Alanya'da bir otel "Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi" sertifikası aldı - Son Dakika
Ekonomi

Alanya'da bir otel "Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi" sertifikası aldı

Antalya'nın Alanya ilçesinde bir otel, Kültür ve Turizm Bakanlığının "Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi" sertifikasını almaya hak kazandı.

09.10.2021 16:54  Güncelleme: 19:37
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Antalya'nın Alanya ilçesinde bir otel, Kültür ve Turizm Bakanlığının "Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi" sertifikasını almaya hak kazandı.

Sertifika verilen Avena Resort&SPA Otel'de düzenlenen tanıtım toplantısına Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Emre Kıldırgıcı, Bisiklet Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Gündüz ve otelin yönetim kurulu başkan yardımcısı Adil Müftüoğlu katıldı.

Başkan Yücel, yaptığı konuşmada, "sporun başkenti" deyince Alanya'nın akla geldiğini söyledi.

Yerel yönetimler olarak bisiklet kültürünün öne çıkması için ellerinden geleni yaptıklarını anlatan Yücel, "Birçok noktada bisiklet yollarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Alanya'da bisikletle ilgili birçok organizasyon yapılıyor. Bunların devamlılığı için de burada yeni bir şeyler üretmek gerekiyor. Bunda turizmcilere de iş düşüyor. Müftüoğlu ailesini tebrik ediyorum. Bisiklet dostu otel olarak bu projeyi uygulamaya koymaları bizim için son derece önemli. İnşallah bundan sonra diğer turizmcilere de örnek olur. İnşallah Alanya'da bir gün gelir bisiklet sayısı araç sayısından fazla olur diye ümit ediyorum." ifadelerini kullandı.

"Bu sene Alanya'ya 5 bin bisiklet sporcusu gelmiş"

Kıldırgıcı ise Alanya'nın sporun ve sporcunun dostu bir kent olarak ivmesini yükseltmeye devam ettiğini dile getirdi.

Yakın zamanda triatlon şampiyonası düzenlediklerini ve çok sayıda sporcunun ilçeye geldiğini hatırlatan Kıldırgıcı, "Alanya'da bisiklet dostu otel konsepti çok önemli. Bunun ilerleyen zamanlarda diğer otelcilere de örnek teşkil edeceğini, bunların sayısının artacağını düşünüyorum. Bu sene Alanya'ya 5 bin bisiklet sporcusu gelmiş. Bu sayının 100-150 binler seviyesine çıkacağına inanıyorum." diye konuştu.

Tolga Gündüz de otelin Kültür ve Turizm Bakanlığının yayımladığı genelge ve yönetmeliğe Antalya bölgesinde en hızlı reaksiyon veren tesis olduğunu kaydetti.

THY'nin son 4 yıldır Türkiye'ye gelen sporcuların bisikletlerini taşıdığına işaret eden Gündüz şöyle konuştu:

"Alanya'nın bu kadar bisiklet dostu ve sporun başkenti olmasını taçlandırmamız gerekiyor. Şehir içinde bisiklet evlerinin yapılması, Alanya'nın bir yıllık tüm aktivitelerini içeren tüm takvimin olması gerektiğini düşünüyorum. Bisiklet turizmi için en uygun destinasyon Alanya. Bunu da değerlendirmemiz gerekiyor. Bisiklet turizminde hedefimiz daha çok 35 yaş üstü. Bu yönde de bir strateji geliştirdik. Alanya'nın dünyada bisikletin başkenti olması için çalışmaları sürdürme gayretindeyiz."

Müftüoğlu ise Alanya'nın sporun ve sporcunun dostu bir şehir olduğunu belirtti.

İlçede çok sayıda uluslararası organizasyon yapıldığına vurgu yapan Müftüoğlu, "Sporun içinden gelen bir aile olarak bu anlamda otelimizde farklılık yaratmak istedik. Alanya'nın bisiklet sporunda marka şehir olduğunu düşünüyoruz. Hem bisiklet hem de sporlarda yaz-kış Alanya'nın sporun başkenti olması için işletme olarak elimizden geleni yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Alanya\'da bir otel "Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi" sertifikası aldı
Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi Alanya'da bir otel 'Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi' sertifikası aldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Edirne'de metrelerce uzayan tava ciğer kuyruğu
  19:24 Edirne'de metrelerce uzayan tava ciğer kuyruğu

  Edirne'de, kentin meşhur lezzeti tava ciğer yemek isteyen yüzlerce vatandaş metrelerce uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Tarihi ve turistik bir kent olan Edirne, bayram tatilinde binlerce turisti ağırladı. Restoranların önünde saatlerce bekleyen vatandaşların oluşturduğu kuyruk havadan görüntülendi. Ziyaretçiler, tava ciğerin tadına bakmadan kentten ayrılmamak için uzun süre beklemeye razı olduklarını belirtti.

 • ATM'den 10 TL ve 20 TL Para Çekme İşlemleri Sonlanıyor
  19:09 ATM'den 10 TL ve 20 TL Para Çekme İşlemleri Sonlanıyor

  Bankaların aldığı karar doğrultusunda, Türkiye genelinde ATM'lerden 10 TL ve 20 TL çekme işlemleri resmi olarak sona eriyor. Enflasyon ve TL'nin değer kaybı nedeniyle bankalar, ATM'lerde 10 ve 20 TL banknotları yerleştirmeme kararı almıştır. Bu durum, vatandaşların 100 ve 200 TL banknotları daha fazla kullanmasına ve 10 ve 20 TL ile alınabilecek ürün ve hizmetlerin azalmasına sebep olmuştur.

 • Diyarbakır'da Oteller Ramazan Bayramı'nda Yüzde 100 Doluluk Oranına Ulaştı
  18:25 Diyarbakır'da Oteller Ramazan Bayramı'nda Yüzde 100 Doluluk Oranına Ulaştı

  Diyarbakır'da oteller, Ramazan Bayramı tatiliyle birlikte yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Yerli ve yabancı turistler, kentin tarihi ve kültürel zenginliklerini keşfetmek için Diyarbakır'ı tercih etti. Otellerdeki yoğunluk karşısında ziyaretçiler şaşkınlık yaşadı.

 • Rize'de Üreticilere Ücretsiz Ata Tohumu Dağıtıldı
  17:57 Rize'de Üreticilere Ücretsiz Ata Tohumu Dağıtıldı

  Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) tarafından Engindere Mahallesi'nde üreticilere mısır, fasulye, salatalık, kara lahana, maydanoz, pazı ve kabak tohumu verildi. Dernek Başkanı Mustafa Mavi, geçen yıldan itibaren üreticilere ata tohumu dağıttıklarını söyledi. Vatandaşların ata tohumuna ilgi gösterdiğini ifade eden Mavi, 'Geleneksel tohumlarımızı yaymaya çalışıyoruz.' dedi. Ata tohumu dağıtım törenine, AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı ve muhtarlar da katıldı.

 • Vietnam'da tarihin en büyük banka dolandırıcılığı davası sonuçlandı
  17:46 Vietnam'da tarihin en büyük banka dolandırıcılığı davası sonuçlandı

  Ho Şi Minh City'deki sömürge döneminden kalma ihtişamlı mahkeme binasında büyük bir olay yaşandı. 67 yaşındaki emlakçı ve inşaatçı Truong My Lan, 44 milyar dolar kredi almak suçundan ölüm cezasına çarptırıldı. Davada 2700 kişinin ifadesi alındı ve 85 kişi suçlu bulundu. Truong My Lan'ın kocası ve yeğeni de hapis cezası aldı. Bu olay, Vietnam'da beyaz yaka suçlardan ölüm cezası verilen nadir kadınlardan biri oldu.

 • Edirne'de Tava Ciğer İçin Uzun Kuyruklar Oluştu
  17:36 Edirne'de Tava Ciğer İçin Uzun Kuyruklar Oluştu

  Edirne'de yurtiçi ve yurtdışından gelen ziyaretçilerin akınına uğradı. Kentin meşhur lezzeti tava ciğer yemek isteyen yüzlerce vatandaş metrelerce uzunluğunda kuyruk oluşturdu. Turistler saatlerce sıra beklemeye razı olurken, ciğerciler zorlu bir süreç yaşadı.


Advertisement