Doğu'ya Yatırım Fonu Müjdesi - Son Dakika

Doğu'ya Yatırım Fonu Müjdesi

28.11.2013 14:14
Doğu'ya Yatırım Fonu Müjdesi

TÜSİAD'ın Batman'daki toplantısından yatırım müjdesi çıktı. Ankara'nın doğusuna, yüzde 50'si de GAP'a olmak üzere bir fon kuruldu.

Haziran ayında Cizre'ye çıkarma yapan TÜSİAD, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Yatırımcı Danışma Konseyi toplantısını bu kez Batman'da düzenledi. Toplantıya TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Turcas Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Aksoy başta olmak üzere birçok işadamı katıldı.

DOĞU'YA ÖZEL YATIRIM FONU

Toplantıdan Doğu'ya yeni yatırım müjdesi geldi. Abraaj Grup'tan Levent Yeşildağ yatırımla ilgili şunları söyledi: "Ankara'nın doğusuna, yüzde 50'si de GAP'a olmak üzere fon kurduk. Yarın Urfa'da Sanayi Bakanı Nihat Ergün'ün katılımıyla bunun duyurusunu yapacağız. Biz yatırımcıyız, fırsat neredeyse oraya gideriz. Avrupa Yatırım Fonu'yla kurduk bu fonu. Gayrimenkul, enerji, KOBİ bizim ilgi alanımıza girer. Firmaları büyütmek için ortak olmak istiyoruz. Firmalar bizimle iletişime geçebilir."

'YATIRIM DANIŞMA KONSEYİ'NİN BİRİNİ BURADA YAPALIM'

TÜSİAD Başkanı Yılmaz ise konuşmasına Batmanlıları Kürtçe selamlayarak başladı. Yılmaz, "Haziran ayında Cizre'de çözüme yatırım için buradayız demiştik. Şimdi Batman'da çözüme yatırıma devam ediyoruz. Çözüm sürecine inanıyor ve bu konuda güçlü bir destek olduğunu görüyoruz. Çözüm süreci ilerledikçe, bölgedeki riskler düşecektir, yatırım ve finansman maliyetleri de düşecektir. Bölge ekonomisinin büyümeye yüzde 1'e yakın katkı yapabileceğini söylemiştik, 2014-2018 arasında Türkiye ekonomisinin yüzde 5,5 büyüyeceği tahmin ediliyor. Bu durumda bölge ekonomisinin yüzde 16 büyümesini bekleyebiliriz. Bu da yatırımla mümkün" dedi. Yılmaz ayrıca İstanbul'da yılda bir kez uluslararası firmaların CEO'larının ve Başbakan Erdoğan'ın katıldığı Yatırım Danışma Konseyi'ne atıfta bulunarak, "Ulusal ve uluslararası yatırımcıları bölgeye davet ederek yılda bir kez ulusal düzeyde yapılan Yatırım Danışma Konseyi'nin birinin bölgede yapılmasını hükümete sunuyoruz" dedi.

ÖZİLHAN: RUSYA'DAN BİLE HER AY VALİ GELİYOR

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özilhan da konuşmasında şunları söyledi: "Barış sürecine İstanbul'dan bakmakla Batman'dan bakmak arasındaki farkı gördüm. Bir yatırımcı için en önemli şey huzur ve güvendir. Barış sürecini hep beraber desteklememiz gerektiğine inanıyorum. Biz buraya geldik ama sizin de İstanbul'a gidip kendinizi anlatmanız lazım. Bize Rusya'dan her ay bir vali geliyor yatırım çekmek için."

200 MİLYON DOLARLIK ŞİRKET ÖNERİSİ

Toplantıda ilginç bir olay da yaşandı. Medical Park Hastanesi Müdürü Veysi Kuba'dan ilginç bir öneri geldi. Kuba TÜSİAD üyeleri ve bölge işadamlarının 1 milyon dolar katkıda bulunarak bölge için 200 milyon dolarlık sermayeli bir şirket kurmasını önerdi. Toplantıda ayrıca Boyner ve Azizler Holding'den yatırım sinyalleri de geldi.


Doğu'ya Yatırım Fonu Müjdesi
Doğu'ya Yatırım Fonu Müjdesi
Doğu'ya Yatırım Fonu Müjdesi
Doğu'ya Yatırım Fonu Müjdesi
Doğu'ya Yatırım Fonu Müjdesi
Doğu'ya Yatırım Fonu Müjdesi
Doğu'ya Yatırım Fonu Müjdesi
Doğu'ya Yatırım Fonu Müjdesi
Üniversitede bahar şenlikleri coşkuyla başladı Üniversitede bahar şenlikleri coşkuyla başladı 'Antrakt: Hayatın Perde Arasındakiler' sergisi Belgrad'da sanatseverlerle buluşacak. 'Antrakt: Hayatın Perde Arasındakiler' sergisi Belgrad'da sanatseverlerle buluşacak. Batman'da 19 Mayıs etkinlikleri coşkuyla kutlandı Batman'da 19 Mayıs etkinlikleri coşkuyla kutlandı
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Doğu'ya Yatırım Fonu Müjdesi - Son Dakika


Advertisement