Doğal gaz krizinde Azerbaycan devreye girdi! Türkiye'ye ilave gaz tedariki başladı - Son Dakika

Doğal gaz krizinde Azerbaycan devreye girdi! Türkiye'ye ilave gaz tedariki başladı

26.01.2022 20:26

İran, doğal gaz tüketiminin arttığı bir dönemde Türkiye'ye gaz sevkiyatını durdurmuş ardından ise sanayi ve doğal gaz santrallerinde kısıtlamaya gidilmişti. Yaşanan enerji sorunun ardından Azerbaycan devreye girdi. Azerbaycan, Türkiye'nin talebi doğrultusunda günlük 5 milyon metreküpe kadar ilave gaz tedarik edecek.

İran'ın teknik arıza gerekçesiyle 20 Ocak'tan itibaren Türkiye'ye doğal gaz girişini durdurması gündemin en çok konuşulan konuları arasında yer almıştı. Hava şartlarından dolayı da konut tüketiminin rekor seviyelere ulaşmasıyla beraber doğal gaz talebi artmış ve talebi karşılayabilmek için sanayi ve doğal gaz santrallerinde kısıtlamaya gidilmişti. Bu gelişmelerin ardından Türkiye'nin talebi doğrultusunda Azerbaycan devreye girdi.

AZERBAYCAN, TÜRKİYE'YE GÜNLÜK 5 MİLYON METREKÜP İLAVE GAZ SAĞLAYACAK

Azerbaijan Gas Supply Company, Ardahan'da bulunan Türkgözü giriş noktasından Türkiye'ye ilave gaz akışına başladı. Günlük en yüksek 5 milyon metreküpü bulması beklenen gaz tedarikinin, kısa süreli sağlanacağı bildirildi.

TÜRKİYE'NİN BAŞVURUSUNA OLUMLU YANIT VERİLDİ

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Sözcüsü İbrahim Ahmedov, bugün yaptığı yazılı açıklamasında, Türkiye'nin gaz tedariki konusunda Azerbaycan'a müracaatta bulunduğunu belirterek, "Türkiye'nin müracaatına olumlu yanıt verildi. Mevcut olanaklar seferber edilerek Azerbaycan'dan Türkiye'ye doğal gaz ihracatı talebe uygun olarak artırılacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan, SOCAR Enerji Ticaret AŞ, bugün Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan, şubatta günlük 4 milyon metreküp spot boru gazı ithalatı hakkı kazanmıştı.

İRAN GAZI KESMİŞ, SANAYİ VE SANTRALLERDE KISITLAMAYA GİDİLMİŞTİ

İran'ın teknik arıza gerekçesiyle 20 Ocak itibarıyla Türkiye'ye gaz girişini durdurması ve hava şartlarından dolayı konut tüketiminin rekor seviyeye ulaşması nedeniyle artan talebi karşılamak için sanayi ve doğal gaz santrallerinde kısıtlamaya gidilmişti.

YORUMLAR (2)
500
Bakan Kirişci 15'inci Azerbaycan Uluslararası Tarım Fuarı'na katıldıKirişçi: 'Türkiye, su ürünleri alanında 1 milyar 400 milyon dolar ihracat yapan... Bakan Kirişci 15'inci Azerbaycan Uluslararası Tarım Fuarı'na katıldıKirişçi: 'Türkiye, su ürünleri alanında 1 milyar 400 milyon dolar ihracat yapan... Spot piyasada doğal gaz fiyatları Spot piyasada doğal gaz fiyatları Sağlık Bakanı Koca'dan Turkovac Aşısının Faz Çalışmalarına Destek Veren Azerbaycan'a Teşekkür Sağlık Bakanı Koca'dan Turkovac Aşısının Faz Çalışmalarına Destek Veren Azerbaycan'a Teşekkür
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Doğal gaz krizinde Azerbaycan devreye girdi! Türkiye'ye ilave gaz tedariki başladı - Son Dakika


Advertisement