye'deki doğal kaynaklar, doğal gaz, yenilenebilir enerji ve yeşil hidrojenin ülkesi için çok önemli olduğunu belirtti. Merzuk, Türkiye ile ilişkilerin pekiştirilmesi, ticaret hacminin artırılması ve Afrika Birliği ile koordinasyonun sağlanması konularını ele aldıklarını ifade etti. Ayrıca, Gazze'deki insani dram ve İslamofobi sorununa da değindi.

 • Artvin'de hayvancılık yapan çiftçiler, hayvanlarını otlatmak için yer sıkıntısı yaşıyor
  16:10 Artvin'de hayvancılık yapan çiftçiler, hayvanlarını otlatmak için yer sıkıntısı yaşıyor

  Artvin'in Ardanuç ilçesinde küçükbaş hayvancılık yapan çiftçiler, hayvanlarını otlatmak için yer sıkıntısı çekiyor. Kış aylarında ise ot, saman ve arpa fiyatlarının yüksek olması nedeniyle ekonomik zorluklar yaşanıyor. Çiftçiler, bu zorluklara rağmen hayvancılık işini sürdürmek zorunda olduklarını belirtiyor.

 • Odunpazarı Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği İçin Yeni Projeler Üretiyor
  16:10 Odunpazarı Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği İçin Yeni Projeler Üretiyor

  Odunpazarı Belediyesi, iş sağlığı ve güvenliği için yeni projeler üretiyor. Belediye, araç bakım ve onarım atölyeleriyle zaman ve kaynak tasarrufu yaparken, personelin iş güvenliğini sağlıyor. Son olarak, emniyetli lastik tamir ve şişirme kafesi projesiyle iş kazalarını en aza indirmeyi hedefliyor.

 • Ordu'da Bu Yıl 1400 Ton Çilek Rekoltesi Bekleniyor
  15:28 Ordu'da Bu Yıl 1400 Ton Çilek Rekoltesi Bekleniyor

  Ordu'da bu yıl 500 dekar alanda üretimi yapılan çilekten 1400 ton rekolte bekleniyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, çilek üretiminin her geçen yıl arttığını belirtti. Geçen yıl 400 dekarda 1200 ton çilek üretimi gerçekleştirildiğini aktaran Yılmaz, bu yıl ise 500 dekar alanda 1400 ton çilek rekoltesi beklediklerini ifade etti. Çilek üretiminin Ordu ekonomisine 90 milyon lira katkı sağlaması bekleniyor.


Advertisement