Ev kiralarındaki fahiş artış ile ilgili son gelişme! Bakan Nebati'den kritik açıklama geldi - Son Dakika

Ev kiralarındaki fahiş artış ile ilgili son gelişme! Bakan Nebati'den kritik açıklama geldi

13.08.2022 10:09
Ev kiralarındaki fahiş artış ile ilgili son gelişme! Bakan Nebati'den kritik açıklama geldi

Son dönemde konut fiyatları ve kiralardaki olağanüstü artışa karşı Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kapsamlı bir çalışma başlattıklarını açıkladı. Bakan Nebati, fiyat artışına neden olan etkenlerin tek tek incelendiğini; mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verilerinin incelendiğini, analiz ve değerlendirme çalışmalarının kararlılıkla yürütüldüğünü belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gayrimenkul sektöründe olağan dışı fiyat artışlarına yönelik kapsamlı bir çalışma başlatıldığını duyurdu.

"KONUYU MERCEK ALTINA ALDIK"

Bakan Nebati, "Gayrimenkul sektöründeki olağan dışı fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, konuyu mercek altına aldık. Gereken neyse yapıyoruz, yapacağız" dedi.

"ARZ TALEP DENGESİNİ BOZANLAR TESPİT EDİLİYOR"

Bakanlıkça açıklanan, konuya ilişkin yapılan çalışmalar ise şöyle:

"Emlak ilan siteleri vasıtasıyla gayrimenkul sektöründe fiyat artışı ve enflasyona sebep olan etkenlerin belirleniyor. Suni fiyat artışı yaparak arz talep dengesini bozan, enflasyona sebep vererek piyasayı olumsuz etkileyen, konut satışında elde ettiği geliri doğru beyan etmeyen kişiler ve firmalar tespit ediliyor.

"SAHA DENETİMLERİNE DE BAŞLANDI"

Enflasyonist ortam yaratan ve vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen gerçek ve tüzel kişiler hakkında gerekli işlem başlatılması için ilgili kurumlara bilgiler iletiliyor. Gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren ve ülke çapında gayrimenkul ilanı veren emlakçılara yönelik yürütülen risk analizi ile birlikte yapılan tespitler sonucu saha denetimlerine de başlanıldı. Çalışmalar neticesinde, emlak piyasasında spekülasyon yaratan, konut satışlarından elde ettiği gelirini beyan dışı bırakan veya eksik beyanda bulunan, başta tapu harcı olmak üzere vergisel yükümlülüklerini yerine getirmeyen şahıs ve firmaların tespiti de gerçekleştirildi."

BAKAN KURUM: KONUT FİYATINDA DÜŞÜŞ BAŞLADI

Ülke tarihinin en büyük sosyal konut kampanyası için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın detaylarını eylül ayında açıklayacağı projelerle, hem dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması, hem de yeni arzın devreye girmesiyle kira ve konut fiyat artışının dizginlenmesi hedefleniyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, eylülde açıklanacak dev sosyal konut projesiyle hem dar gelirlilerin ev sahibi olacağını hem de piyasaya çıkan yeni konut arzı ile fiyatların gerileyeceğini belirtmişti.

Bakan Kurum, "Sosyal konutlar yapılınca emin olun ki gayrimenkul fiyatları düşecek. Bu projeyi duyurmamızla birlikte düşüşe geçmeye başladı. Hem kiralar hem de gayrimenkul fiyatları düşecek" ifadelerini kullanmıştı.

YORUMLAR (4)
  • Necati KAYA: Arz talep dengesizliği ülkemize misafir diye kabul ettiğiniz sayıları 10 milyonu geçmiş suriyeli ve diğer yabancılardan kaynaklandığını sizde bizim kadar iyi biliyorsunuz.Başımıza gelen bu hallerin tümü yanlış politikalar neticesidir.Açıkcası bütün bunların sebebi sizsiniz.Bunu biliyoruz ve seçimi dört gözle ve sabırla bekliyoruz.Yapılan hiç bir şeyin karşılıksız kalmadığını yaşayarak herkez görecek. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Paşa Akman: Fiyat artışlarının sizin hatalarınızdan kaynaklandığı hala anlamadınız. Konut kira artışına sınır getirmek kolay, gücünüz yetiyorsa akaryakıt ve gıda fiyatlarına da artış sınırı getirin ki bizde sizleri alkışlayalım. Herşey ikiye üçe katlamış. Artık millet bıktı laf salatası dinlemekten ... Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Uğur Yazıcı: Ev Kirasını bırakın da Mutfakta ki yangını söndürün,yoksa bu Yangın Sizin bakanlığınızın da buharlaşmasına sebep olacak!!!!! Cevap Yaz 15 2 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Bakan Nebati, kendisine yönelik eleştirilere yanıt verdi: Hangi dili nasıl ifade edeceğimizi çok iyi biliriz Bakan Nebati, kendisine yönelik eleştirilere yanıt verdi: Hangi dili nasıl ifade edeceğimizi çok iyi biliriz Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Yalova'da esnafı ziyaret etti Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Yalova'da esnafı ziyaret etti GÜNDEM / 4 Ekim 2022 GÜNDEM / 4 Ekim 2022
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi Ev kiralarındaki fahiş artış ile ilgili son gelişme! Bakan Nebati'den kritik açıklama geldi - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement