İki çocuk annesi, manda yetiştirip, sütünden dondurma üretiyor - Son Dakika

İki çocuk annesi, manda yetiştirip, sütünden dondurma üretiyor

29.08.2020 16:50
İki çocuk annesi, manda yetiştirip, sütünden dondurma üretiyor

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, KOSGEB girişimcilik ve manda yetiştiriciliği kursuna giderek kendi işletmesini kuran Serap Karabacak, aldığı 5 mandadan elde ettiği sütlerle iş yerinde 23 çeşit dondurma üretiyor.

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik beldesinde oturan evli ve 2 çocuk annesi Serap Karabacak (41), 2015 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Sosyal Hizmetler Bölümü'ne kayıt yaptırarak uzaktan eğitimle önlisans mezunu olarak diplomasını aldı. Daha sonra KOSGEB girişimcilik ve manda yetiştiriciliği kurslarına katılan Karabacak, 3 manda satın alarak dondurmacı dükkanı açıp kendi işinin patronu oldu.

Evli ve 2 çocuklu olmasına rağmen kariyer hedeflerinden hiç vazgeçmediğini anlatan Karabacak, "Bir kadın girişimci olmam nedeniyle ilk zamanlar yadırganıyordu yaptığım iş, fakat şu sıralar taktirle karşılanıyorum. Evliyim ve 2 çocuğum var. Aradan yıllar geçse de evlenip aile kursam da kadın olarak hedeflerimden, hayallerimden vazgeçmedim. Önce önlisans, ardından da kendi işletmemi kurdum" dedi.

İki çocuk annesi, manda yetiştirip, sütünden dondurma üretiyor

GÜNLÜK 25 LİTRE MANDA SÜTÜ ELDE EDİYOR

Önlisans ve kursların ardından iş yerini kurup aldığı manda sayısını 5'e çıkaran Karabacak, iş yerinde mandalardan sağdığı sütle 23 çeşit dondurma ürettiğini söyledi. Kadın girişimci olarak beldede destek gördüğünü anlatan Karabacak, "Kursun ardından 3 manda aldım, sonra sayıyı 5'e çıkardım. Günlük 25 kilogram civarında süt elde ediyorum. Manda sütü hem besleyici hem değerli. KOSGEB girişimcilik kursuna katıldım. Sunduğum dondurma projesi onay alınca hibe destekle 'Dondurmam Kaymak' filminden etkilenerek bu isimle kendi iş yerimi açtım" diye konuştu.

İki çocuk annesi, manda yetiştirip, sütünden dondurma üretiyor

BELDEDE ÖRNEK GÖSTERİLİYOR

Klasik dondurma çeşitlerinin yanı sıra incirli ve tahinli gibi farklı çeşitlerde dondurma üreterek sattığını belirten Serap Karabacak, "Renklendirici, gıda boyası, katkı maddesi yok. Meyveleri bile ailecek kendimiz işleyerek dondurmaya katıyoruz. Doğal ürünlerden ve manda sütünden de olması nedeniyle Kütahya ve birçok ilden bu dondurma için gelenler oluyor" diye konuştu.

Serap Karabacak'ın azimli eğitim hayatı ve kendi işinin patronu olması takdirle karşılanırken, çevresindeki kadınlara da örnek gösteriliyor.

İki çocuk annesi, manda yetiştirip, sütünden dondurma üretiyor
İki çocuk annesi, manda yetiştirip, sütünden dondurma üretiyor
İki çocuk annesi, manda yetiştirip, sütünden dondurma üretiyor
YORUMLAR (7)
  • çiftçi: köylümüz taşın altına elini koymalı.tavuk hindi koyun ne bulursa yetiştirmeli.adam köyde yaşıyor gelip ilçeden koli ile yumurta alıyor.sonra kolisi 12-13 lira.herkes üretmeli.en azından kendi yiyeceğini. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Marmara: Bu haberleri bile göstermelik yapıyorlar koca ülkede bir iki kişi çıkıyor hibe desteği alan çevremde o kadar bu destekleri almak için uğraşan insanlar var bir tanıdık bir dayı olmadan işleri ilerlemiyor ülke bu şekilde nasıl büyüsün nasıl ilerlesin destek yandaş olsun olmasın işini hakkıyla yapan herkese verilmeli Cevap Yaz 11 7 Yayından Kaldır
  • Marmara: Bu haberleri bile göstermelik yapıyorlar koca ülkede bir iki kişi çıkıyor hibe desteği alan çevremde o kadar bu destekleri almak için uğraşan insanlar var bir tanıdık bir dayı olmadan işleri ilerlemiyor ülke bu şekilde nasıl büyüsün nasıl ilerlesin destek yandaş olsun olmasın işini hakkıyla yapan herkese verilmeli Cevap Yaz 3 4 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Kütahya'da iki aracın gizli bölmelerinden uyuşturucu çıktı Kütahya'da iki aracın gizli bölmelerinden uyuşturucu çıktı

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi İki çocuk annesi, manda yetiştirip, sütünden dondurma üretiyor - Son Dakika


Advertisement