İstanbul Elmas Borsası'nda İlk İşlem Yapıldı - Son Dakika
Ekonomi

İstanbul Elmas Borsası'nda İlk İşlem Yapıldı

İstanbul Elmas Borsası\'nda İlk İşlem Yapıldı

Dünyanın en değerli emtialarının başında gelen elmas, BİST bünyesinde kurulan İstanbul Elmas Borsa’sında gerçekleştirilen ilk seans ile işlenmeye başlandı.

30.09.2014 14:06
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Dünyanın en değerli emtialarının başında gelen elmas, BİST bünyesinde kurulan İstanbul Elmas Borsa'sında gerçekleştirilen ilk seans ile işlenmeye başlandı. Borsa üzerinden ticareti yapılan Elmas üzerindeki vergilerin kaldırılması ile elmas ticareti kayıt altına alınırken, ihracat amaçlı elmas-pırlanta kullanan kuyumcular da kaybettikleri rekabet avantajını yeniden kazandılar. MİB Başkanı Ayhan Güner, İsrail, Belçika ve Dubai elmas borsalarının işlem hacminin 100 milyar doları aştığını belirterek Türkiye'nin de bu pastadan payın alacağını belirtti.

Borsa İstanbul (BIST) bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Altın Borsası'ndan sonra sermaye piyasalarımız İstanbul Elmas Borsası ile de tanıştı. İstanbul Elmas Borsası'ndaki ilk işlem bu sabah gerçekleştirildi. Borsa'daki ilk taş alımını gerçekleştiren Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, İstanbul Elmas Borsası ile dünya piyasalarındaki fiyat dalgalanmalarının Türkiye'ye de anlık yansıyacağını ve kuyumcuların dünya piyasaları ile aynı fiyatlardan elmas temin ederek kaybettikleri rekabet avantajını yeniden yakaladıklarını anlattı.

MİB Başkanı Ayhan Güner, İsrail, Belçika ve Dubai elmas borsalarının işlem hacminin 100 milyar Doları aştığını belirterek Türkiye'nin de bu pastadan payın alacağını belirtti. Gelişen bir ekonominin finans ayaklarının çeşitliliğinin önemine değinen Güner, "Nasıl varlıklı bir insanın evinde paranın yanı sıra altın, pırlanta, yakut gibi değerli taşlar varsa; nasıl ki eskiden hükümdarların hazineleri bu değerli taşlarla daha da kıymetli hale geliyorsa; Türkiye ekonomisi de elmas ticareti sayesinde önemli bir eşik atlayacak." dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye altın ve elmas gibi değerli emtialara karşı var olan bir fobiyi aşmayı başardı. Artık elmas, pırlanta gibi değerli taşlar da ülkemizde kayıtlı olarak alış verişe konu olabilecek. BİST bünyesinde faaliyet gösteren borsa üyeleri herhangi bir vergi ödemeden İstanbul Elmas Borsası'ndan elmas alıp satabilecekler. İhracat yapmak üzere elmas almak isteyenler de yine rekabet avantajını koruyacaklar. Ancak iç pazarda satılacak mücevher yapmak için taş alacak olanlar yasaların öngördüğü vergileri alarak kayıtlı mal temin edebilecekler. Eskiden kaçak yollardan ülkemize sokulan taşlar artık yasal, kayıtlı, uluslararası standartlarda sertifikalı olarak üreticimiz ile buluşacak. Eskiden üretimi vergilendiren süreç artık tüketimi vergilendirecek. Değerli maden ile taşı buluşturan kuyumcularımız, tasarım ve işçilik ile oluşturdukları katma değeri bu emtianın üzerine ekleyerek ticaret yapacaklar... İşte tam da bu ticaret noktasında vergi ödenecek. Biz kuyumcular olarak vergilerimizi tam olarak ödeyeceğiz, tüketicilerimizden de satın alma aşamasında vergi ödemeye itiraz etmemelerini bekliyoruz."

İstanbul Elmas Borsası'nda 284 bin USD tutarında ilk işlem yapan Güner, önümüzdeki günlerde emas ticaretinin artan bir ivme göstereceğini ve sadece Türkler'in değil, dünya çapında elmas ticareti yapan herkesin bu güvenli ticaret ortamından yararlanabileceğini söyledi. Güner İstanbul'a ulaşımın kolaylığı ve Türkiye'de ticaret yapmanın avantajlar nedeniyle pek çok ülkeden işadamının da İstanbul Elmas Borsası'ndan işlem yapmayı tercih edeceğini vurguladı. Güner bu sayede kısa süre sonra İstanbul Elmas Borsası'nın ciddi bir işlem hacmine ulaşacağını ve yatırımcılar iççin de yeni yatırım araçlarının gündeme gelebileceğini belirtti. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi İstanbul Elmas Borsası'nda İlk İşlem Yapıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Akkuyu'nun ardından Türkiye'de ikinci santral Sinop'ta inşa edilecek
  21:55 Akkuyu'nun ardından Türkiye'de ikinci santral Sinop'ta inşa edilecek

  Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev, Mersin'de inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin ardından Türkiye'de ikinci bir nükleer santral yapacaklarını duyurdu. Lihaçev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sinop'ta inşa edileceğini söylediği yeni nükleer santrale ilişkin "Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni santral inşasının bize emanet edilmesi için siyasi karar alındığını açıkça dile getirdi." dedi.

 • TBMM'de FETÖ polemiği! CHP'li Tanal'ın sözlerine Meclis Başkanvekili Bozdağ'dan zehir zemberek yanıt
  21:16 TBMM'de FETÖ polemiği! CHP'li Tanal'ın sözlerine Meclis Başkanvekili Bozdağ'dan zehir zemberek yanıt

  TBMM'de AK Parti Milletvekili Osman Gökçek'le polemiğe giren CHP Milletvekili Mahmut Tanal, "Sen FETÖ'nün daniskasısın! FETÖ'cü arıyorsan bak, bakan burada. Bekir Bey, FETÖ için 'O muhteremdir' diyordu." sözleriyle Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ'ı hedef aldı. Tanal'a yanıt veren Bozdağ, "Ben onları çöplüğe, lağıma attım. Oradan elinizi soktukça eliniz de kirlenir ağzınız da kirlenir. Lütfen bunu yapmayın. Ben FETÖ ile mücadele eden adamım." ifadelerini kullandı.

 • Kupadan elenen Çağdaş Atan'dan hakeme tepki: Bu ligde Anadolu takımları da var
  21:01 Kupadan elenen Çağdaş Atan'dan hakeme tepki: Bu ligde Anadolu takımları da var

  RAMS Başakşehir Teknik Direktörü Çağdaş Atan, Ziraat Türkiye Kupası'ndan elendikleri Trabzonspor maçının hakemine tepki gösterdi. Hakemin adil olmadığını savunan Atan, "VAR hakemi Alper Ulusoy'un ilk yarıda Emirhan'a atılan dirseği nasıl görmediğini masaya koymak isterim! Bu ligde Anadolu takımları da var, ona göre maç yönetmeleri gerekiyor hakemlerin" dedi.

 • Visca eski takımını üzdü! Trabzonspor yarı finalde
  19:33 Visca eski takımını üzdü! Trabzonspor yarı finalde

  Trabzonspor, sahasında konuk ettiği RAMS Başakşehir'i Edin Visca'nın 57. dakikadaki golüyle 1-0 mağlup ederek Türkiye Kupası'nda yarı finale yükseldi.

 • İstanbul'da sis ulaşımı da etkiledi! Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçuşların yüzde 10'u iptal
  18:31 İstanbul'da sis ulaşımı da etkiledi! Sabiha Gökçen Havalimanı'nda uçuşların yüzde 10'u iptal

  İstanbul'da yarın beklenen sis, hava trafiğini de olumsuz etkiledi. Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yarın saat 13.00'e kadar olan İstanbul kalkışlı uçuşların yüzde 10'u iptal edildi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya ve Ukrayna'ya barış çağrısı: İstanbul'da kurduğumuz müzakere masasını yeniden tesis etmeye hazırız
  18:07 Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Rusya ve Ukrayna'ya barış çağrısı: İstanbul'da kurduğumuz müzakere masasını yeniden tesis etmeye hazırız

  Ukrayna-Güney Doğu Avrupa Zirvesi'ne video mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Ukrayna'ya barış çağrısında bulundu. Erdoğan, "Savaşın adil ve kalıcı bir barışla sona erdirilmesi için diplomasiye ve diyaloğa şans verilmesi gerektiğine dair görüşümü muhafaza ediyorum. Barışın inşası için daha önce İstanbul'da kurmuş olduğumuz müzakere masasını yeniden tesis etmeye de hazırız." ifadelerini kullandı.

 • Ne olacak bu işin sonu! Galatasaray, Fenerbahçe'yi Dursun Özbek'in sözleriyle vurdu
  18:07 Ne olacak bu işin sonu! Galatasaray, Fenerbahçe'yi Dursun Özbek'in sözleriyle vurdu

  Galatasaray, ezeli rakibi Fenerbahçe'nin resmi internet sitesinden yaptığı açıklamaya 8 dakika içinde cevap verdi. Rakibine videolu bir paylaşımla yanıt veren sarı-kırmzızılılar, paylaşıma Dursun Özbek'in dün söylemiş olduğu "Google'a, 'Ananas', 'Tesbih', 'Şike, 'Halı sahada dostluk' maçları yazın. Bakın karşınıza ne çıkıyor. Hiç boşuna uğraşmayın çünkü içinde olduğunuz ateş üfleyerek sönmez" notunu da düştü.

 • Karnı burnunda fotoğraf paylaştı! Görüntüleri viral olan pavyon dansçısı hamile
  17:57 Karnı burnunda fotoğraf paylaştı! Görüntüleri viral olan pavyon dansçısı hamile

  Geçtiğimiz aylarda bir pavyonda çekilen görüntüleriyle adından söz ettiren ve videosuyla sosyal medyada viral olan Ukraynalı kadın, sosyal medya hesabından bebek beklediğini duyurdu.

 • Fenerbahçe Dursun Özbek'e aynı sertlikte cevap verip suç duyurusunda bulundu
  17:43 Fenerbahçe Dursun Özbek'e aynı sertlikte cevap verip suç duyurusunda bulundu

  Fenerbahçe, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek'in, "Google'a girin; ananas, tespih, teşvik, şike, halı sahada dostluk maçları yazın, bakın karşınıza ne çıkıyor" açıklamasına yanıt verdi. Açıklamada, "3 Temmuz'un üzerinden yaklaşık 13 yıl geçtikten sonra FETÖ taktik ve usullerini kullanarak, şanlı kulübümüze karşı yeni bir tezgah kurmaya yeltenebilmeleri de geçmişten gelen karakterlerinin bugüne kalan mirasıdır" ifadeleri yer alırken, Dursun Özbek hakkında da suç duyurusunda bulunuldu.


Advertisement