İran, Taliban ile akaryakıt ihracatı anlaşması imzaladı - Son Dakika

İran, Taliban ile akaryakıt ihracatı anlaşması imzaladı

24.08.2021 07:28

Taliban, İran ile akaryakıt ihracatı anlaşması imzaladı. Taliban'ın gümrük vergilerini indirmesiyle Afganistan'a benzin ve gazyağı ihracatına yeniden başlayan İran böylece Taliban'ı "ticari" olarak tanıyan ilk ülke oldu.

Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından uluslararası arenada kendisine müttefik arayan Taliban yönetimi, İran ile akaryakıt ihracatı anlaşması imzaladı.

İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr'e göre, İran Petrol, Gaz ve Petrokimya İhracatçıları Birliği Sözcüsü Hamid Hüseyni, "Taliban'ın İran'dan alınan akaryakıt tarifelerini yüzde 70 oranında düşürmesinin ardından İran, Afganistan'a akaryakıt ihracatına yeniden başladı." dedi.

İRANLI İŞ İNSANLARI TEMKİNLİ

Hüseyni, Afganistan'a akaryakıt ithalatının yeniden başlamasına karşın bazı İranlı iş adamlarının bu ülkeye ihracat konusunda temkinli olduğunu aktardı.

AKARYAKIT İHRACATI 6 AĞUSTOS'TA ASKIYA ALINMIŞTI

İran, Afganistan'daki son gelişmeler ve güvenlik endişeleri nedeniyle 6 Ağustos'ta bu ülkeye yapılan akaryakıt ihracatını askıya almıştı.

TALİBAN, ÜLKE YÖNETİMİNİ 15 AĞUSTOS'TA ELE GEÇİRMİŞTİ

Afganistan'ın başkenti Kabil'i kuşatan Taliban, 15 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne almıştı. Taliban, Kabil'in kuzeyindeki Pencşir vilayeti dışındaki tüm bölgelerin hakimiyetini ele geçirmişti.

YORUMLAR (1)
500
İran ile Afganistan 'iki ülke arasındaki su sorununu' görüştü İran ile Afganistan 'iki ülke arasındaki su sorununu' görüştü Pakistan Başbakanı Şerif'ten, Taliban hükümetinin Başbakan Vekiline taziye Pakistan Başbakanı Şerif'ten, Taliban hükümetinin Başbakan Vekiline taziye BM: Afganistan ve dünyanın çıkarları için Taliban ile diyalog önemli BM: Afganistan ve dünyanın çıkarları için Taliban ile diyalog önemli

Son Dakika Ekonomi İran, Taliban ile akaryakıt ihracatı anlaşması imzaladı - Son Dakika


Advertisement