Dönüm başı 30 ton verim alan üretici, yerli domatesi 10 liradan satıyor - Son Dakika
Ekonomi

Dönüm başı 30 ton verim alan üretici, yerli domatesi 10 liradan satıyor

Dönüm başı 30 ton verim alan üretici, yerli domatesi 10 liradan satıyor

Mardin'de 100 dönüm eken ve dönüm başı 30 ton yerli domates verim alan üretici, kilosunu 10 liradan satıyor. Mehmet Nezir Uzuner, 15 yıl boyunca Mardin'in Ömerli ilçesinde yerli domates ekimi yaparak yöre çiftçisine örnek oldu. Yerli tohumla ekecek üreticilerin yüksek gelir elde edeceğini belirten Uzuner, Mardin'in yerli domatesinin hem tadı hem de ucuzluğu ile sofralara renk katacağını ifade etti.

16.07.2023 21:47
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dönüm başı 30 ton verim alan üretici, yerli domatesi 10 liradan satıyor

MARDİN - Mardin'de 100 dönüm eken ve dönüm başı 30 ton yerli domates verim alan üretici, kilosunu 10 liradan satıyor.

15 yıl boyunca Mardin'in Ömerli ilçesinde yerli domates ekimi yapan Mehmet Nezir Uzuner, Beşikoğlu köyünde 100 dönüme yerli tohumla domates ekti. Mezopotamya'nın verimli topraklarından dönüm başına 30 ton domates alan Uzuner, yöre çiftçisine örnek oldu.

Yerli tohumla ekecek üreticilerin yüksek gelir elde edeceğini belirten Uzuner, üretimin bereketli olduğu için domatesi uyguna verdiklerini söyledi.

Mardin'in yerli domatesi hem tadı hem de ucuzluğu ile sofralara renk katacağını ifade eden Uzuner, "Batıda 25 TL olan domates bizim burada tüccar arkadaşımıza 10 TL'ye veriyoruz. Bu sene ürün bol bunun için ucuz. Güneydoğu bölgesine katkıda bulunmak isteyen tüm hemşerilerimizi buraya davet ediyorum. Çiftçi bırakıp giderse yerli sebzelerimizi halkımıza kim tedarik edecek. Yerli domatesimizi tanıtmak için herkesi buraya davet ediyorum" dedi.

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Dönüm başı 30 ton verim alan üretici, yerli domatesi 10 liradan satıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak
  10:58 Özel: Seçilen belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın mal varlığını açıklamasına ilişkin bir soruya "Seçilen bütün belediye başkanlarımız, 1 Nisan günü sabahı belediyelerinin girişine mal varlıklarını asacak" karşılığını verdi.

 • Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?
  10:47 Merkez'in faiz kararı öncesi dolar ne kadar?

  Dolar/TL, güne değer kazancıyla başlamasının ardından 31,0350 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi ise düşüş eğilimini üst üste üçüncü işlem gününe taşıyor. Fed'in faiz indirimlerine dair belirsizlikler varlık fiyatları üzerinde etkili oluyor. TCMB'nin politika faizini sabit bırakması bekleniyor.

 • Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı
  10:40 Birce Akalay ve Hakan Kurtaş ilişki yaşamaya başladı

  Uzun süredir yalnız olan güzel oyuncu Birce Akalay, gönlünü meslektaşı Hakan Kurtaş'a kaptırdı. Bir süredir gözlerden uzak aşk yaşayan çift, 14 Şubat'ta Beyoğlu'ndaki bir sinemada el ele film izledi.

 • Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı
  10:17 Oyuncu Cemal Hünal ve Lale Cangal boşanma kararı aldı

  13 yıl önce nikah masasına oturan ve bir oğulları olan Cemal Hünal ile Lale Cangal çifti boşanma kararı aldı. Bir süredir ayrı yaşadıklarını söyleyen çift, resmi bir başvuruda bulunmadıklarını da belirtti.

 • CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı
  09:59 CHP lideri Özgür Özel, 'Hatay' kararını nasıl verdiklerini anlattı

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hatay sürecinin kötü yönetilmediğini belirterek, mevcut başkan Lütfü Savaş'ın yeniden aday gösterildiğini açıkladı. Hatay adayının belirlenmesi sürecinde yaşanan tartışmalar sonucunda gece yarısından sonra CHP, Lütfü Savaş'ın adaylığını resmen duyurdu. Özel, Hatay'ın duygularına anlayış gösterdiklerini ve yapılan anketler sonucunda Lütfü Savaş'ın CHP'nin en iyi adayı olduğunu belirtti.

 • Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum
  09:58 Mehmet Özhaseki: Erzincan'daki madenin fay hattına kurulduğunu ilk kez duyuyorum

  Erzincan İliç'te meydana gelen maden faciasının ardından 9 işçinin arama çalışmaları durduruldu. Madenin aktif fay hattı üzerinde kurulduğu iddialarına Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'İlk defa duyuyorum, ihbar kabul ediyorum, bunu araştıracağım.' şeklinde yanıt verdi.

 • MİT'ten Kamışlı'ya nokta operasyon! Terör örgütü sözde sorumlusu Murat Ateş öldürüldü
  09:57 MİT'ten Kamışlı'ya nokta operasyon! Terör örgütü sözde sorumlusu Murat Ateş öldürüldü

  MİT, terör örgütü PKK/YPG'nin sözde sorumlularından Murat Ateş'i, Suriye'nin Kamışlı bölgesinde düzenlediği nokta operasyonla etkisiz hale getirdi. PKK terör örgütüne 2014 yılında Avrupa'dan katılım sağlayan Ateş, görevi kapsamında örgütün illegal para trafiğini yöneten şahıslar arasında da yer alıyordu.

 • Yargıtay'dan boşanma davalarında emsal olacak 'Alo' kararı
  09:41 Yargıtay'dan boşanma davalarında emsal olacak 'Alo' kararı

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma davalarında eşlerin birbirlerine 'Alo' demenin boşanma sebebi olduğuna karar verdi. Kararı değerlendiren Av. Fatih Karamercan, bunun sürekli olması ve üçüncü şahısların da duyması gerektiğini belirtti. Vatandaşlar ise kararı şaşkınlıkla karşıladı.


Advertisement