Demirtaş'tan Kıbrıs Çözüm Sürecinde İş Adamları Uyarısı - Son Dakika
Ekonomi

Demirtaş'tan Kıbrıs Çözüm Sürecinde İş Adamları Uyarısı

Demirtaş\'tan Kıbrıs Çözüm Sürecinde İş Adamları Uyarısı

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Kıbrıs’taki çözüm sürecinin ardından adadaki Türk iş adamlarının rekabete hazır olmalarını sağlamak amacıyla bugünden çalışmaya başlaması gerektiğini vurguladı.

12.06.2015 13:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Kıbrıs'taki çözüm sürecinin ardından adadaki Türk iş adamlarının rekabete hazır olmalarını sağlamak amacıyla bugünden çalışmaya başlaması gerektiğini vurguladı.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Yönetim Kurulu Üyesi Firdes Gamze Örün, Meclis Üyeleri Süleyman Avinca, Erol Eroğlu ve KKTC İzmir Konsolosu Uğur Umar, Lefkoşa'da Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros'u ziyaret etti. Kıbrıs'ın ekonomik potansiyeli ve çözüm sürecinin ardından Kıbrıslı Türk iş adamlarının rekabete hazırlanması için yapılabilecek çalışmalar hakkında görüş alışverişinde bulunan Demirtaş, İzmir ve Lefkoşa'da iki ülke iş adamlarının, sivil toplum kuruluşları ve siyasilerin katılımıyla toplantı düzenleyeceklerini açıkladı.

"TİCARETTE İLERLEME SAĞLAMAK BİRİNCİ ÖNCELİK OLMALI"

Demirtaş, Kıbrıs'ta çok büyük bir potansiyel olduğunu ve siyasi sorunlara takılmadan ekonomik beraberliğin sağlanarak bu potansiyelin değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Kıbrıs'ta, bölünmüşlüğün sona ermesinin, iki tarafın çıkarına olacağını anlatan Demirtaş, şöyle konuştu: "Ticarette ilerleme sağlamak birinci öncelik olmalı. Çözümün ardından Kıbrıslı Türk iş adamlarının rekabete hazır olmalarını sağlamalıyız. Biz bu konuda elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Dış ticaret, fuarlar, eğitim her konuda size destek veririz. Üyeleriniz bizimle fuarlara gelebilir. Çünkü üç sene sonrasının hazırlığına başlamazsanız ilerleyemezsiniz. Buradaki Türk iş adamlarının beraberlik başladığında güçlü olmasını sağlamalıyız. Kıbrıs'a geliş nedenlerimizden biri bu. Hem tebrik etmek, hem de davet etmek. Turizmden ticarete kadar her alanda önemli iş adamlarımızın katılımıyla bir toplantı düzenleyelim. Kıbrıslı iş adamlarıyla deneyimlerini paylaşsınlar, yol göstersinler. İzmirli iş adamlarını buraya getirelim, sizin üyelerinizle tanıştıralım."

"İŞBİRLİĞİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK"

Toplumun her kesiminin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya destek verdiğini belirten Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros da, "19 Nisan'da halkın yüzde 70'i değişime oy verdi. Sivil toplum bıktı usandı sorunlardan. Artık herkes biran önce sorunların bitmesini ve yabancı yatırımcıların buraya gelmesini istiyor. Şu an oluşan güzel bir atmosfer var. Geri dönülmez bir süreç olmasını sağlamak gerekiyor" diye konuştu. Kıbrıs'ta çözüm sürecinin ardından sağlanacak ekonomik kazanımlarla ilgili farkındalık oluşturmak için çalıştıklarını belirten Toros, "Gerek Rum tarafı, gerek Türkiye'deki paydaşlarımızla ciddi bir işbirliği içindeyiz. İTO Başkanı Demirtaş ile yakın bir diyalog kurarak işbirliği içinde çalışmaya başladık. İşbirliğimiz artarak devam edecek" dedi.

İTO heyeti daha sonra Lefkoşa Belediye Başkanı Mehmet Harmancı'yı ziyaret etti. Harmancı, Kıbrıs müzakerelerinde süreçten sonuç alınabilmesi için toplumun ve ekonomik grupların katkısına ihtiyaç olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ben iki liderde samimiyet görüyorum ve bundan çok büyük memnuniyet duyuyorum. Liderlerin bazı kalıpları ciddi şekilde kırdıklarını görüyoruz. Lefkoşa'nın iki yakasını gezmeleri ve sosyal içerikli etkinliklerle yurttaşlarla buluşmaları sürece çok büyük bir ivme kazandırdı. Tüm bunlar siyasetçinin de bir insan olduğunu ve sadece politika konuşmak için bir araya gelmediklerini, ayrıca aynı coğrafyanın bireylerinin aynı coğrafyayı ortak bir şekilde paylaşabileceğini bize gösterdi."

İzmir ile Kıbrıs arasında gerek sosyal gerek kültürel anlamda çok büyük benzerlik olduğunu kaydeden Harmancı, İzmir ile ilişkileri geliştirmeye hazır olduklarını belirtti. - İZMİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Demirtaş'tan Kıbrıs Çözüm Sürecinde İş Adamları Uyarısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Batı Akdeniz İhracatı Şubat Ayında Geriledi
  10:38 Batı Akdeniz İhracatı Şubat Ayında Geriledi

  Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Antalya, Burdur ve Isparta illerinden şubat ayında, geçen yılın şubat ayına kıyasla yüzde 3,91 oranında gerileme ile 204 milyon 967 bin 707 dolar ihracat gerçekleştiğini belirtti. İhracat verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, yaş meyve sebze sektöründe kayıp yaşanırken, diğer sektörlerin ihracatını artırdığını ifade etti.

 • ASMO'nun 34. yıl etkinliğine katılan Başkan Uysal, mali müşavirliğin önemini vurguladı
  10:37 ASMO'nun 34. yıl etkinliğine katılan Başkan Uysal, mali müşavirliğin önemini vurguladı

  Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın (ASMO) kuruluşlarının 34'üncü yıl etkinliğine katılan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, mali müşavirliğin Türkiye'de en çok ihtiyaç duyulan meslek gruplarından bir tanesi olduğunu kaydetti.

 • Tarımda Kadın Emeği Zirvesi yarın başlayacak
  10:36 Tarımda Kadın Emeği Zirvesi yarın başlayacak

  Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ilgili kuruluşu TKDK tarafından Ankara'da düzenlenecek olan Tarımda Kadın Emeği Zirvesi, kadın girişimcileri bir araya getirecek. Zirvede kırsal alanda kadının ekonomik hayata katılımı, destekleme mekanizmaları, istihdam ve örgütlenme gibi konular ele alınacak. Ayrıca TKDK destekleriyle yatırım yapan kadın girişimcilerin deneyimleri paylaşılacak ve Hülya Koçyiğit ile söyleşi gerçekleştirilecek.

 • Doğu Karadeniz'den Türk somonu ihracatı yüzde 24 arttı
  10:26 Doğu Karadeniz'den Türk somonu ihracatı yüzde 24 arttı

  Doğu Karadeniz'den ocak-şubat döneminde yapılan Türk somonu ihracatı yüzde 24 artarak 19 milyon 45 bin 787 dolara ulaştı. Bölgeden 11 ülkeye 3 bin 778 ton Türk somonu ihraç edildi. Rusya Federasyonu en fazla ihracat yapılan ülke oldu.

 • Çelikhan'da 4 Bin Tüplü Ceviz Fidanı Üreticilere Dağıtıldı
  10:25 Çelikhan'da 4 Bin Tüplü Ceviz Fidanı Üreticilere Dağıtıldı

  Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde Orman İşletme Şefliği tarafından Şanlıurfa ve Adıyaman Orman Fidanlık Müdürlüğü bünyesinde yetiştirilen 4 bin tüplü ceviz fidanı üreticilere dağıtıldı. Dağıtım töreninde konuşan Çelikhan Orman İşletme Şefi Mahmut Keskinkılıç, fidanların ileride güzel hasatlar elde edilmesine katkı sağlayacağını belirtti.

 • Vakfıkebir Ekmeği ve Külek Peyniri Coğrafi İşaret Aldı
  10:24 Vakfıkebir Ekmeği ve Külek Peyniri Coğrafi İşaret Aldı

  Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinde üretilen ve coğrafi işaret almaya hak kazanan Vakfıkebir Ekmeği ve Külek Peyniri, bölgenin önemli kültürel ve gastronomik değerleri arasında yer alıyor.

 • Kahramanmaraş'ta depremzede kadınlar ürünlerini sergiliyor
  10:19 Kahramanmaraş'ta depremzede kadınlar ürünlerini sergiliyor

  Kahramanmaraş'ta depremzede kadınlar, el emeği göz nuru ürünlerini sergileyerek halkın beğenisine sunuyor. Türkoğlu ilçesinde bulunan meydanda düzenlenen sergi, depremzedelere hem sosyal hem de ekonomik açıdan katkı sağlıyor. Kadınlar, kurslarda el sanatları ve çeşitli becerileri öğrenerek ürettikleri ürünleri hanımlara özel bir pazarda satışa sunuyorlar.


Advertisement