Brent petrolün varil fiyatı 86 dolar seviyelerine geriledi - Son Dakika

Brent petrolün varil fiyatı 86 dolar seviyelerine geriledi

23.09.2022 16:58
Brent petrolün varil fiyatı 86 dolar seviyelerine geriledi

Brent petrolün varil fiyatı, talep endişeleriyle uluslararası piyasalarda 86 dolar seviyelerine geriledi.

Brent petrolün varil fiyatı, talep endişeleriyle uluslararası piyasalarda 86 dolar seviyelerine geriledi.

Dün günü 90,46 dolar seviyesinde tamamlayan Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 16.45 itibarıyla kapanışa göre yüzde 4,31 düşüşle 86,56 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 79,22 dolardan alıcı buldu. Brent petrolün varil fiyatı en son 25 Ocak'ta 86 dolar seviyelerinden işlem görmüştü.

Fiyatlardaki düşüşte, merkez bankalarının hızlanan faiz artırımı kararlarının ardından ortaya çıkan ekonomik resesyon endişeleri ve değeri artan dolar etkili oldu.

Küresel çapta enflasyonist baskıların artacağı beklentileriyle merkez bankalarının agresif faiz artırımları devam ederken, Fed'in ardından dün İngiltere, Norveç, İsviçre, Tayvan, Güney Afrika, Filipinler ve Endonezya merkez bankaları da politika faizinde artırıma gitti.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değerini ölçen dolar endeksindeki artış, petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getirirken, talebin daha da düşebileceği algısını da besliyor.

YORUMLAR
500
Brent petrolün varil fiyatı 87,25 dolar Brent petrolün varil fiyatı 87,25 dolar ABD'nin ticari ham petrol stokları azaldı ABD'nin ticari ham petrol stokları azaldı Brent petrolün varil fiyatı 83,71 dolar Brent petrolün varil fiyatı 83,71 dolar
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Brent petrolün varil fiyatı 86 dolar seviyelerine geriledi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement